12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Porady: Co robić po upadku z konia?

Data publikacji: 2021-08-16

 

Podczas nauki jazdy konnej, jeźdźcy dość często spadają z koni - brak równowagi, niepewność oraz niestabilny dosiad powodują osunięcie się z grzbietu zwierzaka. Czasem upadki są spowodowane nagłym spłoszeniem zwierzaka, wierzgnięciem czy niespodziewanym zatrzymaniem przed przeszkodą - konie z natury są zwierzętami płochliwymi i ich reakcje są nieprzewidywalne. Dlatego w każdej stajni jeźdźcy spadają z koni, także topowi zawodnicy i trenerzy, którzy nierzadko mają do czynienia z końmi bardzo temperamentnymi i trudnymi we współpracy, ale wybitnymi np. ruchowo czy skokowo.

Kiedy jesteście świadkiem upadku jeźdźca, zawsze w pierwszej kolejności należy zadbać o człowieka, a później o konia - najlepiej gdyby jedna osoba zajęła się jeźdźcem, a druga np. złapała zwierzaka (jeśli oczywiście jest w stanie sama to zrobić, spanikowane zwierzaki często biegną na oślep). Wiele upadków kończy się tylko stłuczeniami, ale zawsze należy uważnie ocenić stan zdrowia poszkodowanego:

  • czy jest przytomny?
  • czy oddycha samodzielnie ?
  • czy ma widoczne złamania/urazy np. kończyn ?
  • czy jest świadomy, odpowiada na nasze pytania logicznie ?

 

Przy upadku często dochodzi do wstrząśnienia mózgu, który objawia się wymiotami lub/i nudnościami, zawrotami i problemami z równowagą, a także bólem głowy - takie symptomy mogą pojawić się nawet kilka godzin po upadku, dlatego nie warto bagatelizować nawet najmniejszych niepokojących sygnałów. Jeżeli jeździec nie oddycha, to należy jak najszybciej rozpocząć reanimację (30 uciśnięć klatki piersiowej na wysokości mostka i 2 wdechy powietrza do jamy ustnej) i wezwać pogotowie! Kiedy osoba jest nieprzytomna, bezwzględnie wzywamy pogotowie! Podobnie w przypadku poważnych urazów, problemów z poruszaniem, widocznych uszkodzeń kończyn czy innych części ciała itp urazy kończyn warto zabezpieczyć usztywnieniem, chociażby prowizorycznym. Głębokie rany przykrywamy jałową gazą i oczekujemy na przyjazd pogotowia, nie odkażamy i nie stosujemy żadnych środków przy poważnych krwawieniach (poza opaskami uciskowymi, jeśli konieczne); drobne rany warto oczywiście oczyścić na miejscu, korzystając ze stajennej apteczki.

Nie podnosimy nigdy poszkodowanego na siłę, jeśli sam nie czuje się wystarczająco dobrze - czasem takich zachowaniem możemy zrobić mu wiekszą krzywdę.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0