Herpeswiroza to choroba wywołana przez wirusy z rodzaju Herpes (ten rodzaj wirusów jest odpowiedzialny także za ludzka opryszczkę czy półpasiec), warto jednak zauważyć, iż wirusy te nie przenoszą się z ludzi na zwierzęta i na odwrót. Wśród patogenów atakujące konie wyróżniamy 9 szczepów, z czego najgroźniejsze są EHV-1 ( z którym mamy do czynienia aktualnie) oraz EHV-4; ogólne objawy zakażenia herpeswirusami to:
W dalszym etapie zakażenia szczepem EHV-1 możemy wyróżnić trzy postacie:
a) objawy neurologiczne: najgroźniejsza postac choroby, może prowadzić do śmierci. Jej objawy to porażenie mięśni, zapalenie opon mózgowych i rdzenia kręgowego co objawia się zaburzeniami równowagi oraz niezborność. Koń może opierać sie o ścianę boksu czy ogrodzenie, często zdarza się porażenie kończyn oraz szereg objawów neurologicznych (nietrzymanie kału i moczu związane, przewracanie się, niezborne ruchy). Niestety wiele koni nie przeżywa tego zakażenia; po szczęśliwie przebytej chorobie zwierzęta często cierpią na powikłania związane z uszkodzonym układem nerwowym, mogą wręcz nie nadawać się do samodzielnego i swobodnego poruszania.
b) objawy oddechowe: zakażenie dotyczy układu oddechowego, pojawia się ostre zapalenie krtani i tchawicy, ropny wysięk z nozdrzy oraz wysoka gorączka. Konie są słabe i apatyczne, w większości leżą i odpoczywają. Zakażenie wirusowe często dodatkowo ulega nadkażeniu bakteryjnym, więc niezbędna jest antybiotykoterapia. Wiele koni przechodzi tę postać w miarę łagodnie, powikłania zdarzają się rzadko.
c) poronienie: wirusy z rodzaju Herpes są szczególnie niebezpieczne dla ciężarnych klaczy; zakażenie herpeswirusami w krótkim czasie prowadzi do poronienia, co jest ogromną stratą np. dla właścicieli stadnin i hodowców. Klacze mogą mieć tylko bardzo łagodne objawy ze strony układu oddechowego (czasem mylone z przeziębieniem), a niestety wpływ na płód jest śmiertelny. Czasem źrebię rodzi się już zakażone herpeswirusem, przez co jest osłabione i wymaga szczególnie troskliwej opieki weterynaryjnej, aby zwiększyć jego szanse na przeżycie.
Wirus EHV-1 przenosi sie drogą kropelkową, dlatego w okresie trwania epidemii należy bezwględnie unikać zawodów czy wyjazdów do innych stajni (treningi, inseminacja) oraz regularnie dezynfekować stajnię.
Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.
2021-02-03
Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.
2021-01-05
Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.
2020-11-06
Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!
2020-09-30
Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.
2020-07-30
Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.
2020-07-24
Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.
2020-06-18