12,872 pytań - 24,966 odpowiedzi - 953 komentarzy

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

Data publikacji: 2021-03-01

 

Herpeswiroza to choroba wywołana przez wirusy z rodzaju Herpes (ten rodzaj wirusów jest odpowiedzialny także za ludzka opryszczkę czy półpasiec), warto jednak zauważyć, iż wirusy te nie przenoszą się z ludzi na zwierzęta i na odwrót. Wśród patogenów atakujące konie wyróżniamy 9 szczepów, z czego najgroźniejsze są EHV-1 ( z którym mamy do czynienia aktualnie) oraz EHV-4; ogólne objawy zakażenia herpeswirusami to:

  • wysoka, ponad 40 stopniowa gorączka
  • wysięk z nosa oraz z oczy
  • apatia, ospałość, brak apetytu

W dalszym etapie zakażenia szczepem EHV-1 możemy wyróżnić trzy postacie:

a) objawy neurologiczne: najgroźniejsza postac choroby, może prowadzić do śmierci. Jej objawy to porażenie mięśni, zapalenie opon mózgowych i rdzenia kręgowego co objawia się zaburzeniami równowagi oraz niezborność. Koń może opierać sie o ścianę boksu czy ogrodzenie, często zdarza się porażenie kończyn oraz szereg objawów neurologicznych (nietrzymanie kału i moczu związane, przewracanie się, niezborne ruchy). Niestety wiele koni nie przeżywa tego zakażenia; po szczęśliwie przebytej chorobie zwierzęta często cierpią na powikłania związane z uszkodzonym układem nerwowym, mogą wręcz nie nadawać się do samodzielnego i swobodnego poruszania. 

b) objawy oddechowe: zakażenie dotyczy układu oddechowego, pojawia się ostre zapalenie krtani i tchawicy, ropny wysięk z nozdrzy oraz wysoka gorączka. Konie są słabe i apatyczne, w większości leżą i odpoczywają. Zakażenie wirusowe często dodatkowo ulega nadkażeniu bakteryjnym, więc niezbędna jest antybiotykoterapia. Wiele koni przechodzi tę postać w miarę łagodnie, powikłania zdarzają się rzadko.

c) poronienie: wirusy z rodzaju Herpes są szczególnie niebezpieczne dla ciężarnych klaczy; zakażenie herpeswirusami w krótkim czasie prowadzi do poronienia, co jest ogromną stratą np. dla właścicieli stadnin i hodowców. Klacze mogą mieć tylko bardzo łagodne objawy ze strony układu oddechowego (czasem mylone z przeziębieniem), a niestety wpływ na płód jest śmiertelny. Czasem źrebię rodzi się już zakażone herpeswirusem, przez co jest osłabione i wymaga szczególnie troskliwej opieki weterynaryjnej, aby zwiększyć jego szanse na przeżycie.

 

Wirus EHV-1 przenosi sie drogą kropelkową, dlatego w okresie trwania epidemii należy bezwględnie unikać zawodów czy wyjazdów do innych stajni (treningi, inseminacja) oraz regularnie dezynfekować stajnię.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0