12,817 pytań - 14,978 odpowiedzi - 923 komentarzy

Żywienie: Pasze objętościowe

Data publikacji: 2017-01-23

Jak już wspominaliśmy kilkukrotnie, w diecie koni nie może zabraknąć pasz objętościowych. Przewód pokarmowy tych zwierząt jest fizjologiczne przystosowany do ciągłego żucia i pobierania trawy czy siana, co pomaga w trawieniu oraz w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. O ile karmienie paszami treściwymi wymaga sporej wiedzy, o tyle każdy koń powinien mieć wręcz nielimitowany dostęp do siana.

Ta pasza powinna być podstawą wyżywienia konia, z uwagi na stosunkowo niską cenę oraz dostępność w niemal każdym zakątku świata. Oczywiście wybierajmy tylko siano dobrej jakości, bez zapachu pleśni czy koszone z łąk o dużej zawartości roślin motylkowych (koniczyna czy lucerna) - takie siano ma bardzo dużo białka i nie bedzie zbyt zdrowe dla koni.

Ile dajemy siana? Do oporu! Nie ma limitów, koń powinien stale jeść i przeżuwać włókno - znacznie ograniczy to ryzyko wystąpienia wrzodów czy problemy z zębami. Jeśli dysponujemy jedynie piaszczystym padokiem, na który wypuszczamy konia - tam też podajemy dużo siana, bez względu na pogodę! Koń nie może spędzać kilkunastu godzin pozbawiony paszy objętościowej.

Inną, często spotykaną paszą objętościową, jest zielonka: po prostu trawa na pastwisku ;) w niektórych stajniach świeża trawa jest koszona i dorzucana koniom do boksów jako dodatek do siana. W sezonie letnim to oczywiście podstawa wyżywienia konia, ale trzeba uważać na rośliny, które rosną na pastwisku - zbyt duza ilość roślin motylkowych może spowodować przebiałkowanie.

Coraz większą popularnośc zdobywają sieczki: to nic innego jak pocięte włókna starannie wyselekcjonowanych roślin, często z aromatycznymi dodatkami lub o specjalnie zmienionych parametrach (np.lekkostrawne sieczki dla koni wrzodowych czy po ochwacie). Nie zawsze mamy dostęp do dobrego siana, dodatek sieczki do paszy treściwej wydłuży proces jedzenia, a co za tym idzie - pozytywnie wpłynie na trawienie.

Na rynku znajdziemy także stosunkowo nowy produkt, jakim są trawokulki: to sieczka uformowana w kuleczki, które po zalaniu wodą zmieniają konsystencję na płynną papkę. Są wygodne w podawaniu, nie pylą, występują w wielu smakach i konfiguracjach - nadają się także do podawania jako smaczki :) Wszak dobrego włókna w diecie nigdy nie za wiele.

Czasami w żywieniu koni spotyka sie sianokiszonkę, a rzadziej kiszonkę: krótko mówiąc, to zielonka poddana fermentacji (zbieramy pokos, który jeszcze nie wysechł dostatecznie na siano i zawijamy w foliowe bale). Prawidłowo przyrządzona jest bardzo apetyczna, chociaż ma specyficzny zapach przez obecność bakterii. Bardzo korzystnie wpływa na trawienie, chociaż trzeba ją podawać małymi porcjami, aby przystosować układ pokarmowy.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0