12,850 pytań - 18,514 odpowiedzi - 942 komentarzy

Żywienie: Jaką paszę wybrać dla konia ?

Data publikacji: 2020-12-21

 

Obecny rynek producentów pasz i dodatków żywieniowych dla koni jest bardzo obszerny i rozbudowany, a różnice cenowe potrafią sięgać nawet kilkudziesięciu złotych. Pasze różnią się między sobą przede wszystkim:

  • formą: musli, granulat
  • składem
  • przeznaczeniem

Wybór jest w ogromnej mierze uzależniony od przeznaczenia danej paszy, czyli wymagań żywieniowych naszego zwierzaka; jeśli koń pracuje regularnie i potrzebuje dodatkowej porcji energii, warto rozejrzeć się za paszą wysokoenergetyczną. Dostarczy ona cennej energii wolnouwalnianej, która nie powoduje nadpobudliwości i jest dobrze przyswajana przez zwierzaki. W ofercie producentów pasz znajdziemy produkty o mniejszej i większej zawartośc energii strawnej, dzięki czemu możemy indywidualnie dopasować ją do naszego wierzchowca.

Konie o dużym temperamencie warto karmić paszą niskoenergetyczną zamiast owsem - koń otrzyma energię niezbędną do wysiłku, która nie spowoduje zwiększonej reaktywności. Istnieją także specjalnie pasze posiadające w składzie komponenty o działaniu wyciszającym jak obecność ziół np.melisa czy niepokalanek czy dodatek magnezu i tryptofanu.

Dla koni z problemami oddechowymi są przeznaczone specjalne pasze, pozbawione pyłu i drobnych frakcji, z takimi ziołami w składzie jak mięta, pokrzywa, babka lancetowata i jeżówka.

Jeśli Wasz koń ma wyjątkowo wrażliwy układ trawienny, tendencję do kolek bądź ma stwierdzone wrzody, warto przyjrzeć się paszom dedykowanym takim zwierzakom - pasze te mają obniżoną zawartość skrobi i cukrów, dodatkowo w składzie znajdziemy cenne probiotyki, ostropest czy karczochy.

Konie hodowlane mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego powinny dostawać specjalne pasze zasobne w witaminy i minerały, a pozbawione składników wysokoenergetycznych. Dodatek sieczki lub lucerny w składzie dostarza cennej porcji niezbędnego włókna; dla klaczy w ciąży i w okresie laktacji producenci przygotowali specjalne mieszanki, pobudzające produkcję mleka.

 

Wybierając paszę, kierujmy się przede wszystkim przeznaczeniem; forma nie ma aż takiego znaczenia, chyba że nasz koń jest wyjątkowo wybredny, wówczas wybierzmy musli (mają smakowite naturalne dodatki). Warto też przeanalizowac stosunek ceny do składu, porównać kilka pasz pod kątem zawartości składników odżywczych oraz stosowania. Czasem tanie pasze mają ubogi skład bądź nieekonomiczne stosowanie, chociaż zazwyczaj składy są bardzo podobne, a ostateczna cena zależy od renomy producenta.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Co zrobić, kiedy koń rzuca się na jedzenie ?

Pora karmienia w wielu stajniach to czas wzmożonego napięcia - konie często kopią, rżą, rzucają się na kraty boksu, a później na pożywienie. Łapczywe i nerwowe pobieranie paszy treściwej nie jest korzystne dla zwierzaka; warto się dowiedzieć, dlaczego konie rzucają się na pasze.

2020-12-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0