12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Data publikacji: 2021-04-13

 

Skoki przez przeszkody są wymagającą dyscypliną jeździecką, która wbrew opinii wielu amatorów, nie polega jedynie na przeskoczeniu przez przeszkodą. Liczy się jakość najazdu, jakość skoku oraz pokonanie całego dystansu pomiędzy przeszkodami podczas jazdy na parkurze, złożonym z kilku lub kilkunastu przeszkód. Jeździec musi być maksymalnie skoncentrowany, aby precyzyjnie prowadzić swojego wierzchowca; konie skokowe powinny być energiczne i reaktywne, ale prawidłowo reagujące na wszelkie sygnały jeźdźca. 

Podczas nauki skoków, zarówno przez jeźdźca jak i konia, warto ustawić wskazówki przez przeszkodą: to drążki leżące płasko na ziemi, wyznaczające punkt odskoku. Niedoświadczone konie często wybijają się zbyt wcześnie lub zbyt późno, co powoduje późniejsze zniechęcenie się do skoków; początkujacy adepci skoków nie zawsze umiejętnie doprowadzają konia do przeszkody, zaburzając poprawny rytm kłusa lub galopu - przez co konie także mają problem z poprawnym wybiciem. Dodatkowo możemy położyć taką samą wskazówkę za przeszkodą pokonywaną galopem, która będzie wyznaczała punkt lądowania - dzięki temu koń odda poprawny skok, bez zbędnego wydłużania.

Wskazówki do przeszkód pokonywanym z kłusa powinny być ułożone ok. 2,5m przed/za przeszkodą lub 3m dla przeszkód pokonywanych galopem; dokładna odległość zależy głównie od konia (wielkość i długość fuli galopu czy wykroku). Dzięki wskazówkom możemy korygować błędy u koni, które wybijają się zbyt blisko lub zbyt daleko - układamy wówczas wskazówkę adekwatnie do potrzeb.

W dalszym etapie nauki, wskazówka może być odsunięta na odległość ok 5-6m, co pozwoli na wykonanie jeszcze jednej fouli galopu: pomiędzy wskazówką a przeszkodą. To świetne ćwiczenie dla jeźdźca, pozwalające na ocenę odległości i prawidłowy, rytmiczny najazd na przeszkodę (tzw. wyćwiczenie oka). 

Wskazówkę możemy także ułożyć ok.10-15cm przed samą przeszkodą, co optycznie zabudowuje przeszkodę i pozwala na sprawną ocenę wysokości przeszkody przez konia. Pamiętajcie, że konie niechętnie pokonują przeszkody trudne, jakimi jest pojedynczy drąg wiszący na kłódkach - dół przeszkody powinien posiadać przynajmniej jednego drąga, aby ułatwić koniowi zadanie.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0