13,069 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Jak nie marznąć w stajni w zimie ?

Data publikacji: 2017-01-20

Kluczową sprawą będzie oczywiście ubiór. Polecamy odzież termoaktywną, którą znajdziecie w sklepach sportowych - do wyboru zarówno bluzki jak i legginsy, które wkładamy jako pierwszą warstwę.

Do wyboru znajdziemy wiele modeli, od cienkich produktów aż do specjalistycznej odzieży np. z wełny merynosa - nie jest ona najtańsza, ale na pewno w niej nie zmarzniemy :)

W czasie zimy kierujemy się jedną ważną zasadą: ubieramy na siebie kilka cienkich warstw i na wierzch np. kurtkę - pod nią może być koszulka termoaktywna, polarowa bluza, kamizelka i kurtka.

Osobom, które spędzają dużo czasu stojąc na zewnątrz (np.prowadząc jazdy) polecamy zakup płaszcza sięgającego kolan - nie jest zbyt wygodny do jazdy, ale jest nieoceniany, kiedy się nie ruszamy :) Na głowę oczywiście czapka! Przewiane zatoki to nic miłego, poza tym z gołą głową człowiek szybciej się wychładza.

Pod bryczesy ubieramy obowiązkowo legginsy termoaktywne albo ewentualnie zwykłe rajtki (chociaż nie są tak wygodne). Wiele firm jeździeckich posiada w swojej ofercie bryczesy zimowe (najczęściej mają podszewkę z polaru, niektóre są dodatkowo wodoodporne).

Buty: do jazdy wybierajmy specjalne termobuty (na rynku jest wiele modeli) lub ocieplane oficerki/szyblety (są bardziej eleganckie, ale cieńsze - dobry wybór dla osób, które mają krytą ujeżdżalnię). Na zimę warto zaopatrzyć się w skarpety narciarskie - są dużo cieplejsze niż tradycyjne podkolanówki jeździeckie, a przy tym bezproblemowo wkładamy buty i sztylpy.

Najtrudniej tak  naprawdę zadbać o dłonie: o ile pracując w stajni czy czyszcząc konia nasze dłonie są w ruchu i nie marzną, o tyle gorzej to wygląda, jeśli jeździmy na zewnątrz (dłonie bardzo szybko przemarzają). Na rynku istnieje wiele rękawiczek zimowych, dobrym wyborem będą te z przedłużanym materiałem na nadgarstku oraz z technologią Windstopper czy Thinsulate. Można także zaopatrzyć się w cienkie rękawiczki termoaktywne i na to nałożyć właściwie rękawiczki.

Po jeździe obowiązkowo pijemy gorącą herbatę, ubieramy na siebie coś ciepłego - w sprzedaży są świetne ocieplacze, które po naciśnięciu wydzielają ciepło przez kilka godzin (dobry sposób na rozgrzanie dłoni czy stóp).

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0