12,885 pytań - 45,294 odpowiedzi - 976 komentarzy

Porady: Objawy zarobaczenia

Data publikacji: 2021-03-31

 

Obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym koni to typowe zjawisko, jeśli nasz koń spędza czas w towarzystwie innych koni - spożywanie trawy na pastwiskach (gdzie wcześniej mogłby znajdować się odchody zakażonych zwierząt), bezpośredni kontakt z innymi końmi to czynniki powodujące zakażenie. Standardowa procedura odrobaczania koni przewiduje podanie środków wszystkim koniom przebywającym w jednej stajni 2x do roku, włącznie z gruntownym czyszczeniem i dezynfekcją boksów czy wiat.

Warto jednak rozważyć dodatkowe odrobaczenie naszego konia, kiedy zauważymy najstępujące objawy:

  • matowa sierść, zwłaszcza kiedy nie zmienił się sposób żywienia, chowu czy treningu
  • chudnięcie, nagła utrata wagi
  • duży, wzdęty brzuch (pamiętajcie, iż duży brzuch nie jest oznaka otyłości - to objaw słabej kondycji mięśniowej, niewystarczająco rozwiniętych mięśni brzucha i grzbietu, a także właśnie obecności pasożytów)
  • skłonność do kolek i biegunek, nieprzyjemny zapach odchodów
  • wycieranie rzepu ogona

 rzyczyny takich zachowań mogą być rozmaite, dlatego warto przyjrzeć się zwierzakowi i rozpocząć diagnostykę; w celu potwierdzenia zarobaczenia, zlecamy badanie kału na obecność pasożytów. Takie badanie możemy zlecić u dowolnego weterynarza zajmującego się końmi, koszt takiej usługi nie jest zbyt wysoki (maksymalnie kilkadziesiąt złotych) - dzięki temu uzykamy większą pewnośc co do obecności pasożytów w organizmie konia. Niestety brak robaków nie jest równoznaczy z brakiem zarobaczenia - może się okazać, że pasożyty są akurat nieaktywne i nie zostały usunięte z kałem. Dlatego profilaktycznie należy przeprowadzać min.2x odrobaczenie w ciągu roku, a najlepiej 3-4x w odstępach 3-4 miesięcznych - w stajniach zazwyczaj praktykuje się odrobaczenie co pół roku.

Po podaniu środków odrobaczających pilnujemy dokładnego wysprzątania i wyczyszczenia boksu, a także pastwisk - ważne jest dokładne usunięcie wszystkich odchodów przed wypuszczeniem zwierzaków na pastwiska.

Wszystkie nowe konie wprowadzane do stada powinny przejść profilaktyczne odrobaczenie, środki powinny być stosowane rotacyjne po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie odrobaczamy koni preparatami zakupionymi na własną rekę z niepewnych źródeł! Pamiętajmy także, że obecność larw czy jaj widocznych gołym okiem w kale jest oznaką silnego zarobaczenia konia - często zwierzaki wyglądają i czują się dobrze, a w ich kale są obecne pasożyty.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0