12,763 pytań - 14,303 odpowiedzi - 826 komentarzy

Hodowla: konie arabskie

Data publikacji: 2017-01-22

Konie arabskie czystej krwi to jedna z najstarszych ras koni, jakie istnieją na świecie. Legenda głosi, że pochodzą od boskich klaczy proroka Mahometa, które posłuchały jego wezwania, kiedy odpoczywały przy wodopoju.

Z wyglądu jest to rasa zdecydowanie nie do pomylenia z żadną inną ;) Do najbardziej charakterystycznych cech należą:

- lekka i drobna budowa, wysokość w kłębie nie przekracza 160cm

- szczupłe i delikatne nogi, łabędzia szyja elegancko wygięta w łuk

- proporcjonalna głowa, z charakterystycznym wklęśnięciem (tzw. profil szczupaczy), z dużymi i błyszczącymi oczami oraz dużymi chrapami

- wysoko noszony ogon

- dopuszczalne są wszystkie maści poza srokatą, najczęściej występuje maść siwa i gniada

W obrębie rasy występują trzy typy, z czego najczęściej spotykany jest kuhailan (konie mocniejsze, lepiej umięśnione) oraz saklavi (typowy obraz konia arabskiego, lekki i elegancki).

 

Jeśli chodzi o przydatność do poszczególnych dyscyplin, to konie arabskie przodują głównie w rajdach długodystansowych - są bardzo wytrzymałe, świetnie radzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wbrew swojemu wizerunkowi, który wskazuje na delikatność - t0 naprawdę mocne konie). Dobrze wykorzystują pasze, mają z reguły dobre kopyta - to wszystko czyni je niezastąpionymi kompanami do dalekich wędrówek.

Araby spotyka się także w niższych konkursach ujeżdżeniowych i skokowych - istnieją specjalne zawody znane jako Mistrzostwa Polski Koni Arabskich, gdzie rasa ta konkuruje w ujeżdżeniu, skokach i pleasure.

Konie arabskie są niesamowicie mądrymi i sprytnymi zwierzakami, szybko przywiązują się do swojego właściciela na całe życie - ale są też pamiętliwe i uparte. Przedee wszystkim jednak cechuje je duży temperament, a bywa że i nadpobudliwość, dlatego z reguły nie są polecane jako konie dla początkujących.

Oczywiście doskonale sprawdzą się jako konie wszechstronne, bez problemu pokonają nieduży parkur i wykonają podstawowe elementy ujeżdżeniowe. W terenie zaś pokażą nam, co to znaczy wiatr we włosach i w grzywie ;)

W Polsce istnieją trzy państwowe stadniny tych koni: Janów Podlaski, Michałów oraz Białka. Istnieją także prywatne hodowle, które także odnoszą miedzynarodowe sukcesy - warto zauważyć, iż to na aukcjach koni arabskich padają oszłamiające kwoty rzędu milionów euro!

 

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0