Przy kupnie konia, ale także podczas jazd na różnych rumakach klubowych, a nawet na własnych, często zastanawiamy się (albo raczej powinniśmy), czy ten wierzchowiec do nas pasuje. Ja podam tu parę ważnych kryteriów, jakie powinniśy wziąć pod uwagę przy wyborze konia (na całe życie, na jedną jazdę; nie ważne).
WIELKOŚĆ:
Nie chodzi tu tak naprawdę o wysokość zwierzęcia, lecz o jego masę. Bardzo drobni, szczupli jeźdźcy nie powinni siadać na wielkie, nabudowane rumaki, nawet te najspokojniejsze: prawdopodobnie nie dzadzą rady kondycyjnie, nie mówiąc tu o reakcji w przypadku możliwego nawet u najłagodniejeszych spłoszenia. Za to osoby bardzo wysokie nie powinny jeździć na małych konikach: będzie im trudno działać łydkami bez podkurczania nóg i zadzierania pięt. Ludzie ciężsi nie powinni jeździć na drobnych koniach (wbrew pozorom wiele kucy lepiej poradzi sobie niż szczupłe, "baletowe" koniki) ze względu na kręgosłup zwierzęcia. Jeśli jednak wsiądą raz, nic złego się nie stanie.
PSYCHIKA:
Najważniejszy element. Ludzie pewni, nie bojący się, nawet nie jeżdżący wybitnie, lepiej poradzą sobie na koniu narwanym, płochliwym, niż wprawni, lecz lękliwi. Przy kupnie konia należy pamiętać, że inwestycja w wybitnego ruchowo lub posiadającego świetne możliwości skokowe rumaka, na którym nigdy nie wyjedziemy poza zamknięty plac w swojej stajni, bo będziemy tak bardzo bali się gorącego temperamentu, jest totalnie bez sensu.
UMIEJĘTNOŚCI:
Oczywiście, każdy lubi jeździć na koniu, na którego widok wszystkim opadają szczęki. Jednak większość koni o dużych możliwościach sportowych ma równie ognisty temperament, co predyspozycje, a także nie są proste do jazdy. Może lepiej na początku nauczyć się podstaw na nie grzeszącym urodą i pięknym ruchem, lecz łatwym i spokojnym koniu? Wiele osób jeżdżących rekreacyjnie i dysponujących sporą ilością pieniędzy kupuje konie po najlepszych ogierach, z wieloma wygranymi czmpionatami i zawodami na koncie. Potem i taka osoba, i koń są nieszczęśliwi. Nie powielajmy tego błędu.
OCZEKIWANIA:
Jeśli chcemy jeździć rekreacyjnie, a spełnieniem naszych marzeń jest spokojny galop po lesie, nie fundujmy sobie jazdy na ogierze w intensywnym treningu ujeżdżeniowym. Jeśli spełniamy się w skokach przez przeszkody, nie nadawać się dla nas będzie umiejący wszystkie sztuczki i triki andaluz, a jeśli naszym marzeniem jest osiągnięcie najwyższego poziomu w dresażu, raczej nie zadowoli nas koń wykupiony z fundacji, który potrzebuje długiego czasu pracy, by dał się chociażby dotknąć. Nie wybierajmy oczami: pamiętajmy, po co przyszliśmy.
autor tekstu: Didi (Princess Redaktor)
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28