Kolka jest schorzeniem układu pokarmowego, które spędza sen z powiek właścicielom koni. Czasami otaczamy nasze zwierzaki jak najlepszą opieką, dbając o najwyższą jakość paszy a i tak może się zdarzyć kolka.
Dokładne przyczyny nie są zawsze znane, natomiast można wyróżnic kilka czynników, które mogą przyczynić się do tego przykrego zdarzenia:
- zbyt duża ilość pożywienia, które łatwo fermentuje bądź pęcznieje: jabłka, buraki, otręby pszenne, żyto, jęczmień; znane są przypadki kolkowania koni, które zjadły dużą ilość suchego chleba na raz
- kiepska jakość pasz, zarówno objętościowych jak i treściwych: spleśniałe siano czy owies, pasze z przekroczoną datą ważności; także częste i nagłe zmiany paszy nie są wskazane
- stres: zmiana stajni czy wyjazd na zawody może także spowodować atak kolki
- obecność wrzodów w żołądku
Najczęściej spotykaną formą kolki u koni jest zatkanie fragmentu jelita - perstaltyka jest zaburzona, pokarm nie jest przesuwany, koń odczuwa ból w brzuchu.
Objawy:
- przyspieszone tętno i oddechy
- kopanie tylnymi nogami po brzuchu
- uderzanie ogonem na boki
- ogólny niepokój konia
- grzebanie kończynami
- intensywne tarzanie się
Działanie: przede wszystkim należy reagować natychmiast, bo od tego zależy życie i zdrowie konia!
- warto posiadać w stajni lek o nazwie Biovetalgin, który działa przeciwbólowo i rozkurczowo (iniekcja tylko dożylna, więc musi to być osoba bardzo doświadczona)
- już przy pierwszych objawiach pilnie wzywamy weterynarza, być może będzie konieczne płukanie żołądka lub podanie silniejszych leków
- do czasu przyjazdu lekarza ubieramy konia w ciepłą derkę i spacerujemy stępem. Ruch ma na celu pobudzenie perystaltyki jelit, obserwujemy czy koń się wypróżnia. Nie poganiamy, ważne jest żeby koń się ruszał.
Kolka jest o tyle niebezpieczna, że jej początkowa lekka forma może niestety przeistoczyć się w ostry skręt jelit. Koń nie reaguje wtedy na podane leki, dolegliwości bólowe się nasilają, jelita nie pracują (kiedy przykładamy ucho do brzucha konia to nie słychać charakterystycznego bulgotania i przelewania). Wtedy jedyną opcją ratunku jest wyjazd konia do najbliższej kliniki, specjalizującej się w leczeniu koni. Dlatego też warto mieć pod ręką conajmniej kilka numerów do przewoźników koni, którzy będą w stanie błyskawicznie przetransportować naszego zwierzaka.
W klinice koń zostaje szybko zoperowany i pozostaje tam do czasu powrotu do zdrowia (uwaga na koszty, rachunek bedzie wynosił kilka tysięcy złotych - odpowiedzialność za życie kosztuje).
W przypadku skrętu jelit liczy się czas, mamy ok.6h na uratowanie konia: po tym etapie rozpoczyna się martwica jelit, co momentalnie prowadzi do zatrucia organizmu i w konsekwencji do śmierci zwierzęcia.
Kolka u koni może być śmiertelna, dlatego niezwykle ważna jest obserwacja - nie tylko przez właściciela konia, ale także przez stajennych czy właściciela stajni. Pozwoli to Nam szybko zareagować w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18