Jak już wspominaliśmy kilkukrotnie, w diecie koni nie może zabraknąć pasz objętościowych. Przewód pokarmowy tych zwierząt jest fizjologiczne przystosowany do ciągłego żucia i pobierania trawy czy siana, co pomaga w trawieniu oraz w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. O ile karmienie paszami treściwymi wymaga sporej wiedzy, o tyle każdy koń powinien mieć wręcz nielimitowany dostęp do siana.
Ta pasza powinna być podstawą wyżywienia konia, z uwagi na stosunkowo niską cenę oraz dostępność w niemal każdym zakątku świata. Oczywiście wybierajmy tylko siano dobrej jakości, bez zapachu pleśni czy koszone z łąk o dużej zawartości roślin motylkowych (koniczyna czy lucerna) - takie siano ma bardzo dużo białka i nie bedzie zbyt zdrowe dla koni.
Ile dajemy siana? Do oporu! Nie ma limitów, koń powinien stale jeść i przeżuwać włókno - znacznie ograniczy to ryzyko wystąpienia wrzodów czy problemy z zębami. Jeśli dysponujemy jedynie piaszczystym padokiem, na który wypuszczamy konia - tam też podajemy dużo siana, bez względu na pogodę! Koń nie może spędzać kilkunastu godzin pozbawiony paszy objętościowej.
Inną, często spotykaną paszą objętościową, jest zielonka: po prostu trawa na pastwisku ;) w niektórych stajniach świeża trawa jest koszona i dorzucana koniom do boksów jako dodatek do siana. W sezonie letnim to oczywiście podstawa wyżywienia konia, ale trzeba uważać na rośliny, które rosną na pastwisku - zbyt duza ilość roślin motylkowych może spowodować przebiałkowanie.
Coraz większą popularnośc zdobywają sieczki: to nic innego jak pocięte włókna starannie wyselekcjonowanych roślin, często z aromatycznymi dodatkami lub o specjalnie zmienionych parametrach (np.lekkostrawne sieczki dla koni wrzodowych czy po ochwacie). Nie zawsze mamy dostęp do dobrego siana, dodatek sieczki do paszy treściwej wydłuży proces jedzenia, a co za tym idzie - pozytywnie wpłynie na trawienie.
Na rynku znajdziemy także stosunkowo nowy produkt, jakim są trawokulki: to sieczka uformowana w kuleczki, które po zalaniu wodą zmieniają konsystencję na płynną papkę. Są wygodne w podawaniu, nie pylą, występują w wielu smakach i konfiguracjach - nadają się także do podawania jako smaczki :) Wszak dobrego włókna w diecie nigdy nie za wiele.
Czasami w żywieniu koni spotyka sie sianokiszonkę, a rzadziej kiszonkę: krótko mówiąc, to zielonka poddana fermentacji (zbieramy pokos, który jeszcze nie wysechł dostatecznie na siano i zawijamy w foliowe bale). Prawidłowo przyrządzona jest bardzo apetyczna, chociaż ma specyficzny zapach przez obecność bakterii. Bardzo korzystnie wpływa na trawienie, chociaż trzeba ją podawać małymi porcjami, aby przystosować układ pokarmowy.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17