12,880 pytań - 32,193 odpowiedzi - 969 komentarzy

Hodowla: Konie śląskie

Data publikacji: 2021-03-03

 

Konie śląskie pojawiły się na terenie dzisiejszego Górnego i Dolnego Śląska w XIX wieku, jako wynik łączenia miejscowych klaczy w cięższym typie z ogierami oldenburskimi oraz wschodniofryzyjskimi - celem hodowli było uzyskanie lżejszego konia roboczego, który sprawdzi się w pracy polowej ale i jako wierzchowiec.

Pierwsze stadniny ukierunkowane na hodowlę koni rasy śląskiej zostały założone m.in. w Książu, Strzegomiu i Wojanowie, gdzie kontynuowano rozwój rasy, wprowadzając dolew krwi angielskiej. Na przestrzeni lat, hodowla tej rasy obrała dwa kierunki:

  • nowy typ konia śląskiego
  • stary typ konia śląskiego

Z biegiem czasu, zapotrzebowanie na konie juczne czy zaprzęgowe zaczęło drastycznie maleć z uwagi na postępującą mechanizację rolnictwa, przemysłu i transportu; ciężki, stary typ konia śląskiego nie odpowiadał wymaganiom zmieniającego sie rynku. Stąd tez decyzja hodowców o wprowadzeniu do hodowli koni ras zachodnych w celu uszlachetnienia ślązaków - nowy, lekki typ konia śląskiego odznacza się harmonijną, ale muskularną sylwetką, skośną łopatką i proporcjonalną budową ciała, charakterystyczną na koni wierzchowych. Z kolei konie śląskie starego typu to typowi przedstawiciele koni zaprzęgowych: mocna budowa ciała, sylwetka wpisana w prostokąt, mocne nogi. Warto jednak pamiętać, iż konie śląskie są końmi gorącokrwistymi, więc nie są tak masywnie zbudowane jak konie zimnokrwiste.

U obydwu typów spotykamy wszystkie maści, chociaż zdecydowanie dominują te podstawowe (siwa, kara, gniada, kasztanowata); wszystkie odmiany są dozwolone.

Konie śląskie doskonale sprawdzają się jako rodzinne i amatorskie, ale spotkamy je także w zawodach jeździeckich - wiele z nich dobrze radzi sobie w niskich konkursach ujeżdżenia. Warto wspomnieć, iż wiele koni śląskich z powodzeniem startuje na zawodach zaprzęgowych - kilka osobników startowało z powodzeniem na Mistrzostwach Świata! To świetne i wszechstronne konie, które są zdecydowanie niedocenione w naszym kraju; w celu ochrony rasy, PZHK prowadzi specjalny rejestr oraz program ochrony, popularyzujący te wspaniałe zwierzaki. Jeśli poszukujecie konia rekreacyjnego z możliwościami na amatorskie konkursy, to warto rozejrzeć się wśród koni śląskich - z pewnością docenicie ich spokój oraz opanowanie, a także przydatność do wielu aktywności.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Odsadzenie źrebaka

Odsadzenie źrebięta od matki to ważny proces w trakcie wychowywania młodego konia - warto zaznajomić się z kilkoma ważnymi zasadami, aby zminimalizować stres zarówno u klaczy jak i u źrebaka.

2021-07-09

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0