Konie śląskie pojawiły się na terenie dzisiejszego Górnego i Dolnego Śląska w XIX wieku, jako wynik łączenia miejscowych klaczy w cięższym typie z ogierami oldenburskimi oraz wschodniofryzyjskimi - celem hodowli było uzyskanie lżejszego konia roboczego, który sprawdzi się w pracy polowej ale i jako wierzchowiec.
Pierwsze stadniny ukierunkowane na hodowlę koni rasy śląskiej zostały założone m.in. w Książu, Strzegomiu i Wojanowie, gdzie kontynuowano rozwój rasy, wprowadzając dolew krwi angielskiej. Na przestrzeni lat, hodowla tej rasy obrała dwa kierunki:
Z biegiem czasu, zapotrzebowanie na konie juczne czy zaprzęgowe zaczęło drastycznie maleć z uwagi na postępującą mechanizację rolnictwa, przemysłu i transportu; ciężki, stary typ konia śląskiego nie odpowiadał wymaganiom zmieniającego sie rynku. Stąd tez decyzja hodowców o wprowadzeniu do hodowli koni ras zachodnych w celu uszlachetnienia ślązaków - nowy, lekki typ konia śląskiego odznacza się harmonijną, ale muskularną sylwetką, skośną łopatką i proporcjonalną budową ciała, charakterystyczną na koni wierzchowych. Z kolei konie śląskie starego typu to typowi przedstawiciele koni zaprzęgowych: mocna budowa ciała, sylwetka wpisana w prostokąt, mocne nogi. Warto jednak pamiętać, iż konie śląskie są końmi gorącokrwistymi, więc nie są tak masywnie zbudowane jak konie zimnokrwiste.
U obydwu typów spotykamy wszystkie maści, chociaż zdecydowanie dominują te podstawowe (siwa, kara, gniada, kasztanowata); wszystkie odmiany są dozwolone.
Konie śląskie doskonale sprawdzają się jako rodzinne i amatorskie, ale spotkamy je także w zawodach jeździeckich - wiele z nich dobrze radzi sobie w niskich konkursach ujeżdżenia. Warto wspomnieć, iż wiele koni śląskich z powodzeniem startuje na zawodach zaprzęgowych - kilka osobników startowało z powodzeniem na Mistrzostwach Świata! To świetne i wszechstronne konie, które są zdecydowanie niedocenione w naszym kraju; w celu ochrony rasy, PZHK prowadzi specjalny rejestr oraz program ochrony, popularyzujący te wspaniałe zwierzaki. Jeśli poszukujecie konia rekreacyjnego z możliwościami na amatorskie konkursy, to warto rozejrzeć się wśród koni śląskich - z pewnością docenicie ich spokój oraz opanowanie, a także przydatność do wielu aktywności.