Obecny rynek producentów pasz i dodatków żywieniowych dla koni jest bardzo obszerny i rozbudowany, a różnice cenowe potrafią sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Pasze różnią się między sobą przede wszystkim:
Wybór jest w ogromnej mierze uzależniony od przeznaczenia danej paszy, czyli wymagań żywieniowych naszego zwierzaka; jeśli koń pracuje regularnie i potrzebuje dodatkowej porcji energii, warto rozejrzeć się za paszą wysokoenergetyczną. Dostarczy ona cennej energii wolnouwalnianej, która nie powoduje nadpobudliwości i jest dobrze przyswajana przez zwierzaki. W ofercie producentów pasz znajdziemy produkty o mniejszej i większej zawartośc energii strawnej, dzięki czemu możemy indywidualnie dopasować ją do naszego wierzchowca.
Konie o dużym temperamencie warto karmić paszą niskoenergetyczną zamiast owsem - koń otrzyma energię niezbędną do wysiłku, która nie spowoduje zwiększonej reaktywności. Istnieją także specjalnie pasze posiadające w składzie komponenty o działaniu wyciszającym jak obecność ziół np.melisa czy niepokalanek czy dodatek magnezu i tryptofanu.
Dla koni z problemami oddechowymi są przeznaczone specjalne pasze, pozbawione pyłu i drobnych frakcji, z takimi ziołami w składzie jak mięta, pokrzywa, babka lancetowata i jeżówka.
Jeśli Wasz koń ma wyjątkowo wrażliwy układ trawienny, tendencję do kolek bądź ma stwierdzone wrzody, warto przyjrzeć się paszom dedykowanym takim zwierzakom - pasze te mają obniżoną zawartość skrobi i cukrów, dodatkowo w składzie znajdziemy cenne probiotyki, ostropest czy karczochy.
Konie hodowlane mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego powinny dostawać specjalne pasze zasobne w witaminy i minerały, a pozbawione składników wysokoenergetycznych. Dodatek sieczki lub lucerny w składzie dostarza cennej porcji niezbędnego włókna; dla klaczy w ciąży i w okresie laktacji producenci przygotowali specjalne mieszanki, pobudzające produkcję mleka.
Wybierając paszę, kierujmy się przede wszystkim przeznaczeniem; forma nie ma aż takiego znaczenia, chyba że nasz koń jest wyjątkowo wybredny, wówczas wybierzmy musli (mają smakowite naturalne dodatki). Warto też przeanalizowac stosunek ceny do składu, porównać kilka pasz pod kątem zawartości składników odżywczych oraz stosowania. Czasem tanie pasze mają ubogi skład bądź nieekonomiczne stosowanie, chociaż zazwyczaj składy są bardzo podobne, a ostateczna cena zależy od renomy producenta.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17