12,888 pytań - 46,140 odpowiedzi - 976 komentarzy

Żywienie: Jaką paszę wybrać dla konia ?

Data publikacji: 2020-12-21

 

Obecny rynek producentów pasz i dodatków żywieniowych dla koni jest bardzo obszerny i rozbudowany, a różnice cenowe potrafią sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Pasze różnią się między sobą przede wszystkim:

  • formą: musli, granulat
  • składem
  • przeznaczeniem

Wybór jest w ogromnej mierze uzależniony od przeznaczenia danej paszy, czyli wymagań żywieniowych naszego zwierzaka; jeśli koń pracuje regularnie i potrzebuje dodatkowej porcji energii, warto rozejrzeć się za paszą wysokoenergetyczną. Dostarczy ona cennej energii wolnouwalnianej, która nie powoduje nadpobudliwości i jest dobrze przyswajana przez zwierzaki. W ofercie producentów pasz znajdziemy produkty o mniejszej i większej zawartośc energii strawnej, dzięki czemu możemy indywidualnie dopasować ją do naszego wierzchowca.

Konie o dużym temperamencie warto karmić paszą niskoenergetyczną zamiast owsem - koń otrzyma energię niezbędną do wysiłku, która nie spowoduje zwiększonej reaktywności. Istnieją także specjalnie pasze posiadające w składzie komponenty o działaniu wyciszającym jak obecność ziół np.melisa czy niepokalanek czy dodatek magnezu i tryptofanu.

Dla koni z problemami oddechowymi są przeznaczone specjalne pasze, pozbawione pyłu i drobnych frakcji, z takimi ziołami w składzie jak mięta, pokrzywa, babka lancetowata i jeżówka.

Jeśli Wasz koń ma wyjątkowo wrażliwy układ trawienny, tendencję do kolek bądź ma stwierdzone wrzody, warto przyjrzeć się paszom dedykowanym takim zwierzakom - pasze te mają obniżoną zawartość skrobi i cukrów, dodatkowo w składzie znajdziemy cenne probiotyki, ostropest czy karczochy.

Konie hodowlane mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego powinny dostawać specjalne pasze zasobne w witaminy i minerały, a pozbawione składników wysokoenergetycznych. Dodatek sieczki lub lucerny w składzie dostarza cennej porcji niezbędnego włókna; dla klaczy w ciąży i w okresie laktacji producenci przygotowali specjalne mieszanki, pobudzające produkcję mleka.

 

Wybierając paszę, kierujmy się przede wszystkim przeznaczeniem; forma nie ma aż takiego znaczenia, chyba że nasz koń jest wyjątkowo wybredny, wówczas wybierzmy musli (mają smakowite naturalne dodatki). Warto też przeanalizowac stosunek ceny do składu, porównać kilka pasz pod kątem zawartości składników odżywczych oraz stosowania. Czasem tanie pasze mają ubogi skład bądź nieekonomiczne stosowanie, chociaż zazwyczaj składy są bardzo podobne, a ostateczna cena zależy od renomy producenta.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najczęstsze błędy w żywieniu koniu

Żywienie koni jest ważnym procesem, wymagającym wiedzy oraz doświadczenia - konie są różne, mają indywidualne potrzeby żywieniowe oraz wymagania. Innego pożywienia będzie wymagać ogier hodowlany, innego koń sportowy, a jeszcze innego lekko użytkowany koń rekreacyjny.

2021-04-28

Czytaj » 0