12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Lipcówka

Data publikacji: 2021-05-26

 

Lipcówka (egzema letnia, alergia letnia, letni wyprysk) to powszechne schorzenie, dotykające konie na całym swiecie, dobrze znane także w Polsce. Jej nazwa odnosi się do terminu, w którym są zauważalne charakterystyczne objawy (ciepłe, letnie miesiące); to właśnie w tym okresie występuje największa aktywność pewnego gatunku muchówek. Owady licznie osiadają na koniach, przemieszczając się po skórze w poszukiwaniu najlepszych miejsc do wkłucia, co powoduje pojawienie się charakterystycznych objawów u wrażliwych koni:

  • grudki, krostki
  • pęcherzyki z surowicą, która może wyciekać a następnie ulegać wtórnym zakażeniom
  • silny świąd skóry, prowadzący do rozdrapywania pęcherzyków
  • silne wycieranie grzywy i ogona

Objawy lipcówki są bardzo charakterystyczne; poza zmianami skórnymi, niektóre konie mogą wykazywać silne reakcje alergiczne prowadzące do wstrząsu uczuleniowego, który zagraża ich życiu. Pamiętajmy jednak, iż nie wszystkie konie borykają się z egzemą - nadwrażliwość na ukłucia owadów jest uwarunkowana genetycznie, potomstwo takich koni też jest bardziej narażone na zachorowanie. Chore zwierzaki często cierpią na innego typu alergie jak np. forma oddechowa (pyłki, kurz, roztocza itp).

Lipcówkę wzmaga także światło słoneczne oraz obecność niektórych roślin na pastwisku (dziurawiec, koniczyna, lucerna) - zawarte w nich związki mają działa fotouczulające, co ma niekorzystny wpływ na wrażliwe zwierzaki.

Leczenie lipcówki polega głównie na podawaniu leków stymulujących układ odpornościowy, także poprzez przeprowadzenie odczulania (prowadzonego przez lekarza weterynarii; niestety terapia nie zawsze daje dobre rezultaty, ponieważ w ślinie owadów jest conajmniej kilka białek, które mogą powodować reakcję uczuleniową). Przy silnych reakcjach konieczne są leki sterydowe i antyhistaminowe, oczywiście podawane pod ścisłą kontrolą weterynarza. Doraźnie stosuje się szampony i płyny, które wspomagają gojenie oraz łagodzą świąd, czasem koniecznie są antybiotyki czy środki przeciwgrzybicze, jeśli doszło do zakażenia ran. Niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj ochrona przeciwowadowa: derki, maski i silne środki odstraszające to absolutny priorytet w przypadku koni z alergią lipcową. Warto także rozważyć wypuszczanie koni wczesnym porankiem i wieczorem, aby uniknąć ekspozycji na światło słoneczne w ciągu dnia.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0