12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Konie śląskie

Data publikacji: 2021-03-03

 

Konie śląskie pojawiły się na terenie dzisiejszego Górnego i Dolnego Śląska w XIX wieku, jako wynik łączenia miejscowych klaczy w cięższym typie z ogierami oldenburskimi oraz wschodniofryzyjskimi - celem hodowli było uzyskanie lżejszego konia roboczego, który sprawdzi się w pracy polowej ale i jako wierzchowiec.

Pierwsze stadniny ukierunkowane na hodowlę koni rasy śląskiej zostały założone m.in. w Książu, Strzegomiu i Wojanowie, gdzie kontynuowano rozwój rasy, wprowadzając dolew krwi angielskiej. Na przestrzeni lat, hodowla tej rasy obrała dwa kierunki:

  • nowy typ konia śląskiego
  • stary typ konia śląskiego

Z biegiem czasu, zapotrzebowanie na konie juczne czy zaprzęgowe zaczęło drastycznie maleć z uwagi na postępującą mechanizację rolnictwa, przemysłu i transportu; ciężki, stary typ konia śląskiego nie odpowiadał wymaganiom zmieniającego sie rynku. Stąd tez decyzja hodowców o wprowadzeniu do hodowli koni ras zachodnych w celu uszlachetnienia ślązaków - nowy, lekki typ konia śląskiego odznacza się harmonijną, ale muskularną sylwetką, skośną łopatką i proporcjonalną budową ciała, charakterystyczną na koni wierzchowych. Z kolei konie śląskie starego typu to typowi przedstawiciele koni zaprzęgowych: mocna budowa ciała, sylwetka wpisana w prostokąt, mocne nogi. Warto jednak pamiętać, iż konie śląskie są końmi gorącokrwistymi, więc nie są tak masywnie zbudowane jak konie zimnokrwiste.

U obydwu typów spotykamy wszystkie maści, chociaż zdecydowanie dominują te podstawowe (siwa, kara, gniada, kasztanowata); wszystkie odmiany są dozwolone.

Konie śląskie doskonale sprawdzają się jako rodzinne i amatorskie, ale spotkamy je także w zawodach jeździeckich - wiele z nich dobrze radzi sobie w niskich konkursach ujeżdżenia. Warto wspomnieć, iż wiele koni śląskich z powodzeniem startuje na zawodach zaprzęgowych - kilka osobników startowało z powodzeniem na Mistrzostwach Świata! To świetne i wszechstronne konie, które są zdecydowanie niedocenione w naszym kraju; w celu ochrony rasy, PZHK prowadzi specjalny rejestr oraz program ochrony, popularyzujący te wspaniałe zwierzaki. Jeśli poszukujecie konia rekreacyjnego z możliwościami na amatorskie konkursy, to warto rozejrzeć się wśród koni śląskich - z pewnością docenicie ich spokój oraz opanowanie, a także przydatność do wielu aktywności.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0