13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Data publikacji: 2020-12-03

 

Ścięgierze możemy podzielić wg dwóch kryterów:

a) rodzaj materiału

- metalowe

- skórzane

- syntetyczne

b) kształt

  • prosty: działa na całą szerokość języka oraz bezzębne krawędzie żuchwy, jest mało precyzyjny w przekazywaniu sygnałów od jeźdźca. Może sie przesuwać, sprawiając dyskomfort.
  • pojedynczo łamany: w trakcie działania wodzami, wędzidło łamie się, wywierając nacisk na podniebienie i język - ważne jest, aby wędzidło było dobrze wyprofilowane, przez co unikniemy niekorzystnego efektu zaciskania wędzidła w pysku! Wbrew obiegowej opinii, wędzidła o ścięgierzu pojedynczo łamanym są dobrze tolerowane przez konie, które mają wrażliwy pysk - wymagają tylko precyzyjnego prowadzenia przez jeźdźca.
  • podwójnie łamany: ścięgierz posiada dodatkowy łącznik, który w trakcie działania wodzami, łagodnie oddziałuje na podniebienie i język. Wstawki często są wykonane z miedzi lub stopu metali, które mają za zadanie zachęcić zwierzaka do żucia. Taki ścięgierz jest dobrze przyjmowany przez większość koni, są łagodne w działaniu i dobrze przekazują sygnały jeźdźca.
  • językowy: to bardziej zaawansowana wersja ścięgierza prostego, łukowato wygięty element lepiej układa się na jezyku i pozostawia mu więcej miejsca. Ścięgierz jest dodatkowo lekko spłaszczony, przez co zajmuje mniej miejsca w pysku i jest dobrze przyjmowany przez konie, które nie tolerują mocnego nacisku na język. To także idealne rozwiązanie dla koni o małym pysku, a dużym języku.
  • z rolkami/z zabawką:  wszystkie ruchome elementy w ścięgierzu mają za zadanie pobudzenie do żucia i lepsze przyjęcie kiełzna. Warto wypróbować kilka różnych modeli i rozwiązań, ponieważ niektóre konie zupełnie nie tolerują ruchomych rolek, a świetnie przyjmują zabawki przymocowane do łącznika.

Rolki i zabawki są często wykonane z miedzi, która dodatkowo zachęca do żucia, dzięki czemu koń rozluźnia pysk lepiej poddaje się działaniu ręki jeźdźca. Taki rodzaj wędzidła sprawdzi się w przypadku koni, które mają tendencję do zagryzania wędzidła w pysku - obecność ruchomego elementu jest bardziej atrakcyjna niż sztywne trzymanie pyska.

Warto wypróbować kilka modeli wędzideł, aby znaleźć rozwiązanie idealne dla naszego zwierzaka; wiele sklepów jeździeckich oferuje wypożyczenie wędzideł za niewielką opłatą, dzięki czemu możemy wytestować kilka popularnych modeli. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0