12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Co robić po upadku z konia?

Data publikacji: 2021-08-16

 

Podczas nauki jazdy konnej, jeźdźcy dość często spadają z koni - brak równowagi, niepewność oraz niestabilny dosiad powodują osunięcie się z grzbietu zwierzaka. Czasem upadki są spowodowane nagłym spłoszeniem zwierzaka, wierzgnięciem czy niespodziewanym zatrzymaniem przed przeszkodą - konie z natury są zwierzętami płochliwymi i ich reakcje są nieprzewidywalne. Dlatego w każdej stajni jeźdźcy spadają z koni, także topowi zawodnicy i trenerzy, którzy nierzadko mają do czynienia z końmi bardzo temperamentnymi i trudnymi we współpracy, ale wybitnymi np. ruchowo czy skokowo.

Kiedy jesteście świadkiem upadku jeźdźca, zawsze w pierwszej kolejności należy zadbać o człowieka, a później o konia - najlepiej gdyby jedna osoba zajęła się jeźdźcem, a druga np. złapała zwierzaka (jeśli oczywiście jest w stanie sama to zrobić, spanikowane zwierzaki często biegną na oślep). Wiele upadków kończy się tylko stłuczeniami, ale zawsze należy uważnie ocenić stan zdrowia poszkodowanego:

  • czy jest przytomny?
  • czy oddycha samodzielnie ?
  • czy ma widoczne złamania/urazy np. kończyn ?
  • czy jest świadomy, odpowiada na nasze pytania logicznie ?

 

Przy upadku często dochodzi do wstrząśnienia mózgu, który objawia się wymiotami lub/i nudnościami, zawrotami i problemami z równowagą, a także bólem głowy - takie symptomy mogą pojawić się nawet kilka godzin po upadku, dlatego nie warto bagatelizować nawet najmniejszych niepokojących sygnałów. Jeżeli jeździec nie oddycha, to należy jak najszybciej rozpocząć reanimację (30 uciśnięć klatki piersiowej na wysokości mostka i 2 wdechy powietrza do jamy ustnej) i wezwać pogotowie! Kiedy osoba jest nieprzytomna, bezwzględnie wzywamy pogotowie! Podobnie w przypadku poważnych urazów, problemów z poruszaniem, widocznych uszkodzeń kończyn czy innych części ciała itp urazy kończyn warto zabezpieczyć usztywnieniem, chociażby prowizorycznym. Głębokie rany przykrywamy jałową gazą i oczekujemy na przyjazd pogotowia, nie odkażamy i nie stosujemy żadnych środków przy poważnych krwawieniach (poza opaskami uciskowymi, jeśli konieczne); drobne rany warto oczywiście oczyścić na miejscu, korzystając ze stajennej apteczki.

Nie podnosimy nigdy poszkodowanego na siłę, jeśli sam nie czuje się wystarczająco dobrze - czasem takich zachowaniem możemy zrobić mu wiekszą krzywdę.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0