13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Podstawowe wymagania koni

Data publikacji: 2017-01-09

Zaczynając od początku - jak wiemy, koń jest zwierzęciem roślinożernym, który jest przyzwyczajony do długich wędrówek w poszukiwaniu odpowiedniego pokarmu, jakim są rośliny różnych gatunów. Już w tym zdaniu zawarte są dwa podstawowe wymagania koni: możliwość niewymuszonego ruchu oraz stały dostęp do pasz objętościowych czy trawy w sezonie letnim. Spełniając te dwa warunki, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu przykrych chorób jak np.wrzody czy problemem z układem ruchu.

Konie muszą mieć dostęp do czystego, niespleśniałego siana przez całą dobę w sezonie pozapastwiskowym - wypuszczając konia na padok jesienią czy zimą należy zadbać o zapas siana. Oczywiście także w boksie konie powinny zawsze mieć dużo siana.

W kwestii tego, ile dajemy siana - jak najwięcej! I to sie tyczy wszystkich koni, dużych i małych.

Na padoku konie muszą mieć dostęp do czystej wody, także w okresie zimowym - konie nie jedzą śniegu, zeby ugasić pragnienie, tak jak to robią np.psy. Szczególnie w okresie mrozów należy dbać o niezamarzniętą wodę lub ściągać konie na kilka godzin do stajni. Oczywiście każdy boks konia powinien byc  wyposażony w automatyczne, niezamarzające poidło; są jednak stajnie, gdzie trzeba zadbać o właściwie napojenie konia, korzystając z wiader.

Częstym pytaniem jest, ile koń powinien jeść owsa i czy powinien jeść specjalne pasze. Otóż podawanie pasz treściwych zależy od wymagań i potrzeb danego konia i absolutnie nie jest to związane z rasą - chociaż generalnie unika się owsa w przypadku kuców, gdyż mają skłonność do ochwatu.

Dobór dawki i rodzaju paszy wynika z:

- wieku konia: młode konie rosną i rozwijają się, potrzebują specjalnych pasz dedykowanym koniom młodym

- temperamentu: oczywiste jest, że temperamentny koń nie może dostawać dużej dawki energetycznych pasz, bo zrobi sobie i Nam krzywdę. Generalnie owies często sprawia, że konie mają zbyt dużo energii, wtedy warto zainwestować w specjalne pasze, które nie powodują nadpobudliwości.

- rodzaju pracy, jaką wykonuje: inaczej karmi się konia, który pracuje w szkółce pod dziećmi, inaczej konia skaczącego 1,2m, a jeszcze inaczej konia ujeżdżeniowego startującego w konkursach Grand Prix

- specjalnych potrzeb żywieniowych: jest wiele koni, które mają np.problemy z wrzodami, problemy oddechowe czy skłonności do kolek. Na rynku istnieje duży wybór pasz, stworzonych specjalnie dla koni, które wymagają specjalnego traktowania.

W poniższym artykule jest świetna analiza pasz treściwych, wykorzystywanych w żywieniu koni :)

http://equista.pl/editorial/423/ywienie-pasze-tresciwe-stosowane-w-diecie-koni

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0