12,855 pytań - 21,907 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Data publikacji: 2020-12-18

 

Obecnie na rynku sprzętu jeździeckiego spotykamy ogromną ilość modeli kasków jeździeckich, w różnych cenach - każdy amator jeździectwa znajdzie dla siebie idealny produkt. Wiele firm oferuje personalizację swojego sprzętu, dzięki czemu mamy możliwość umieszczenia dodatkowych elementów dekoracyjnych jak np.ozdobne przeszycia czy kryształki. Kaski jeździeckie są obecnie eleganckie i dopasowane do głowy, czołowi zawodnicy z całego świata startują w najważniejszych zawodach z nakryciem głowy - także w dyscyplinie ujeżdżenia, w której do niedawna były spotykane cylindry.

Bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt  - wszystkie kaski jeździeckie obecne w sprzedaży muszą posiadać jeden z certyfikatów, które potwierdza ich jakość oraz przydatność w jeździe konnej. Najczęściej spotykanym certyfikatem jest potwierdzenie spełnienia normy VG1 (wcześniej EN 1384) - dzięki temu mamy pewność, iż dany model kasku został przebadany i zapewnia bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Kask musi dokładnie ochraniać głowę, najlepiej także z częścia potyliczną, a w razie wypadku - kask powinien amortyzować wstrząsy i maksymalnie eliminować niepożądane skutki.

Kask powinien być dopasowany do głowy - warto przymierzyć kilka modeli i kształtów, aby wybrać ten, w którym czujemy się dobrze i komfortowo. Dobrze dopasowany kask nie może nas uciskać w żadnym punkcie głowy, nie może także luźno przemieszczać się na głowie bądź spadać na oczy. Pasek pod brodą powinien przylegać do głowy, aby zapewnić odpowiednie trzymanie. Dobry kask nie musi kosztować kilku tysięcy, jak można zauważyć u topowych producentów sprzętu jeździeckiego - wszystkie kaski spełniające podane normy nie różnią się bezpieczeństwem, które jest kluczowe. Drogie modele zazwyczaj są fantazyjnie zdobione, wykonane z aksamitnego weluru i wykończone błyszczącymi elementami - wygląd nie jest jednak najważniejszy.

Pamiętajmy, że kask należy odpowiednio przechowywać - producenci często dodają woreczki, w których możemy trzymać ten produkt, bez ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Kaski są wykonane z tworzywa sztucznego, które nie powinno byc narażone na działanie skrajnych temepratur bądź na regularne zmiany temperatury - wystarczy po skończonej jeździe umieścić kask w szafce w siodlarni bądź zabrać go do domu.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0