12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Hodowla: konie fryzyjskie

Data publikacji: 2017-01-16

Chyba nie ma osoby, która przeszłaby bez zastanowienia obok konia rasy fryzyjskiej. Jest to jedna z ras koni, które zdecydowanie chwytają za oko i nie pozostaje niezauważona, nawet przez kompletnego laika ;)

Rasa ta wywodzi się z terenów dzisiejszej Holandii, gdzie przodkowie tych koni pracowali jako konie typowo robocze i zaprzęgowe na przełomie XVII i XVIII wieku. W okresie baroku fryzy zyskały dużą popularność z uwagi na pokazy Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie zachwycały swoją potężną sylwetką i efektowym ruchem. Obecnie najczęściej spotyka je się w zaprzęgach, ale jest kilka koni, które odnoszą sukcesy w sporcie ujeżdżeniowym. Ich łagodny charakter oraz powalająca uroda znajduja także rzesze zwolenników wśród jeźdźców rekreacyjnych.

Do najważniejszych i charakterystycznych cech koni fryzyjskich należą:

 - kruczokara, rzadziej kasztanowata, maść

- bujna grzywa i ogon, obfite szczotki pęcinowe

- masywna, barokowa sylwetka: mimo że konie fryzyjskie są z reguły nieduże (ok.160-165cm), to z uwagi na cięższą sylwetkę, sprawiają wrażenie potężnych zwierząt

- efektowny ruch: chody są wyniosłe, pełne gracji, w kłusie widzimy wyraźną pracę stawów nadgarstkowych oraz moment zawieszenia

- uległy i spokojny charakter, generalnie są to stateczne i chętnie współpracujące konie

 

Jeśli chodzi o walory użytkowe, to konie fryzyjskie są dobrym wyborem dla osób jeżdżących amatorsko. Obecnie hodowla tej rasy idzie w kierunku osobników w lżejszym typie, o lepiej pracującym zadzie - takie nowoczesne konie fryzyjskie z powodzeniem mogą startować w małym sporcie ujeżdżeniowym (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wyszkolić fryza do klasy Grand Prix :) ). Konie te chętnie uczą się sztuczek, a ich fenomenalna uroda jest pożądana przez końskich fotografów. Fryzy często pracują w zaprzęgach i są wypożyczane np.na dowóz pary młodej do kościoła - biała bryczka i para karych fryzów, czy może być coś piękniejszego?
W przypadku skoków - ich cięższa budowa i stosunkowo mało obszerne chody nie są atutami w tej dyscyplinie jeździeckiej. Oczywiście nie będzie problemem przeskoczenie kilku niskich przeszkód raz na jakiś czas, ale zdecydowanie nie jest to typ konia skokowego. 
Jedynym minusem koni fryzyjskich jest ich cena - są to po prostu konie kosztowne, rzadko kiedy można spotkać dorosłego i zdrowego konia w cenie poniżej 20tys.złotych (choć oczywiście zdarzają się wyjątkowe okazje). 

Jakie jest Wasze zdanie nt.koni fryzyjskich ?

comments powered by Disqus
Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0