Do końskich narowów zaliczamy:
1) wspinanie się: zachowanie, które najczęściej spotykamy u ogierów, które manifestują tak swoją dominację nad człowiekiem. Jest to bardzo ryzykowna czynność, zarówno pod jeźdźcem jak i np.spacerując z koniem w ręce.
Jak sobie z tym radzić? Jeśli koń staje dęba, gdy go np.prowadzimy w ręku, to musimy zareagować natychmiastowo - szarpnięcie za uwiąz, głośne i stanowcze "NIE WOLNO!". Konia, który ma skłonności do dębowania, nigdy nie oprowadzamy w samym kantarze z uwiązem - pomocne będzie ogłowie, kolec lub łańcuszek.
Należy bardzo uważać na takie konie, znane są wypadki trafienia kopytem w twarz, co prowadziło do pęknięcia czaszki i złamiania nosa.
W przypadku dębowania konia pod jeźdźcem - zostawiamy takie konie jeźdźcom bardzo doświadczonym. Nieumiejętne działanie może doprowadzić do wywrócenia sie konia wraz z jeźdźcem, a to już wybitnie niebezpieczna sytuacja. Jeśli przypadkiem zdarzy Nam się, że nasz koń postanowi stanąć dęba, to najlepiej puścić wodze i przytrzymać się grzywy bądź szyi. W żadnym wypadku nie wolno szarpać konia w takiej sytuacji, gdyż szybko może stracić równowagę.
2) wierzganie: chyba najczęściej spotykane niepożądane zachowanie u koni ;) Konie często wierzgają z nadmiaru energii, po oddanym skoku przez przeszkody lub w przypadku problemów zdrowotnych (bolesność pleców, niedopasowane siodło). Zdarza sie wierzganie z premedytacją, w celu pozbycia się jeźdźca.
Co robimy w takiej sytuacji? Przede wszystkim stabilnie siedzimy, nie łapiemy kurczowo wodzy. Pomaga też głośne i stanowcze "NIE!", można użyć bata i mocniej przyłożyć łydki, żeby zachęcić konia do ruchu naprzód, a nie do góry.
Jeśli Nasz koń lubi wierzgać z powodu nadmiaru energii, warto przyjrzeć się jego menu, czy nie dostaje zbyt energetycznych pasz. Pomocne może być także lonżowanie konia przed jazdą (z użyciem pomocy do lonżowania).
3) ponoszenie: czyli szaleńczy galop na oślep bez kontroli. Konie często ponoszą w terenie, z uwagi na otwartą przestrzeń i chęć wyszalenia się. Poniesienia zdarzają się także na konia zbyt energicznych i nadpobudliwych.
W przypadku takiego konia warto rozważyć zmianę wędzidła na mocniejsze, które pomoże w opanowaniu sytuacji. I podobnie jak w przypadku wierzgania - trzeba zastanowić sie nad żywieniem i pracą naszego konia, może trzeba zwiekszyć ilość i wymagania ?
Generalnie wszystkie konie, które przejawiają takie niepożądane zachowania, nie mogą być jeżdżone przez osoby początkujące czy słabo jeżdżące. Zostawmy takie osobniki jeźdźcom, którzy nie boją się narowów i będą w stanie poradzić sobie z nieposłuszeństwem - porady interetowe tutaj nie pomogą, a narowy często są przyczyną bardzo poważnych wypadków.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28