Obecność pasożytów w przewodzie pokarmowym koni to typowe zjawisko, jeśli nasz koń spędza czas w towarzystwie innych koni - spożywanie trawy na pastwiskach (gdzie wcześniej mogłby znajdować się odchody zakażonych zwierząt), bezpośredni kontakt z innymi końmi to czynniki powodujące zakażenie. Standardowa procedura odrobaczania koni przewiduje podanie środków wszystkim koniom przebywającym w jednej stajni 2x do roku, włącznie z gruntownym czyszczeniem i dezynfekcją boksów czy wiat.
Warto jednak rozważyć dodatkowe odrobaczenie naszego konia, kiedy zauważymy najstępujące objawy:
rzyczyny takich zachowań mogą być rozmaite, dlatego warto przyjrzeć się zwierzakowi i rozpocząć diagnostykę; w celu potwierdzenia zarobaczenia, zlecamy badanie kału na obecność pasożytów. Takie badanie możemy zlecić u dowolnego weterynarza zajmującego się końmi, koszt takiej usługi nie jest zbyt wysoki (maksymalnie kilkadziesiąt złotych) - dzięki temu uzykamy większą pewnośc co do obecności pasożytów w organizmie konia. Niestety brak robaków nie jest równoznaczy z brakiem zarobaczenia - może się okazać, że pasożyty są akurat nieaktywne i nie zostały usunięte z kałem. Dlatego profilaktycznie należy przeprowadzać min.2x odrobaczenie w ciągu roku, a najlepiej 3-4x w odstępach 3-4 miesięcznych - w stajniach zazwyczaj praktykuje się odrobaczenie co pół roku.
Po podaniu środków odrobaczających pilnujemy dokładnego wysprzątania i wyczyszczenia boksu, a także pastwisk - ważne jest dokładne usunięcie wszystkich odchodów przed wypuszczeniem zwierzaków na pastwiska.
Wszystkie nowe konie wprowadzane do stada powinny przejść profilaktyczne odrobaczenie, środki powinny być stosowane rotacyjne po konsultacji z lekarzem weterynarii. Nie odrobaczamy koni preparatami zakupionymi na własną rekę z niepewnych źródeł! Pamiętajmy także, że obecność larw czy jaj widocznych gołym okiem w kale jest oznaką silnego zarobaczenia konia - często zwierzaki wyglądają i czują się dobrze, a w ich kale są obecne pasożyty.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28