12,888 pytań - 46,135 odpowiedzi - 976 komentarzy

Sprzęt: Siodło australijskie

Data publikacji: 2020-12-15

 

Klasyczna i westernowa jazda konna to dwa najbardziej rozpowszechnione style jazdy konnej, obecne w każdym zakątku naszego globu; istnieją także lokalne odmiany, popularne przez mieszkańców danego kraju czy nawet jego części. Niektóre dyscypliny są bardziej popularne w jednym kraju, a kompletnie nieznane w innym państwie.

W Australii, z racji rozległości terenu, bardzo popularne jest przemierzanie bezkresnych obszarów pustynnych i półpustynnych z niską roślinnością, niewielką dla suchego klimatu. Dodatkowo wielu tubylców zajmuje sie wypasem owiec i bydła na terenach zasobnych w trawę - najlepszym środkiem transportu jest w takich warunkach koń.

Wielogodzinne tereny spędzone w siodle wręcz wymuszają posiadanie odpowiedniego ekwipunku - wygodne siodło to podstawa, a także swoiste narzędzie pracy. W tym celu zostało zaprojektowane siodło australijskie, bardzo powszechne na tym kontynencie, a praktycznie nieznane i niespotykane w żadnym państwie.

Siodło australijskie to swoisty mix siodła klasycznego ujeżdżeniowego z siodłem trailowym, znajdziemy tutaj:

  • stosunkową długą tybinkę, zbliżoną kształtem do typowego siodła dresażowego
  • szerokie ławki i grube panele, zapożyczone z siodeł do jazdy terenowej
  • wiele pierścieni do przymocowania bagażu i sakw
  • fantazyjne i dekoracyjne ornamety, dzięki czemu siodła są wyjątkowo eleganckie
  • dodatkowe wsparcie uda, projektowane na wzór typowych 'bananów' w siodle ujeżdżeniowym

Ten rodzaj sprzętu jeździeckiego jest wykonywany z najlepszych skór, dzięki czemu siodła są bardzo trwałe i porządne; zapewniają wygodną pozycję w trakcie jazdy, a dzięki szerokim poduszkom są komfortowe dla zwierzaka. W wielu modelach zamiast przedniego łęku jest umieszczony typowy rożek, spotykany w siodłach westernowych - służy do przytroczenia liny lub lassa. Siodła australijskie to ciekawy wybór dla osób jeżdżących w spokojne wycieczki terenowe, są bardzo wygodne a nie są tak ciężkie i nieporęczne jak klasyczne siodła westernowe. To dobra alternatywa dla zwykłych siodeł wszechstronnych, zapewniają lepsze trzymanie i większy komfort - świetnie sprawdza się w przypadku koni o masywnej budowie ciała np. konie rasy śląskiej, fryzyjskiej, konie zimnokrwiste czy masywniejsze quarter horse. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0