Konie arabskie czystej krwi to jedna z najstarszych ras koni, jakie istnieją na świecie. Legenda głosi, że pochodzą od boskich klaczy proroka Mahometa, które posłuchały jego wezwania, kiedy odpoczywały przy wodopoju.
Z wyglądu jest to rasa zdecydowanie nie do pomylenia z żadną inną ;) Do najbardziej charakterystycznych cech należą:
- lekka i drobna budowa, wysokość w kłębie nie przekracza 160cm
- szczupłe i delikatne nogi, łabędzia szyja elegancko wygięta w łuk
- proporcjonalna głowa, z charakterystycznym wklęśnięciem (tzw. profil szczupaczy), z dużymi i błyszczącymi oczami oraz dużymi chrapami
- wysoko noszony ogon
- dopuszczalne są wszystkie maści poza srokatą, najczęściej występuje maść siwa i gniada
W obrębie rasy występują trzy typy, z czego najczęściej spotykany jest kuhailan (konie mocniejsze, lepiej umięśnione) oraz saklavi (typowy obraz konia arabskiego, lekki i elegancki).
Jeśli chodzi o przydatność do poszczególnych dyscyplin, to konie arabskie przodują głównie w rajdach długodystansowych - są bardzo wytrzymałe, świetnie radzą sobie z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (wbrew swojemu wizerunkowi, który wskazuje na delikatność - t0 naprawdę mocne konie). Dobrze wykorzystują pasze, mają z reguły dobre kopyta - to wszystko czyni je niezastąpionymi kompanami do dalekich wędrówek.
Araby spotyka się także w niższych konkursach ujeżdżeniowych i skokowych - istnieją specjalne zawody znane jako Mistrzostwa Polski Koni Arabskich, gdzie rasa ta konkuruje w ujeżdżeniu, skokach i pleasure.
Konie arabskie są niesamowicie mądrymi i sprytnymi zwierzakami, szybko przywiązują się do swojego właściciela na całe życie - ale są też pamiętliwe i uparte. Przedee wszystkim jednak cechuje je duży temperament, a bywa że i nadpobudliwość, dlatego z reguły nie są polecane jako konie dla początkujących.
Oczywiście doskonale sprawdzą się jako konie wszechstronne, bez problemu pokonają nieduży parkur i wykonają podstawowe elementy ujeżdżeniowe. W terenie zaś pokażą nam, co to znaczy wiatr we włosach i w grzywie ;)
W Polsce istnieją trzy państwowe stadniny tych koni: Janów Podlaski, Michałów oraz Białka. Istnieją także prywatne hodowle, które także odnoszą miedzynarodowe sukcesy - warto zauważyć, iż to na aukcjach koni arabskich padają oszłamiające kwoty rzędu milionów euro!
fot. www.foter.com