12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Data publikacji: 2021-01-05

 

Niedokrwistość zakaźna została po raz pierwszy opisana w XIX wieku, ale dopiero w drugiej połowie wykryto wirusy odpowiedzialne za rozwój tej choroby (lentiwirusy); spotykamy ją głównie w okresie letnim, szczególnie w krajach o ciepłym klimacie i obfitujących w opady. Takie warunki sprzyjają rozwojowi owadów, które są nośnikami zakaźnych cząstek wirusów; choroba przenosi się także przez kontakt z krwią zarażonego zwierzęcia (np. poprzez używanie niesterylnych narzędzi). 

Niedokrwistość zakaźna koni (z angielskiego EIAV) charakteryzuje się:

  • nagły wzrost temperatury, nawet powyżej 40 stopni
  • duże osłabienie, apatia, odwodnienie
  • znaczny spadek płytek krwi
  • czasem występują zaburzenia neurologiczne (chwiejny chód, zaburzenia równowagi) oraz krwotoki z nosa
  • w fazie przewlekłej śluzówki oczu i nosa stają się blade, praca serca jest wyraźnie nierówna i przyspieszona, konie są wyraźne osłabione

Choroba ta sama w sobie nie jest śmiertelna, ale może spowodować zgon chociażby z uwagi na wysoką temperaturę czy odwodnienie - taki stan jest szczególnie niebezpieczny dla koni bardzo młodych lub starszych, które wymagają specjalnej opieki. Warto także pamiętać, że po przebyciu fazy ostrej i przewlekłej, konie mogą stać się ogniskiem zakażeń, ale nie pokazywać żadnych objawów poza okresowym osłabieniem i nawrotem typowych objawów. Diagnostyka opiera się na dwukrotnym przeprowadzeniu testu serologicznego Cogginsa - negatywny wynik oznacza konia zdrowego, niebędącego nosicielem tego patogenu.

Zapobieganie zakażeniom polega przede wszystkim na monitorowaniu, czy w naszej okolicy nie występuje ta choroba (EIAV jest jednostką chorobową podlegającą obowiązkowi zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej); bardzo ważna jest ochrona przeciw owadami, zarówno samego konia jak i eliminacja owadów w stajni oraz w jej okolicy. Weterynarze powinni bezwzględnie sterylizować narzędzia, pozbywać sie wszystkich materiałów jednorazowych (igły, strzykawki itp).

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0