12,853 pytań - 21,858 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Objawy zarobaczenia

Data publikacji: 2021-03-31

 

Obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym koni to typowe zjawisko, jeśli nasz koń spędza czas w towarzystwie innych koni - spożywanie trawy na pastwiskach (gdzie wcześniej mogłby znajdować się odchody zakażonych zwierząt), bezpośredni kontakt z innymi końmi to czynniki powodujące zakażenie. Standardowa procedura odrobaczania koni przewiduje podanie środków wszystkim koniom przebywającym w jednej stajni 2x do roku, włącznie z gruntownym czyszczeniem i dezynfekcją boksów czy wiat.

Warto jednak rozważyć dodatkowe odrobaczenie naszego konia, kiedy zauważymy najstępujące objawy:

  • matowa sierść, zwłaszcza kiedy nie zmienił się sposób żywienia, chowu czy treningu
  • chudnięcie, nagła utrata wagi
  • duży, wzdęty brzuch (pamiętajcie, iż duży brzuch nie jest oznaka otyłości - to objaw słabej kondycji mięśniowej, niewystarczająco rozwiniętych mięśni brzucha i grzbietu, a także właśnie obecności pasożytów)
  • skłonność do kolek i biegunek, nieprzyjemny zapach odchodów
  • wycieranie rzepu ogona

 rzyczyny takich zachowań mogą być rozmaite, dlatego warto przyjrzeć się zwierzakowi i rozpocząć diagnostykę; w celu potwierdzenia zarobaczenia, zlecamy badanie kału na obecność pasożytów. Takie badanie możemy zlecić u dowolnego weterynarza zajmującego się końmi, koszt takiej usługi nie jest zbyt wysoki (maksymalnie kilkadziesiąt złotych) - dzięki temu uzykamy większą pewnośc co do obecności pasożytów w organizmie konia. Niestety brak robaków nie jest równoznaczy z brakiem zarobaczenia - może się okazać, że pasożyty są akurat nieaktywne i nie zostały usunięte z kałem. Dlatego profilaktycznie należy przeprowadzać min.2x odrobaczenie w ciągu roku, a najlepiej 3-4x w odstępach 3-4 miesięcznych - w stajniach zazwyczaj praktykuje się odrobaczenie co pół roku.

Po podaniu środków odrobaczających pilnujemy dokładnego wysprzątania i wyczyszczenia boksu, a także pastwisk - ważne jest dokładne usunięcie wszystkich odchodów przed wypuszczeniem zwierzaków na pastwiska.

Wszystkie nowe konie wprowadzane do stada powinny przejść profilaktyczne odrobaczenie, środki powinny być stosowane rotacyjne po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie odrobaczamy koni preparatami zakupionymi na własną rekę z niepewnych źródeł! Pamiętajmy także, że obecność larw czy jaj widocznych gołym okiem w kale jest oznaką silnego zarobaczenia konia - często zwierzaki wyglądają i czują się dobrze, a w ich kale są obecne pasożyty.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0