12,855 pytań - 21,908 odpowiedzi - 942 komentarzy

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Data publikacji: 2020-11-26

 

Rozsiodłanie konia to czynność, którą każdy jeździec powinien szybko i sprawnie opanowac (podobnie jak siodłanie i dopasowanie sprzętu) - dzięki temu możemy chociażby ocenić stan zwierzaka po jeździe, czy nie ma żadnych ran czy otarć itp

W stajniach często istnieją specjalne stanowiska, służące do przygotowania konia do jazdy oraz do rozsiodłania po zakończonym treningu - to wygodne rozwiązanie, ponieważ mamy wówczas dużo miejsca do swobodnej pracy przy zwierzaku. Oczywiście można także zajmować się zwierzakiem w jego boksie, ale dużo lepszą opcją jest wyprowadzenie go poza boks; czyszczenie powoduje unoszenie się kurzu i pyłu, który później opada i pozostaje na ściółce. Boks powinien być traktowany jako sypialnia naszego zwierzaka, miejsce relaksu i odpoczynku.

Rozsiodłanie zaczynamy od ubrania kantara na głowę lub szyję, do którego przymocowany jest uwiąz - może być przywiązany np. do kraty boksu bądź możemy go przełożyć przez ramię, aby zapobiec potencjalnym ucieczkom przy zdejmowaniu ogłowia. Rozpinamy pasek podgardlany, nachrapnik oraz ewentualny skośnik, szybkim i sprawnym ruchem ściągamy wodze wraz z ogłowiem z głowy konia. Odwieszamy bądź odkładamy tranzelkę na bok, ubieramy naszemu wierzchowcowi kantar i pozostawiamy go przywiązanego (pamiętajcie o bezpiecznym węźle lub wiązaniu uwiązów do sznurków od siana, które łatwo pękają w przypadku odsadzenia!).

Kolejnym etapem jest zdjęcie siodła - strzemiona powinny być podciągnięte już w momencie zsiadania, to ważne w kwestii bezpieczeństwa. Prowadząc konia przez korytarz stajni, nietrudno o zahaczenie strzemienia o wystające elementy, co może doprowadzić do wystraszenia się konia.

 Rozpinamy popręg - nigdy nie ciągniemy zbyt mocno za szlufki, nie jest to przyjemne dla zwierzaka. Popręg warto poluźnić o jedną dziurkę przed samym zsiadaniem, łatwiej to wykonać siedząc jeszcze na koniu. Odpięty popręg luźno opuszczamy, pilnując aby nie uderzył kończyn; przechodzimy na drugą stronę zwierzaka, przekładamy popręg przez siodło i sprawnym ruchem ściągamy siodło wraz z czaprakiem. 

Odwieszamy siodło na wieszak, ściągając wcześniej czaprak i kładąc go na wierzchu - pozwoli to na szybsze wysuszenie czapraka. Jeśli nasz koń pracował w ochraniaczach lub kaloszkach, czyścimy je z wierzchu i ściągamy.

 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Mój koń boi się wszystkiego!

Konie to zwierzęta z natury płochliwe - w sytuacji potencjalnego zagrożenia, reagują unikiem lub ucieczką. To zachowanie instynktowe, które ma na celu przeżycie; oczywiście w dzisiejszych czasach, niewiele jest zagrożeń, które faktycznie stanowiłyby ryzyko.

2021-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Objawy zarobaczenia

Zarobaczenie organizmu koni to niestety częsta i niebezpieczna przypadłość, która może wręcza zagrażać życiu naszych zwierzaków. Usuwanie pasożytów to kluczowa i podstawowa zasada w chowie koni, o której powinien pamiętać każdy właściciel koni.

2021-03-31

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę jeźdźca?

Poprawny balans ciałem w trakcie jazdy jest kluczowy dla zachowania prawidłowej postawy - dobra równowaga zmniejsza ryzyko upadku, przeciążania jednej ze strony konia i powstawania asymetrii dosiadu. Jak siedzieć w równowadze?

2021-03-04

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z niszczeniem derek ?

Niszczenie derek podczas pobytu konia na pastwisku to spory problem, z którym borykają się właściciele niektórych zwierzaków. Warto poznać kilka ciekawych pomysłów na zniwelowanie niszczycielskich zapędów koni!

2021-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0