Chyba nie ma osoby, która przeszłaby bez zastanowienia obok konia rasy fryzyjskiej. Jest to jedna z ras koni, które zdecydowanie chwytają za oko i nie pozostaje niezauważona, nawet przez kompletnego laika ;)
Rasa ta wywodzi się z terenów dzisiejszej Holandii, gdzie przodkowie tych koni pracowali jako konie typowo robocze i zaprzęgowe na przełomie XVII i XVIII wieku. W okresie baroku fryzy zyskały dużą popularność z uwagi na pokazy Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie zachwycały swoją potężną sylwetką i efektowym ruchem. Obecnie najczęściej spotyka je się w zaprzęgach, ale jest kilka koni, które odnoszą sukcesy w sporcie ujeżdżeniowym. Ich łagodny charakter oraz powalająca uroda znajduja także rzesze zwolenników wśród jeźdźców rekreacyjnych.
Do najważniejszych i charakterystycznych cech koni fryzyjskich należą:
- kruczokara, rzadziej kasztanowata, maść
- bujna grzywa i ogon, obfite szczotki pęcinowe
- masywna, barokowa sylwetka: mimo że konie fryzyjskie są z reguły nieduże (ok.160-165cm), to z uwagi na cięższą sylwetkę, sprawiają wrażenie potężnych zwierząt
- efektowny ruch: chody są wyniosłe, pełne gracji, w kłusie widzimy wyraźną pracę stawów nadgarstkowych oraz moment zawieszenia
- uległy i spokojny charakter, generalnie są to stateczne i chętnie współpracujące konie
Jeśli chodzi o walory użytkowe, to konie fryzyjskie są dobrym wyborem dla osób jeżdżących amatorsko. Obecnie hodowla tej rasy idzie w kierunku osobników w lżejszym typie, o lepiej pracującym zadzie - takie nowoczesne konie fryzyjskie z powodzeniem mogą startować w małym sporcie ujeżdżeniowym (oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie wyszkolić fryza do klasy Grand Prix :) ). Konie te chętnie uczą się sztuczek, a ich fenomenalna uroda jest pożądana przez końskich fotografów. Fryzy często pracują w zaprzęgach i są wypożyczane np.na dowóz pary młodej do kościoła - biała bryczka i para karych fryzów, czy może być coś piękniejszego?
W przypadku skoków - ich cięższa budowa i stosunkowo mało obszerne chody nie są atutami w tej dyscyplinie jeździeckiej. Oczywiście nie będzie problemem przeskoczenie kilku niskich przeszkód raz na jakiś czas, ale zdecydowanie nie jest to typ konia skokowego.
Jedynym minusem koni fryzyjskich jest ich cena - są to po prostu konie kosztowne, rzadko kiedy można spotkać dorosłego i zdrowego konia w cenie poniżej 20tys.złotych (choć oczywiście zdarzają się wyjątkowe okazje).
Jakie jest Wasze zdanie nt.koni fryzyjskich ?
fot. www.foter.com