Zacznijmy od prostego faktu - konie to bardzo mądre zwierzęta i szybko wykorzystują nasze słabości czy niepewność. Stąd też biorą się wszystkie nieposłuszeństwa, ponieważ konie nie traktują nas jak swoich przewodników, ale jak intruza w swoim otoczeniu ;)
Przeanalizujmy podstawowe, niepożądane zachowania:
- w trakcie prowadzenia np.na padok koń Nas wyprzedza, taranuje, nie chce się zatrzymać: zacznijmy od wyprowadzania takiego konia na ogłowiu bądź przy użyciu uwiązu z łańcuszkiem. Kiedy czujemy, że koń zaczyna przyspieszać i wyrywać do przodu, od razu stajemy i mocno przytrzymujemy konia.
Zasada jest taka, że idąc z koniem, mamy mieć jego przednią nogę na wysokości swojego ramienia i kiedy my się zatrzymujemy, to koń też ma sie zatrzymać. Pomaga też lekkie szarpnięcie, głośne "STOP" albo "STÓJ", stuknięcie bacikiem w nogę lub w klatkę piersiową, pomocne jest także zatrzymanie i cofnięcie kilka kroków, koń musi nas respektować.
Czynność taką powtarzamy kilkukrotnie, dopóki koń nie zrozumie jak prawidłowo spacerować z człowiekiem :)
- w trakcie jazdy koń Nas nie słucha, robi co chce: tutaj najważniejsze będzie nasze prawidłowe wyszkolenie. Koń nie jest posłuszny, bo nasze pomoce są nieprawidłowe lub ewentualnie po prostu się boimy (a konie zawsze wyczuwają naszą niepewność). Wtedy najlepszą opcją jest poproszenie o pomoc zaprzyjaźnioną instruktorkę albo dobrze jeżdżącą koleżankę, która wsiądzie na takiego konia i przypomni mu prawidłowe działanie pomocy :)
- koń nie daje się złapać na padoku: wtedy najlepiej mieć ze sobą marchewkę albo jabłko i zmienić nastawienie, podejść do konia, dać coś smacznego, poklepać i podrapać po grzywie, spędzić chwilę czasu z koniem. Ważne jest, aby koń skojrzał sobie, że nasza obecność oznacza przysmak i miłe chwile, a nie od razu sprowadzenie do stajni - wiadomo, że każdy koń woli być z kolegami na łące :)
- koń kręci się przy wsiadaniu: pomocne będzie wsiadanie np. w rogu ujeżdżalni czy hali, tak aby koń miał jak najmniejsze pole manewru. Nie wsiadamy nigdy na konia, który się bardzo kręci, ale nagradzamy za każdą chwilę spokoju - cukier będzie świetną motywacją :)
Warto przypomnieć, że wszystkie narowy (wierzganie, wspinanie się oraz ponoszenie) są bardzo niebezpieczne i zdecydowanie należy unikać koni, które zachowują się w ten sposób. Jeśli nasz koń właśnie w ten sposób się zachowuje i nie potrafimy sobie z tym poradzić, to jedynym sensownym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do specjalisty. Jazda na takim koniu praktycznie zawsze prowadzi do poważnych wypadków.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28