12,850 pytań - 18,514 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sprzęt: Siodło australijskie

Data publikacji: 2020-12-15

 

Klasyczna i westernowa jazda konna to dwa najbardziej rozpowszechnione style jazdy konnej, obecne w każdym zakątku naszego globu; istnieją także lokalne odmiany, popularne przez mieszkańców danego kraju czy nawet jego części. Niektóre dyscypliny są bardziej popularne w jednym kraju, a kompletnie nieznane w innym państwie.

W Australii, z racji rozległości terenu, bardzo popularne jest przemierzanie bezkresnych obszarów pustynnych i półpustynnych z niską roślinnością, niewielką dla suchego klimatu. Dodatkowo wielu tubylców zajmuje sie wypasem owiec i bydła na terenach zasobnych w trawę - najlepszym środkiem transportu jest w takich warunkach koń.

Wielogodzinne tereny spędzone w siodle wręcz wymuszają posiadanie odpowiedniego ekwipunku - wygodne siodło to podstawa, a także swoiste narzędzie pracy. W tym celu zostało zaprojektowane siodło australijskie, bardzo powszechne na tym kontynencie, a praktycznie nieznane i niespotykane w żadnym państwie.

Siodło australijskie to swoisty mix siodła klasycznego ujeżdżeniowego z siodłem trailowym, znajdziemy tutaj:

  • stosunkową długą tybinkę, zbliżoną kształtem do typowego siodła dresażowego
  • szerokie ławki i grube panele, zapożyczone z siodeł do jazdy terenowej
  • wiele pierścieni do przymocowania bagażu i sakw
  • fantazyjne i dekoracyjne ornamety, dzięki czemu siodła są wyjątkowo eleganckie
  • dodatkowe wsparcie uda, projektowane na wzór typowych 'bananów' w siodle ujeżdżeniowym

Ten rodzaj sprzętu jeździeckiego jest wykonywany z najlepszych skór, dzięki czemu siodła są bardzo trwałe i porządne; zapewniają wygodną pozycję w trakcie jazdy, a dzięki szerokim poduszkom są komfortowe dla zwierzaka. W wielu modelach zamiast przedniego łęku jest umieszczony typowy rożek, spotykany w siodłach westernowych - służy do przytroczenia liny lub lassa. Siodła australijskie to ciekawy wybór dla osób jeżdżących w spokojne wycieczki terenowe, są bardzo wygodne a nie są tak ciężkie i nieporęczne jak klasyczne siodła westernowe. To dobra alternatywa dla zwykłych siodeł wszechstronnych, zapewniają lepsze trzymanie i większy komfort - świetnie sprawdza się w przypadku koni o masywnej budowie ciała np. konie rasy śląskiej, fryzyjskiej, konie zimnokrwiste czy masywniejsze quarter horse. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0