12,888 pytań - 46,140 odpowiedzi - 976 komentarzy

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Data publikacji: 2020-12-18

 

Obecnie na rynku sprzętu jeździeckiego spotykamy ogromną ilość modeli kasków jeździeckich, w różnych cenach - każdy amator jeździectwa znajdzie dla siebie idealny produkt. Wiele firm oferuje personalizację swojego sprzętu, dzięki czemu mamy możliwość umieszczenia dodatkowych elementów dekoracyjnych jak np.ozdobne przeszycia czy kryształki. Kaski jeździeckie są obecnie eleganckie i dopasowane do głowy, czołowi zawodnicy z całego świata startują w najważniejszych zawodach z nakryciem głowy - także w dyscyplinie ujeżdżenia, w której do niedawna były spotykane cylindry.

Bezpieczeństwo to najważniejszy aspekt  - wszystkie kaski jeździeckie obecne w sprzedaży muszą posiadać jeden z certyfikatów, które potwierdza ich jakość oraz przydatność w jeździe konnej. Najczęściej spotykanym certyfikatem jest potwierdzenie spełnienia normy VG1 (wcześniej EN 1384) - dzięki temu mamy pewność, iż dany model kasku został przebadany i zapewnia bezpieczeństwo w trakcie użytkowania. Kask musi dokładnie ochraniać głowę, najlepiej także z częścia potyliczną, a w razie wypadku - kask powinien amortyzować wstrząsy i maksymalnie eliminować niepożądane skutki.

Kask powinien być dopasowany do głowy - warto przymierzyć kilka modeli i kształtów, aby wybrać ten, w którym czujemy się dobrze i komfortowo. Dobrze dopasowany kask nie może nas uciskać w żadnym punkcie głowy, nie może także luźno przemieszczać się na głowie bądź spadać na oczy. Pasek pod brodą powinien przylegać do głowy, aby zapewnić odpowiednie trzymanie. Dobry kask nie musi kosztować kilku tysięcy, jak można zauważyć u topowych producentów sprzętu jeździeckiego - wszystkie kaski spełniające podane normy nie różnią się bezpieczeństwem, które jest kluczowe. Drogie modele zazwyczaj są fantazyjnie zdobione, wykonane z aksamitnego weluru i wykończone błyszczącymi elementami - wygląd nie jest jednak najważniejszy.

Pamiętajmy, że kask należy odpowiednio przechowywać - producenci często dodają woreczki, w których możemy trzymać ten produkt, bez ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Kaski są wykonane z tworzywa sztucznego, które nie powinno byc narażone na działanie skrajnych temepratur bądź na regularne zmiany temperatury - wystarczy po skończonej jeździe umieścić kask w szafce w siodlarni bądź zabrać go do domu.

 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0