12,852 pytań - 21,117 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Data publikacji: 2020-12-03

 

Ścięgierze możemy podzielić wg dwóch kryterów:

a) rodzaj materiału

- metalowe

- skórzane

- syntetyczne

b) kształt

  • prosty: działa na całą szerokość języka oraz bezzębne krawędzie żuchwy, jest mało precyzyjny w przekazywaniu sygnałów od jeźdźca. Może sie przesuwać, sprawiając dyskomfort.
  • pojedynczo łamany: w trakcie działania wodzami, wędzidło łamie się, wywierając nacisk na podniebienie i język - ważne jest, aby wędzidło było dobrze wyprofilowane, przez co unikniemy niekorzystnego efektu zaciskania wędzidła w pysku! Wbrew obiegowej opinii, wędzidła o ścięgierzu pojedynczo łamanym są dobrze tolerowane przez konie, które mają wrażliwy pysk - wymagają tylko precyzyjnego prowadzenia przez jeźdźca.
  • podwójnie łamany: ścięgierz posiada dodatkowy łącznik, który w trakcie działania wodzami, łagodnie oddziałuje na podniebienie i język. Wstawki często są wykonane z miedzi lub stopu metali, które mają za zadanie zachęcić zwierzaka do żucia. Taki ścięgierz jest dobrze przyjmowany przez większość koni, są łagodne w działaniu i dobrze przekazują sygnały jeźdźca.
  • językowy: to bardziej zaawansowana wersja ścięgierza prostego, łukowato wygięty element lepiej układa się na jezyku i pozostawia mu więcej miejsca. Ścięgierz jest dodatkowo lekko spłaszczony, przez co zajmuje mniej miejsca w pysku i jest dobrze przyjmowany przez konie, które nie tolerują mocnego nacisku na język. To także idealne rozwiązanie dla koni o małym pysku, a dużym języku.
  • z rolkami/z zabawką:  wszystkie ruchome elementy w ścięgierzu mają za zadanie pobudzenie do żucia i lepsze przyjęcie kiełzna. Warto wypróbować kilka różnych modeli i rozwiązań, ponieważ niektóre konie zupełnie nie tolerują ruchomych rolek, a świetnie przyjmują zabawki przymocowane do łącznika.

Rolki i zabawki są często wykonane z miedzi, która dodatkowo zachęca do żucia, dzięki czemu koń rozluźnia pysk lepiej poddaje się działaniu ręki jeźdźca. Taki rodzaj wędzidła sprawdzi się w przypadku koni, które mają tendencję do zagryzania wędzidła w pysku - obecność ruchomego elementu jest bardziej atrakcyjna niż sztywne trzymanie pyska.

Warto wypróbować kilka modeli wędzideł, aby znaleźć rozwiązanie idealne dla naszego zwierzaka; wiele sklepów jeździeckich oferuje wypożyczenie wędzideł za niewielką opłatą, dzięki czemu możemy wytestować kilka popularnych modeli. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0