12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Tężec

Data publikacji: 2021-03-07

 

Zakażenie tężcem następuje w przypadku urazu czy zranienia i wprowadzenia bakterii do rany - warto o tym pamiętać, iż nie można się zakazić tężcem od innego zwierzaka. Ta bakteria występuje w układzie trawiennym zwierząt, ale przede wszystkim w glebie oraz we wodzie; każda rana powinna być dokładnie oczyszczona, szczególnie należy sprawdzać kończyny konia (priorytetowo w przypadku koni o obfitych szczotkach pęcinowych!).

Objawy zakażenia tężcem mogą pojawić się nawet po dłuższym czasie od kontaktu z patogenem, ponieważ laseczki tężca rozwiajają się w środowisku beztlenowym - musi dojść do wyczerpania zapasów tlenu w tkankach, aby doszło do rozwoju i namnożenia bakterii tężca. Laseczki te szybko przemieszczają się do rdzenia kręgowego i mózgu, aby zaatakować cały układ nerwowy. Pojawiają się wtedy specyficzne objawy:

  • sztywność mięśni
  • paraliż kończyn, a nawet całych fragmentów ciała np. zadu
  • nadwrażliwość na światło
  • gorączka, brak apetytu
  • skurcz mięśni, szczękościsk
  • w dalszym etapie pojawia się charakterystyczny skurcz mięśni grzbietu, prowadzący do wygięcia kłody
  • temperatura ciała może osiągnąć nawet 42 stopnie
  • w końcowej fazie może pojawić się paraliż mięśni oddechowych, co prowadzi do śmierci

Warto pamiętać, iż nie istnieje skuteczny lek przeciwko tężcowi - jest dostępna surowica, ale niestety rzadko spotykana (nie każdy lekarz weterynarii ją posiada). Powinna być podana w odpowiednim czasie, ponieważ kiedy laseczki tężca dostaną się już do rdzenia i całego układu nerwowego, surowica będzie nieskuteczna i wówczas pozostaje leczenie objawowe. Dlatego wszystkie konie powinny być bezwzględnie zaszczepione przeciwko tężcowi, mimo że szczepionka nie ma 100% skuteczności to znacznie ogranicza ryzyko zakażenia i zachorowania. Szczepienie powinno być powtarzane co dwa lata, aby zachować pełną ochronę koni. Wszystkie rany należy bezwględnie i dokładnie dezynfekować, nawet jeśli to tylko drobne otarcie czy przecięcie skóry podczas pobytu na pastwisku.

Dbajmy także o profilaktykę i zapewnienie koniowi bezpiecznych warunków na zewnątrz oraz w boksie, aby zminimalizować ryzyko powstawania jakichkolwiek urazów.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0