12,878 pytań - 26,281 odpowiedzi - 956 komentarzy

Sprzęt: Siodło australijskie

Data publikacji: 2020-12-15

 

Klasyczna i westernowa jazda konna to dwa najbardziej rozpowszechnione style jazdy konnej, obecne w każdym zakątku naszego globu; istnieją także lokalne odmiany, popularne przez mieszkańców danego kraju czy nawet jego części. Niektóre dyscypliny są bardziej popularne w jednym kraju, a kompletnie nieznane w innym państwie.

W Australii, z racji rozległości terenu, bardzo popularne jest przemierzanie bezkresnych obszarów pustynnych i półpustynnych z niską roślinnością, niewielką dla suchego klimatu. Dodatkowo wielu tubylców zajmuje sie wypasem owiec i bydła na terenach zasobnych w trawę - najlepszym środkiem transportu jest w takich warunkach koń.

Wielogodzinne tereny spędzone w siodle wręcz wymuszają posiadanie odpowiedniego ekwipunku - wygodne siodło to podstawa, a także swoiste narzędzie pracy. W tym celu zostało zaprojektowane siodło australijskie, bardzo powszechne na tym kontynencie, a praktycznie nieznane i niespotykane w żadnym państwie.

Siodło australijskie to swoisty mix siodła klasycznego ujeżdżeniowego z siodłem trailowym, znajdziemy tutaj:

  • stosunkową długą tybinkę, zbliżoną kształtem do typowego siodła dresażowego
  • szerokie ławki i grube panele, zapożyczone z siodeł do jazdy terenowej
  • wiele pierścieni do przymocowania bagażu i sakw
  • fantazyjne i dekoracyjne ornamety, dzięki czemu siodła są wyjątkowo eleganckie
  • dodatkowe wsparcie uda, projektowane na wzór typowych 'bananów' w siodle ujeżdżeniowym

Ten rodzaj sprzętu jeździeckiego jest wykonywany z najlepszych skór, dzięki czemu siodła są bardzo trwałe i porządne; zapewniają wygodną pozycję w trakcie jazdy, a dzięki szerokim poduszkom są komfortowe dla zwierzaka. W wielu modelach zamiast przedniego łęku jest umieszczony typowy rożek, spotykany w siodłach westernowych - służy do przytroczenia liny lub lassa. Siodła australijskie to ciekawy wybór dla osób jeżdżących w spokojne wycieczki terenowe, są bardzo wygodne a nie są tak ciężkie i nieporęczne jak klasyczne siodła westernowe. To dobra alternatywa dla zwykłych siodeł wszechstronnych, zapewniają lepsze trzymanie i większy komfort - świetnie sprawdza się w przypadku koni o masywnej budowie ciała np. konie rasy śląskiej, fryzyjskiej, konie zimnokrwiste czy masywniejsze quarter horse. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0