Niedokrwistość zakaźna została po raz pierwszy opisana w XIX wieku, ale dopiero w drugiej połowie wykryto wirusy odpowiedzialne za rozwój tej choroby (lentiwirusy); spotykamy ją głównie w okresie letnim, szczególnie w krajach o ciepłym klimacie i obfitujących w opady. Takie warunki sprzyjają rozwojowi owadów, które są nośnikami zakaźnych cząstek wirusów; choroba przenosi się także przez kontakt z krwią zarażonego zwierzęcia (np. poprzez używanie niesterylnych narzędzi).
Niedokrwistość zakaźna koni (z angielskiego EIAV) charakteryzuje się:
Choroba ta sama w sobie nie jest śmiertelna, ale może spowodować zgon chociażby z uwagi na wysoką temperaturę czy odwodnienie - taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla koni bardzo młodych lub starszych, które wymagają specjalnej opieki. Warto także pamiętać, że po przebyciu fazy ostrej i przewlekłej, konie mogą stać się ogniskiem zakażeń, ale nie pokazywać żadnych objawów poza okresowym osłabieniem i nawrotem typowych objawów. Diagnostyka opiera się na dwukrotnym przeprowadzeniu testu serologicznego Cogginsa - negatywny wynik oznacza konia zdrowego, niebędącego nosicielem tego patogenu.
Zapobieganie zakażeniom polega przede wszystkim na monitorowaniu, czy w naszej okolicy nie występuje ta choroba (EIAV jest jednostką chorobową podlegającą obowiązkowi zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej); bardzo ważna jest ochrona przeciw owadami, zarówno samego konia jak i eliminacja owadów w stajni oraz w jej okolicy. Weterynarze powinni bezwzględnie sterylizować narzędzia, pozbywać sie wszystkich materiałów jednorazowych (igły, strzykawki itp).
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18