12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Porady: Objawy zarobaczenia

Data publikacji: 2021-03-31

 

Obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym koni to typowe zjawisko, jeśli nasz koń spędza czas w towarzystwie innych koni - spożywanie trawy na pastwiskach (gdzie wcześniej mogłby znajdować się odchody zakażonych zwierząt), bezpośredni kontakt z innymi końmi to czynniki powodujące zakażenie. Standardowa procedura odrobaczania koni przewiduje podanie środków wszystkim koniom przebywającym w jednej stajni 2x do roku, włącznie z gruntownym czyszczeniem i dezynfekcją boksów czy wiat.

Warto jednak rozważyć dodatkowe odrobaczenie naszego konia, kiedy zauważymy najstępujące objawy:

  • matowa sierść, zwłaszcza kiedy nie zmienił się sposób żywienia, chowu czy treningu
  • chudnięcie, nagła utrata wagi
  • duży, wzdęty brzuch (pamiętajcie, iż duży brzuch nie jest oznaka otyłości - to objaw słabej kondycji mięśniowej, niewystarczająco rozwiniętych mięśni brzucha i grzbietu, a także właśnie obecności pasożytów)
  • skłonność do kolek i biegunek, nieprzyjemny zapach odchodów
  • wycieranie rzepu ogona

 rzyczyny takich zachowań mogą być rozmaite, dlatego warto przyjrzeć się zwierzakowi i rozpocząć diagnostykę; w celu potwierdzenia zarobaczenia, zlecamy badanie kału na obecność pasożytów. Takie badanie możemy zlecić u dowolnego weterynarza zajmującego się końmi, koszt takiej usługi nie jest zbyt wysoki (maksymalnie kilkadziesiąt złotych) - dzięki temu uzykamy większą pewnośc co do obecności pasożytów w organizmie konia. Niestety brak robaków nie jest równoznaczy z brakiem zarobaczenia - może się okazać, że pasożyty są akurat nieaktywne i nie zostały usunięte z kałem. Dlatego profilaktycznie należy przeprowadzać min.2x odrobaczenie w ciągu roku, a najlepiej 3-4x w odstępach 3-4 miesięcznych - w stajniach zazwyczaj praktykuje się odrobaczenie co pół roku.

Po podaniu środków odrobaczających pilnujemy dokładnego wysprzątania i wyczyszczenia boksu, a także pastwisk - ważne jest dokładne usunięcie wszystkich odchodów przed wypuszczeniem zwierzaków na pastwiska.

Wszystkie nowe konie wprowadzane do stada powinny przejść profilaktyczne odrobaczenie, środki powinny być stosowane rotacyjne po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie odrobaczamy koni preparatami zakupionymi na własną rekę z niepewnych źródeł! Pamiętajmy także, że obecność larw czy jaj widocznych gołym okiem w kale jest oznaką silnego zarobaczenia konia - często zwierzaki wyglądają i czują się dobrze, a w ich kale są obecne pasożyty.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0

Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0