12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Weterynarze: Tężec

Data publikacji: 2021-03-07

 

Zakażenie tężcem następuje w przypadku urazu czy zranienia i wprowadzenia bakterii do rany - warto o tym pamiętać, iż nie można się zakazić tężcem od innego zwierzaka. Ta bakteria występuje w układzie trawiennym zwierząt, ale przede wszystkim w glebie oraz we wodzie; każda rana powinna być dokładnie oczyszczona, szczególnie należy sprawdzać kończyny konia (priorytetowo w przypadku koni o obfitych szczotkach pęcinowych!).

Objawy zakażenia tężcem mogą pojawić się nawet po dłuższym czasie od kontaktu z patogenem, ponieważ laseczki tężca rozwiajają się w środowisku beztlenowym - musi dojść do wyczerpania zapasów tlenu w tkankach, aby doszło do rozwoju i namnożenia bakterii tężca. Laseczki te szybko przemieszczają się do rdzenia kręgowego i mózgu, aby zaatakować cały układ nerwowy. Pojawiają się wtedy specyficzne objawy:

  • sztywność mięśni
  • paraliż kończyn, a nawet całych fragmentów ciała np. zadu
  • nadwrażliwość na światło
  • gorączka, brak apetytu
  • skurcz mięśni, szczękościsk
  • w dalszym etapie pojawia się charakterystyczny skurcz mięśni grzbietu, prowadzący do wygięcia kłody
  • temperatura ciała może osiągnąć nawet 42 stopnie
  • w końcowej fazie może pojawić się paraliż mięśni oddechowych, co prowadzi do śmierci

Warto pamiętać, iż nie istnieje skuteczny lek przeciwko tężcowi - jest dostępna surowica, ale niestety rzadko spotykana (nie każdy lekarz weterynarii ją posiada). Powinna być podana w odpowiednim czasie, ponieważ kiedy laseczki tężca dostaną się już do rdzenia i całego układu nerwowego, surowica będzie nieskuteczna i wówczas pozostaje leczenie objawowe. Dlatego wszystkie konie powinny być bezwzględnie zaszczepione przeciwko tężcowi, mimo że szczepionka nie ma 100% skuteczności to znacznie ogranicza ryzyko zakażenia i zachorowania. Szczepienie powinno być powtarzane co dwa lata, aby zachować pełną ochronę koni. Wszystkie rany należy bezwględnie i dokładnie dezynfekować, nawet jeśli to tylko drobne otarcie czy przecięcie skóry podczas pobytu na pastwisku.

Dbajmy także o profilaktykę i zapewnienie koniowi bezpiecznych warunków na zewnątrz oraz w boksie, aby zminimalizować ryzyko powstawania jakichkolwiek urazów.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0