12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Weterynarze: Lipcówka

Data publikacji: 2021-05-26

 

Lipcówka (egzema letnia, alergia letnia, letni wyprysk) to powszechne schorzenie, dotykające konie na całym swiecie, dobrze znane także w Polsce. Jej nazwa odnosi się do terminu, w którym są zauważalne charakterystyczne objawy (ciepłe, letnie miesiące); to właśnie w tym okresie występuje największa aktywność pewnego gatunku muchówek. Owady licznie osiadają na koniach, przemieszczając się po skórze w poszukiwaniu najlepszych miejsc do wkłucia, co powoduje pojawienie się charakterystycznych objawów u wrażliwych koni:

  • grudki, krostki
  • pęcherzyki z surowicą, która może wyciekać a następnie ulegać wtórnym zakażeniom
  • silny świąd skóry, prowadzący do rozdrapywania pęcherzyków
  • silne wycieranie grzywy i ogona

Objawy lipcówki są bardzo charakterystyczne; poza zmianami skórnymi, niektóre konie mogą wykazywać silne reakcje alergiczne prowadzące do wstrząsu uczuleniowego, który zagraża ich życiu. Pamiętajmy jednak, iż nie wszystkie konie borykają się z egzemą - nadwrażliwość na ukłucia owadów jest uwarunkowana genetycznie, potomstwo takich koni też jest bardziej narażone na zachorowanie. Chore zwierzaki często cierpią na innego typu alergie jak np. forma oddechowa (pyłki, kurz, roztocza itp).

Lipcówkę wzmaga także światło słoneczne oraz obecność niektórych roślin na pastwisku (dziurawiec, koniczyna, lucerna) - zawarte w nich związki mają działa fotouczulające, co ma niekorzystny wpływ na wrażliwe zwierzaki.

Leczenie lipcówki polega głównie na podawaniu leków stymulujących układ odpornościowy, także poprzez przeprowadzenie odczulania (prowadzonego przez lekarza weterynarii; niestety terapia nie zawsze daje dobre rezultaty, ponieważ w ślinie owadów jest conajmniej kilka białek, które mogą powodować reakcję uczuleniową). Przy silnych reakcjach konieczne są leki sterydowe i antyhistaminowe, oczywiście podawane pod ścisłą kontrolą weterynarza. Doraźnie stosuje się szampony i płyny, które wspomagają gojenie oraz łagodzą świąd, czasem koniecznie są antybiotyki czy środki przeciwgrzybicze, jeśli doszło do zakażenia ran. Niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj ochrona przeciwowadowa: derki, maski i silne środki odstraszające to absolutny priorytet w przypadku koni z alergią lipcową. Warto także rozważyć wypuszczanie koni wczesnym porankiem i wieczorem, aby uniknąć ekspozycji na światło słoneczne w ciągu dnia.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0