12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Data publikacji: 2021-01-05

 

Niedokrwistość zakaźna została po raz pierwszy opisana w XIX wieku, ale dopiero w drugiej połowie wykryto wirusy odpowiedzialne za rozwój tej choroby (lentiwirusy); spotykamy ją głównie w okresie letnim, szczególnie w krajach o ciepłym klimacie i obfitujących w opady. Takie warunki sprzyjają rozwojowi owadów, które są nośnikami zakaźnych cząstek wirusów; choroba przenosi się także przez kontakt z krwią zarażonego zwierzęcia (np. poprzez używanie niesterylnych narzędzi). 

Niedokrwistość zakaźna koni (z angielskiego EIAV) charakteryzuje się:

  • nagły wzrost temperatury, nawet powyżej 40 stopni
  • duże osłabienie, apatia, odwodnienie
  • znaczny spadek płytek krwi
  • czasem występują zaburzenia neurologiczne (chwiejny chód, zaburzenia równowagi) oraz krwotoki z nosa
  • w fazie przewlekłej śluzówki oczu i nosa stają się blade, praca serca jest wyraźnie nierówna i przyspieszona, konie są wyraźne osłabione

Choroba ta sama w sobie nie jest śmiertelna, ale może spowodować zgon chociażby z uwagi na wysoką temperaturę czy odwodnienie - taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla koni bardzo młodych lub starszych, które wymagają specjalnej opieki. Warto także pamiętać, że po przebyciu fazy ostrej i przewlekłej, konie mogą stać się ogniskiem zakażeń, ale nie pokazywać żadnych objawów poza okresowym osłabieniem i nawrotem typowych objawów. Diagnostyka opiera się na dwukrotnym przeprowadzeniu testu serologicznego Cogginsa - negatywny wynik oznacza konia zdrowego, niebędącego nosicielem tego patogenu.

Zapobieganie zakażeniom polega przede wszystkim na monitorowaniu, czy w naszej okolicy nie występuje ta choroba (EIAV jest jednostką chorobową podlegającą obowiązkowi zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej); bardzo ważna jest ochrona przeciw owadami, zarówno samego konia jak i eliminacja owadów w stajni oraz w jej okolicy. Weterynarze powinni bezwzględnie sterylizować narzędzia, pozbywać sie wszystkich materiałów jednorazowych (igły, strzykawki itp).

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0