12,351 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Hodowla: konie huculskie

Data publikacji: 2017-01-12

Konie huculskie są rasą prymitywną, wywodzącą się po części od dzikiego konia - tarpana, ale wiele publikacji naukowych mówi także o sporym dolewie krwi koni tatarskich czy Przewalskiego. Rasa ta powstała na terenie górzystym, rejon Karpat rumuńskich i mołdawskich - już samo pochodzenie tych koni powinno Nam nakreślić kilka istotnych cech.

Są to przede wszystkim konie nieduże (wysokość w kłębie 130-145cm), o krępej budowie ciała, z szeroką i ciężką głową. Ogólnie są to konie dość masywne, o mocnych nogach i bardzo dobrych kopytach. Najczęściej spotykane maści to gniada, ciemnomyszata i kara, zdarzają się także osobniki srokate i bułane. Z racji prymitywności, może występować pręga na grzebiecie i pręgowanie na kończynach. Hucuły odznaczają się bujną grzywą i ogonem, co w warunkach naturalnych stanowi izolację termiczną i ochronę przed owadami.

Jeśli chodzi o charakter - są to z reguły konie przyjazne, ale mające swoje zdanie ;) Lubią dominować, ale właściwie wychowane świetnie sprawdzają się w rekreacji. Nie są strachliwe, w czasie rajdów i wycieczek nie mają sobie równych - wszędzie wejdą, radzą sobie także w trudnych, górskich warunkach.

Nie są to oczywiście konie stworzone do wysokich klas sportowych, ale z powodzeniem mogą startować w niskich zawodach skokowych czy ujeżdżeniowych. Znane są sukcesy zaprzęgowe koni huculskich, pracują także w hipoterapii (oczywiście tylko osobniki wybitnie bezpieczne i opanowane). Specjalnie dla tej rasy został stworzony tor przeszkód zwany ścieżką huculską - jest to szereg elementów takich jak bramka, pochylnia, równoważnia czy slalom, które jeździec wraz z koniem musi pokonać w określonym czasie. Często jest wykorzystywana jako element zabawy np.przy okazji Hubertusa.

Konie te ogół cieszą sie dobrym zdrowiem, bardzo dobrze wykorzystują pasze i dobrze wyglądają przy minimalnym nakładzie sił :)  Jednym słowem - są to dobre konie do rekreacji, ale potrzebują stanowczego instruktora.

 

Czy macie jakieś doświadczenia z hucułkami ?

fot. Edyta Trojańska-Koch (http://www.equine-photo.com/)

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie hanowerskie

Ta zachodnia rasa jest jedną z najczęściej spotykanych ras wśród koni sportowych, odnoszących znaczące sukcesy w międzynarodowych konkursach najwyższej rangi. Co sprawia, że konie te są tak wyjątkowe ?

2017-03-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie fiordzkie

Czy wiecie, że kuc Kjekk, występujący w disneyowskiej baśni pt.Kraina Lodu, jest rasy fiordzkiej ? Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej rasie, skoro została wykorzystana w wielkim kinowym hicie :)

2017-03-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie angielskie

Folbluty, czyli konie pełnej krwi angielskiej, są rasą szczególnie znaną miłośnikom wyścigów - są to konie hodowane strikte pod kątem tej dyscypliny jeździeckiej, co nie oznacza że spotkamy je tylko tam.

2017-02-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie arabskie

Konie arabskie są zdecydowanie jedną z najbardziej znanych ras koni, są rozpoznawane nawet przez osoby, które nie mają nic wspólnego z jeździectwem. Nic dziwnego, niepowtarzalna budowa i niezapomniana prezencja budzą zachwyt właściwie u każdego. Co takiego mają w sobie te piękne konie ?

2017-01-22

Czytaj » 0