Na krótki spacer w terenie mogą wyjechać nawet osoby, które nie czują się jeszcz zbyt pewnie w siodle - wtedy naszego konia może prowadzic instruktor bądź iść w niedużej odległości od nas, aby w razie czego móc szybko zareagować.
Prawdziwa frajda z wyjazdów terenowych zaczyna się, kiedy mamy już opanowane trzy chody, czujemy się pewnie i nie boimy się pogalopować trochę szybciej :) Poza ujeżdżalnią konie często tryskają radością, mogą zdarzyć się nawet wierzgnięcia czy spłoszenia - trzeba być na to przygotowanym, nie spinać się, ale być uważnym i obserwować otoczenie.
Konie powinny być obyte z wyjazdami terenowymi, żadna przyjemność jechać na spacer na koniu, który boi się wszystkiego lub jest poza kontrolą. Takie konie trzeba powoli przyzwyczajać do wszystkiego, co straszne ;)
Na początku wybierajmy trasy bezpiecznie i niedalekie, unikając ruchu samochodowego oraz zabudowań - przekraczając jezdnię, cały zastęp możliwie jak najszybciej powinien znaleźć się po drugiej stronie! Niedopuszczalne jest, aby jeden koń został po drugiej stronie - często konie zaczynają się denerwować, chcąc szybko dołączyć do towarzyszy i możemy stracić kontrolę. W terenie przydatna będzie kamizelka odblaskowa bądź taki element na sprzęcie dla konia (np.opaska na ochraniaczach) - poprawi to naszą widoczność, szczególnie przy zmierzchu czy brzydkiej pogodzie.
Oczywiście w terenie jeździmy tylko w zastępie, nie wolno wyprzedzać innych koni i dojeżdżać zbyt blisko - odległość powinna być na tyle duża, żebyśmy widzieli tylne kopyta konia przed nami. Wyjątkiem mogą być galopady po ścierniskach, ale tylko za zgodą osoby prowadzącej teren i tylko w przypadku gdy mamy sterowne konie - wyścigi są mocno pobudzające dla większości koni ;)
Każda osoba, która wyjeżdża w teren powinna zabrać ze sobą naładowany telefon - w razie ewentualnego poniesienia i upadku będzie można łatwo namierzyć dane miejsce, jeśli jeździec np. niefortunnie spadnie.
Tempo oraz długość wyjazdu dostosujmy do warunków oraz naszych umiejętności - w przypadku błotnistego podłoża zdecydowanie odpuszczamy sobie długi galop, unikamy stromych podjazdów i zjazdów. Na wszystkie wzniesienia wjeżdżamy stępem, lekko się pochylając ; w kolei w trakcie zjazdu odchylamy się lekko i oddajemy wodze, koń sobie sam znajdzie równowagę.
Galop po lesie pozwoli nam poczuć prawdziwy wiatr we włosach, dlatego warto wyjeżdżać w teren! :)
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10