12,403 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Hodowla: konie arabskie

Data publikacji: 2017-01-22

Konie arabskie czystej krwi to jedna z najstarszych ras koni, jakie istnieją na świecie. Legenda głosi, że pochodzą od boskich klaczy proroka Mahometa, które posłuchały jego wezwania, kiedy odpoczywały przy wodopoju.

Z wyglądu jest to rasa zdecydowanie nie do pomylenia z żadną inną ;) Do najbardziej charakterystycznych cech należą:

- lekka i drobna budowa, wysokość w kłębie nie przekracza 160cm

- szczupłe i delikatne nogi, łabędzia szyja elegancko wygięta w łuk

- proporcjonalna głowa, z charakterystycznym wklęśnięciem (tzw. profil szczupaczy), z dużymi i błyszczącymi oczami oraz dużymi chrapami

- wysoko noszony ogon

- dopuszczalne są wszystkie maści poza srokatą, najczęściej występuje maść siwa i gniada

W obrębie rasy występują trzy typy, z czego najczęściej spotykany jest kuhailan (konie mocniejsze, lepiej umięśnione) oraz saklavi (typowy obraz konia arabskiego, lekki i elegancki).

 

Jeśli chodzi o przydatność do poszczególnych dyscyplin, to konie arabskie przodują głównie w rajdach długodystansowych - są bardzo wytrzymałe, świetnie radzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wbrew swojemu wizerunkowi, który wskazuje na delikatność - t0 naprawdę mocne konie). Dobrze wykorzystują pasze, mają z reguły dobre kopyta - to wszystko czyni je niezastąpionymi kompanami do dalekich wędrówek.

Araby spotyka się także w niższych konkursach ujeżdżeniowych i skokowych - istnieją specjalne zawody znane jako Mistrzostwa Polski Koni Arabskich, gdzie rasa ta konkuruje w ujeżdżeniu, skokach i pleasure.

Konie arabskie są niesamowicie mądrymi i sprytnymi zwierzakami, szybko przywiązują się do swojego właściciela na całe życie - ale są też pamiętliwe i uparte. Przedee wszystkim jednak cechuje je duży temperament, a bywa że i nadpobudliwość, dlatego z reguły nie są polecane jako konie dla początkujących.

Oczywiście doskonale sprawdzą się jako konie wszechstronne, bez problemu pokonają nieduży parkur i wykonają podstawowe elementy ujeżdżeniowe. W terenie zaś pokażą nam, co to znaczy wiatr we włosach i w grzywie ;)

W Polsce istnieją trzy państwowe stadniny tych koni: Janów Podlaski, Michałów oraz Białka. Istnieją także prywatne hodowle, które także odnoszą miedzynarodowe sukcesy - warto zauważyć, iż to na aukcjach koni arabskich padają oszłamiające kwoty rzędu milionów euro!

 

 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fiordzkie

Czy wiecie, że kuc Kjekk, występujący w disneyowskiej baśni pt.Kraina Lodu, jest rasy fiordzkiej ? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, skoro została wykorzystana w wielkim kinowym hicie :)

2017-03-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie angielskie

Folbluty, czyli konie pełnej krwi angielskiej, są rasą szczególnie znaną miłośnikom wyścigów - są to konie hodowane strikte pod kątem tej dyscypliny jeździeckiej, co nie oznacza że spotkamy je tylko tam.

2017-02-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fryzyjskie

Konie fryzyjskie są jedną z najbardziej reprezentatywnych ras koni. Masywna sylwetka, bujna grzywa i szczotki pęcinowe oraz przepiękna kara maść - któż oprze się niesamowitemu urokowi, jaki prezentują te konie ?

2017-01-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: kuce szetlandzkie

Kucyki szetlandzkie są ulubieńcami zarówno dzieci jak i dorosłych. Któż by się oparł tym słodkim, puchatym kucykom, o gęstych grzywach i błyszczących oczach?

2017-01-13

Czytaj » 0