12,850 pytań - 18,514 odpowiedzi - 942 komentarzy

Żywienie: Co zrobić, kiedy koń rzuca się na jedzenie ?

Data publikacji: 2020-12-12

 

Najczęstszym schematem żywieniowym, który możemy spotkać w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich jest podawanie pasz treściwych (owies i inne zboża, musli, granulaty) dwa lub trzy razy dziennie, zazwyczaj przy okazji podawania paszy objętościowej (najczęściej siano). Pamiętajmy jednak, że podstawą żywienia każdego konia jest nielimitowany dostęp do dobrego siana - konie muszą mieć paszę objętościowej do stałej dyspozycji. To przede wszystkim profilaktyka wrzodów, zapewnienie optymalnego trawienia oraz podaży włókna, a także psychiczny komfort. Kiedy koń ma stale zapewnione siano, to nie będzie tak gwałtownie reagował w porze posiłków - dlatego zapewnienie dużej ilości siana to obowiązek każdego właściciela konia lub ośrodka jeździeckiego!

Rzucanie się na pasze treściwe czy objętościowe to najczęściej objaw głodu: już kilkugodzinna głodówka wpływa niekorzystnie na delikatną śluzówkę żołądka, co powoduje dyskomfort. Wrzody i podrażnienia są bolesne i sprawiają ból zwierzęciu, dlatego konie mogą łapczywie pobierać pokarm, kiedy jest dostępny - żeby po prostu pozbyć się bólu. Jeśli Wasz koń nagle zaczął reagował nerwowo w porze posiłku, warto zauważyć czy na pewno ma zapewnioną odpowiednią ilość paszy objętościowej - także podczas pobytu na zewnątrz. Pobyt na piaszczystym padoku bez siana nie jest przyjemny dla zwierzaka, warto zapewnić mu np. siano w siatce, które wystarczy na dłużej i nie spowoduje dużych strat.

W celu spowolnienia jedzenia paszy treściwej, możemy dodać garść sieczki, która wymusi dokładniejsze żucie, a przy okazji dostarczy cennej porcji włókna; dobrze sprawdzają się także pospolite jabłka i marchewki, pocięte na duże kawałki (mniejsze części koń może po prostu połknąć, a to może prowadzić do skrajnie niebezpiecznego zatkania przełyku).

Dobrym sposobem może być także umieszczenie kilku kamieni np. wielkości pięści w żłobie  - to także ograniczy nerwowe pobieranie i rozrzucanie pokarmu po boksie.

Dla pewności warto także skontrolować uzębienie konia - problemy z zębami zazwyczaj są manifestowane jako brak chęci do jedzenia, ale koń może także szybko i nerwowo pobierać paszę, aby jak najszybciej uniknąć i pozbyć się dyskomfortu w pysku. 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jaką paszę wybrać dla konia ?

Żywienie samym owsem nie zawsze zaspokaja potrzeby żywieniowe konia pracującego pod siodłem; poza tym wiele koni źle toleruje zbyt dużą ilość owsa w diecie, stają się przez to zbyt pobudzone. Owies nie jest wskazany przy wrzodach i problemach metabolicznych, dlatego warto znać kilka zasad wyboru odpowiedniej paszy dla koni.

2020-12-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0