12,381 pytań - 14,071 odpowiedzi - 815 komentarzy

Hodowla: kuce szetlandzkie

Data publikacji: 2017-01-13

Rasa kucy szetlandzkich wywodzi się z Wysp Szetlandzkich - to archipelag leżący dość blisko wybrzeży Szkocji, w kierunku Norwegii. Przypuszcza się, że to jedna z najstarszych ras na świecie - znane są dowody na istnienie tych kuców już na przełomie IX i X wieku.

Cechą charakterystyczną tych koni jest niewątpliwie wzrost - osobniki rzadko przekraczają 1m wysokości. W obrębie rasy wyróżnia sie także odmianę kuców miniaturowych, które zazwyczają dorastają do ok.70cm w kłębie. 

Kuce szetlandzkie mają krępą i zwartą budowę, proporcjonalną głowę z charakterystycznym szerokim czołem ( u żrebaków jest ono wybitnie wypukłe), duże chrapy i żywe oczy. Nogi są krótkie, ale mocne, kłoda zwarta.

Gęsta grzywa i ogon czynią całość wyjątkowo uroczą i puchatą :)

Najczęściej spotykanymi maściami są kara, gniada, kasztanowata czy myszata. Niepożądana jest tylko maść tarantowata.

Są bardzo wytrzymałe, jak każdy kuc dobrze wykorzystują pasze, doskonale radzą sobie w systemie bezstajennym (na zimę obrastają bardzo gęstym futrem). Na ogół nie chorują, przy zapewnieniu dobrej opieki.

Jeśli chodzi o walory użytkowe tych koni, to z uwagi na swój niski wzrost, mogą pracować tylko pod niedużymi dziećmi. Często używane są do oprowadzań dzieci na różnego rodzaju festynach i innych imprezach okolicznościowych. Z powodzeniem sprawdzają się jako konie zaprzęgowe, do ciągnięcia sań czy małych wózków. 

W przeszłości był wykorzystywane w kopalniach oraz jako konie juczne, z uwagi na swoją wytrzymałość.

Obecnie często spełniają rolę towarzyszy dla innych koni czy jako ekologiczne kosiarki ;) Dzięki swojemu sprytowi i pomysłowości szybko uczą się sztuczek, można je także spotkać w minizoo lub w cyrku - za marchewkę zrobią wszystko :)

Kuce szetlandzkie może nie są wymarzonymi wierzchowcami, ale znakomicie sprawdzą się jako towarzysz do innego konia - z pewnością będą także Naszą pociechą na długie lata :) W Polsce jest jedna hodowla tej rady, to Stadnina Koni Imno.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fiordzkie

Czy wiecie, że kuc Kjekk, występujący w disneyowskiej baśni pt.Kraina Lodu, jest rasy fiordzkiej ? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, skoro została wykorzystana w wielkim kinowym hicie :)

2017-03-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie angielskie

Folbluty, czyli konie pełnej krwi angielskiej, są rasą szczególnie znaną miłośnikom wyścigów - są to konie hodowane strikte pod kątem tej dyscypliny jeździeckiej, co nie oznacza że spotkamy je tylko tam.

2017-02-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie arabskie

Konie arabskie są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych ras koni, są rozpoznawane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z jeździectwem. Nic dziwnego, niepowtarzalna budowa i niezapomniana prezencja budzą zachwyt właściwie u każdego. Co takiego mają w sobie te piękne konie ?

2017-01-22

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fryzyjskie

Konie fryzyjskie są jedną z najbardziej reprezentatywnych ras koni. Masywna sylwetka, bujna grzywa i szczotki pęcinowe oraz przepiękna kara maść - któż oprze się niesamowitemu urokowi, jaki prezentują te konie ?

2017-01-16

Czytaj » 0