Niedokrwistość zakaźna została po raz pierwszy opisana w XIX wieku, ale dopiero w drugiej połowie wykryto wirusy odpowiedzialne za rozwój tej choroby (lentiwirusy); spotykamy ją głównie w okresie letnim, szczególnie w krajach o ciepłym klimacie i obfitujących w opady. Takie warunki sprzyjają rozwojowi owadów, które są nośnikami zakaźnych cząstek wirusów; choroba przenosi się także przez kontakt z krwią zarażonego zwierzęcia (np. poprzez używanie niesterylnych narzędzi).
Niedokrwistość zakaźna koni (z angielskiego EIAV) charakteryzuje się:
Choroba ta sama w sobie nie jest śmiertelna, ale może spowodować zgon chociażby z uwagi na wysoką temperaturę czy odwodnienie - taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla koni bardzo młodych lub starszych, które wymagają specjalnej opieki. Warto także pamiętać, że po przebyciu fazy ostrej i przewlekłej, konie mogą stać się ogniskiem zakażeń, ale nie pokazywać żadnych objawów poza okresowym osłabieniem i nawrotem typowych objawów. Diagnostyka opiera się na dwukrotnym przeprowadzeniu testu serologicznego Cogginsa - negatywny wynik oznacza konia zdrowego, niebędącego nosicielem tego patogenu.
Zapobieganie zakażeniom polega przede wszystkim na monitorowaniu, czy w naszej okolicy nie występuje ta choroba (EIAV jest jednostką chorobową podlegającą obowiązkowi zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej); bardzo ważna jest ochrona przeciw owadami, zarówno samego konia jak i eliminacja owadów w stajni oraz w jej okolicy. Weterynarze powinni bezwzględnie sterylizować narzędzia, pozbywać sie wszystkich materiałów jednorazowych (igły, strzykawki itp).
W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.
2021-03-01
Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.
2021-02-03
Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.
2020-11-06
Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!
2020-09-30
Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.
2020-07-30
Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.
2020-07-24
Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.
2020-06-18