12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Sport: Dżygitówka

Data publikacji: 2020-11-13

 

Dżygitówka to, jak zostało już wspomniane, jazda konna o charakterze akrobatycznym - odwołuje się do tradycyjnej sztuki jeździeckiej opanowanej przez kozackich jeźdźców już w zamierzchłych czasach. To właśnie umiejętność wykonywania niebezpiecznych akrobacji na grzbiecie konia w trakcie bitwy dawała Kozakom ogromną przewagę nad przeciwnikami: doskonale wyszkolone konie, wysokie umiejętności jeźdźca oraz odwaga i brawura czyniły z Kozaków niepokonanych jeźdźców.

W obecnych czasach dżygitówka (zwana także woltyżem kozackim) jest praktykowana jako rodzaj jeździectwa, nie jest jednak póki co dyscypliną olimpijską. Istnieje kilka ośrodków, które specjalizują się w szkoleniu koni oraz jeźdźców; kursy prowadzone są przez doświadczone osoby, z wykorzystaniem fantomu zwierzaka, a w późniejszym etapie nauki na prawdziwym, doświadczonym wierzchowcu. Warto zauważyć, iż większość osób zajmujących się dżygitem pracuje jako kaskaderzy przy produkcjach filmowych (ciekawa opcja na rozwój zawodowy!).

Do najbardziej widowiskowych ewolucji należą:

  • stanie na grzbiecie galopującego konia
  • zeskok i wskok na konia w trakcie galopu
  • zeskok i wskok na konia z obrotem w trakcie galopu
  • udawanie martwego jeźdźca
  • podnoszenie przedmiotów z ziemi w trakcie galopu
  • obrót pod brzuchem zwierzaka

Jak łatwo się domyślić, dżigytówka wymaga bardzo zaawansowanych umiejętności od jeźdźca: doskonałe wyszkolenie, świetna równowaga oraz dobra koordynacja ruchów to tylko niektóre istotne elementy. Warto dodać odpowiednią siłę mięśni, niezbędną do wykonywania akrobacji na galopującym zwierzaku.

Nie każdy koń ma szansę zostać koniem dżygitowym: ważne jest spokojnie usposobienie, brak nadmiernej pobudliwości, szybkie przyzwyczajenie się do nagłych i gwałtownych zmian pozycji jeźdźca w siodle. Konie powinny być dobrze wyszkolone, aby błyskawicznie reagować na sygnały jeźdźca np. do zatrzymania czy ruszenia w przód - taki proces szkolenia trwa dłuższy czas, nie wystarczy wziąć udział w jednym kursie. Oczywiście konie dżygitowe nie mogą być nadmiernie płochliwe! Pokazy takiej akrobatyki wiążą się z kolorowym osprzętem, muzyką i dużą ilością widzów, dlatego tak ważne jest stopniowe przyzwyczajanie koni do różnych bodźców. Pamiętajmy też, że ten rodzaj aktywności jest wyjątkowo niebezpieczny i obarczony wieloma urazami!

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0