13,054 pytań - 31,639 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Data publikacji: 2021-04-13

 

Skoki przez przeszkody są wymagającą dyscypliną jeździecką, która wbrew opinii wielu amatorów, nie polega jedynie na przeskoczeniu przez przeszkodą. Liczy się jakość najazdu, jakość skoku oraz pokonanie całego dystansu pomiędzy przeszkodami podczas jazdy na parkurze, złożonym z kilku lub kilkunastu przeszkód. Jeździec musi być maksymalnie skoncentrowany, aby precyzyjnie prowadzić swojego wierzchowca; konie skokowe powinny być energiczne i reaktywne, ale prawidłowo reagujące na wszelkie sygnały jeźdźca. 

Podczas nauki skoków, zarówno przez jeźdźca jak i konia, warto ustawić wskazówki przez przeszkodą: to drążki leżące płasko na ziemi, wyznaczające punkt odskoku. Niedoświadczone konie często wybijają się zbyt wcześnie lub zbyt późno, co powoduje późniejsze zniechęcenie się do skoków; początkujacy adepci skoków nie zawsze umiejętnie doprowadzają konia do przeszkody, zaburzając poprawny rytm kłusa lub galopu - przez co konie także mają problem z poprawnym wybiciem. Dodatkowo możemy położyć taką samą wskazówkę za przeszkodą pokonywaną galopem, która będzie wyznaczała punkt lądowania - dzięki temu koń odda poprawny skok, bez zbędnego wydłużania.

Wskazówki do przeszkód pokonywanym z kłusa powinny być ułożone ok. 2,5m przed/za przeszkodą lub 3m dla przeszkód pokonywanych galopem; dokładna odległość zależy głównie od konia (wielkość i długość fuli galopu czy wykroku). Dzięki wskazówkom możemy korygować błędy u koni, które wybijają się zbyt blisko lub zbyt daleko - układamy wówczas wskazówkę adekwatnie do potrzeb.

W dalszym etapie nauki, wskazówka może być odsunięta na odległość ok 5-6m, co pozwoli na wykonanie jeszcze jednej fouli galopu: pomiędzy wskazówką a przeszkodą. To świetne ćwiczenie dla jeźdźca, pozwalające na ocenę odległości i prawidłowy, rytmiczny najazd na przeszkodę (tzw. wyćwiczenie oka). 

Wskazówkę możemy także ułożyć ok.10-15cm przed samą przeszkodą, co optycznie zabudowuje przeszkodę i pozwala na sprawną ocenę wysokości przeszkody przez konia. Pamiętajcie, że konie niechętnie pokonują przeszkody trudne, jakimi jest pojedynczy drąg wiszący na kłódkach - dół przeszkody powinien posiadać przynajmniej jednego drąga, aby ułatwić koniowi zadanie.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0