Zakażenie tężcem następuje w przypadku urazu czy zranienia i wprowadzenia bakterii do rany - warto o tym pamiętać, iż nie można się zakazić tężcem od innego zwierzaka. Ta bakteria występuje w układzie trawiennym zwierząt, ale przede wszystkim w glebie oraz we wodzie; każda rana powinna być dokładnie oczyszczona, szczególnie należy sprawdzać kończyny konia (priorytetowo w przypadku koni o obfitych szczotkach pęcinowych!).
Objawy zakażenia tężcem mogą pojawić się nawet po dłuższym czasie od kontaktu z patogenem, ponieważ laseczki tężca rozwiajają się w środowisku beztlenowym - musi dojść do wyczerpania zapasów tlenu w tkankach, aby doszło do rozwoju i namnożenia bakterii tężca. Laseczki te szybko przemieszczają się do rdzenia kręgowego i mózgu, aby zaatakować cały układ nerwowy. Pojawiają się wtedy specyficzne objawy:
Warto pamiętać, iż nie istnieje skuteczny lek przeciwko tężcowi - jest dostępna surowica, ale niestety rzadko spotykana (nie każdy lekarz weterynarii ją posiada). Powinna być podana w odpowiednim czasie, ponieważ kiedy laseczki tężca dostaną się już do rdzenia i całego układu nerwowego, surowica będzie nieskuteczna i wówczas pozostaje leczenie objawowe. Dlatego wszystkie konie powinny być bezwzględnie zaszczepione przeciwko tężcowi, mimo że szczepionka nie ma 100% skuteczności to znacznie ogranicza ryzyko zakażenia i zachorowania. Szczepienie powinno być powtarzane co dwa lata, aby zachować pełną ochronę koni. Wszystkie rany należy bezwględnie i dokładnie dezynfekować, nawet jeśli to tylko drobne otarcie czy przecięcie skóry podczas pobytu na pastwisku.
Dbajmy także o profilaktykę i zapewnienie koniowi bezpiecznych warunków na zewnątrz oraz w boksie, aby zminimalizować ryzyko powstawania jakichkolwiek urazów.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18