13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Co zrobić, kiedy koń rzuca się na jedzenie ?

Data publikacji: 2020-12-12

 

Najczęstszym schematem żywieniowym, który możemy spotkać w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich jest podawanie pasz treściwych (owies i inne zboża, musli, granulaty) dwa lub trzy razy dziennie, zazwyczaj przy okazji podawania paszy objętościowej (najczęściej siano). Pamiętajmy jednak, że podstawą żywienia każdego konia jest nielimitowany dostęp do dobrego siana - konie muszą mieć paszę objętościowej do stałej dyspozycji. To przede wszystkim profilaktyka wrzodów, zapewnienie optymalnego trawienia oraz podaży włókna, a także psychiczny komfort. Kiedy koń ma stale zapewnione siano, to nie będzie tak gwałtownie reagował w porze posiłków - dlatego zapewnienie dużej ilości siana to obowiązek każdego właściciela konia lub ośrodka jeździeckiego!

Rzucanie się na pasze treściwe czy objętościowe to najczęściej objaw głodu: już kilkugodzinna głodówka wpływa niekorzystnie na delikatną śluzówkę żołądka, co powoduje dyskomfort. Wrzody i podrażnienia są bolesne i sprawiają ból zwierzęciu, dlatego konie mogą łapczywie pobierać pokarm, kiedy jest dostępny - żeby po prostu pozbyć się bólu. Jeśli Wasz koń nagle zaczął reagował nerwowo w porze posiłku, warto zauważyć czy na pewno ma zapewnioną odpowiednią ilość paszy objętościowej - także podczas pobytu na zewnątrz. Pobyt na piaszczystym padoku bez siana nie jest przyjemny dla zwierzaka, warto zapewnić mu np. siano w siatce, które wystarczy na dłużej i nie spowoduje dużych strat.

W celu spowolnienia jedzenia paszy treściwej, możemy dodać garść sieczki, która wymusi dokładniejsze żucie, a przy okazji dostarczy cennej porcji włókna; dobrze sprawdzają się także pospolite jabłka i marchewki, pocięte na duże kawałki (mniejsze części koń może po prostu połknąć, a to może prowadzić do skrajnie niebezpiecznego zatkania przełyku).

Dobrym sposobem może być także umieszczenie kilku kamieni np. wielkości pięści w żłobie  - to także ograniczy nerwowe pobieranie i rozrzucanie pokarmu po boksie.

Dla pewności warto także skontrolować uzębienie konia - problemy z zębami zazwyczaj są manifestowane jako brak chęci do jedzenia, ale koń może także szybko i nerwowo pobierać paszę, aby jak najszybciej uniknąć i pozbyć się dyskomfortu w pysku. 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0