12,845 pytań - 17,778 odpowiedzi - 934 komentarzy

Żywienie: Pasze objętościowe

Data publikacji: 2017-01-23

Jak już wspominaliśmy kilkukrotnie, w diecie koni nie może zabraknąć pasz objętościowych. Przewód pokarmowy tych zwierząt jest fizjologiczne przystosowany do ciągłego żucia i pobierania trawy czy siana, co pomaga w trawieniu oraz w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. O ile karmienie paszami treściwymi wymaga sporej wiedzy, o tyle każdy koń powinien mieć wręcz nielimitowany dostęp do siana.

Ta pasza powinna być podstawą wyżywienia konia, z uwagi na stosunkowo niską cenę oraz dostępność w niemal każdym zakątku świata. Oczywiście wybierajmy tylko siano dobrej jakości, bez zapachu pleśni czy koszone z łąk o dużej zawartości roślin motylkowych (koniczyna czy lucerna) - takie siano ma bardzo dużo białka i nie bedzie zbyt zdrowe dla koni.

Ile dajemy siana? Do oporu! Nie ma limitów, koń powinien stale jeść i przeżuwać włókno - znacznie ograniczy to ryzyko wystąpienia wrzodów czy problemy z zębami. Jeśli dysponujemy jedynie piaszczystym padokiem, na który wypuszczamy konia - tam też podajemy dużo siana, bez względu na pogodę! Koń nie może spędzać kilkunastu godzin pozbawiony paszy objętościowej.

Inną, często spotykaną paszą objętościową, jest zielonka: po prostu trawa na pastwisku ;) w niektórych stajniach świeża trawa jest koszona i dorzucana koniom do boksów jako dodatek do siana. W sezonie letnim to oczywiście podstawa wyżywienia konia, ale trzeba uważać na rośliny, które rosną na pastwisku - zbyt duza ilość roślin motylkowych może spowodować przebiałkowanie.

Coraz większą popularnośc zdobywają sieczki: to nic innego jak pocięte włókna starannie wyselekcjonowanych roślin, często z aromatycznymi dodatkami lub o specjalnie zmienionych parametrach (np.lekkostrawne sieczki dla koni wrzodowych czy po ochwacie). Nie zawsze mamy dostęp do dobrego siana, dodatek sieczki do paszy treściwej wydłuży proces jedzenia, a co za tym idzie - pozytywnie wpłynie na trawienie.

Na rynku znajdziemy także stosunkowo nowy produkt, jakim są trawokulki: to sieczka uformowana w kuleczki, które po zalaniu wodą zmieniają konsystencję na płynną papkę. Są wygodne w podawaniu, nie pylą, występują w wielu smakach i konfiguracjach - nadają się także do podawania jako smaczki :) Wszak dobrego włókna w diecie nigdy nie za wiele.

Czasami w żywieniu koni spotyka sie sianokiszonkę, a rzadziej kiszonkę: krótko mówiąc, to zielonka poddana fermentacji (zbieramy pokos, który jeszcze nie wysechł dostatecznie na siano i zawijamy w foliowe bale). Prawidłowo przyrządzona jest bardzo apetyczna, chociaż ma specyficzny zapach przez obecność bakterii. Bardzo korzystnie wpływa na trawienie, chociaż trzeba ją podawać małymi porcjami, aby przystosować układ pokarmowy.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0