12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Co robić po upadku z konia?

Data publikacji: 2021-08-16

 

Podczas nauki jazdy konnej, jeźdźcy dość często spadają z koni - brak równowagi, niepewność oraz niestabilny dosiad powodują osunięcie się z grzbietu zwierzaka. Czasem upadki są spowodowane nagłym spłoszeniem zwierzaka, wierzgnięciem czy niespodziewanym zatrzymaniem przed przeszkodą - konie z natury są zwierzętami płochliwymi i ich reakcje są nieprzewidywalne. Dlatego w każdej stajni jeźdźcy spadają z koni, także topowi zawodnicy i trenerzy, którzy nierzadko mają do czynienia z końmi bardzo temperamentnymi i trudnymi we współpracy, ale wybitnymi np. ruchowo czy skokowo.

Kiedy jesteście świadkiem upadku jeźdźca, zawsze w pierwszej kolejności należy zadbać o człowieka, a później o konia - najlepiej gdyby jedna osoba zajęła się jeźdźcem, a druga np. złapała zwierzaka (jeśli oczywiście jest w stanie sama to zrobić, spanikowane zwierzaki często biegną na oślep). Wiele upadków kończy się tylko stłuczeniami, ale zawsze należy uważnie ocenić stan zdrowia poszkodowanego:

  • czy jest przytomny?
  • czy oddycha samodzielnie ?
  • czy ma widoczne złamania/urazy np. kończyn ?
  • czy jest świadomy, odpowiada na nasze pytania logicznie ?

 

Przy upadku często dochodzi do wstrząśnienia mózgu, który objawia się wymiotami lub/i nudnościami, zawrotami i problemami z równowagą, a także bólem głowy - takie symptomy mogą pojawić się nawet kilka godzin po upadku, dlatego nie warto bagatelizować nawet najmniejszych niepokojących sygnałów. Jeżeli jeździec nie oddycha, to należy jak najszybciej rozpocząć reanimację (30 uciśnięć klatki piersiowej na wysokości mostka i 2 wdechy powietrza do jamy ustnej) i wezwać pogotowie! Kiedy osoba jest nieprzytomna, bezwzględnie wzywamy pogotowie! Podobnie w przypadku poważnych urazów, problemów z poruszaniem, widocznych uszkodzeń kończyn czy innych części ciała itp urazy kończyn warto zabezpieczyć usztywnieniem, chociażby prowizorycznym. Głębokie rany przykrywamy jałową gazą i oczekujemy na przyjazd pogotowia, nie odkażamy i nie stosujemy żadnych środków przy poważnych krwawieniach (poza opaskami uciskowymi, jeśli konieczne); drobne rany warto oczywiście oczyścić na miejscu, korzystając ze stajennej apteczki.

Nie podnosimy nigdy poszkodowanego na siłę, jeśli sam nie czuje się wystarczająco dobrze - czasem takich zachowaniem możemy zrobić mu wiekszą krzywdę.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0