12,885 pytań - 45,300 odpowiedzi - 976 komentarzy

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Data publikacji: 2020-10-26

 

Hodowla koni jest celowym i świadomym łączeniem genów dwóch zwierzaków w celu uzyskania lepszego potomstwa, o określonych cechach - oczywiście nie zawsze jest to możliwe! Hodowcy pracują przez długie lata nad całymi liniami rodowodowymi, starannie dobierając rodziców dla przyszłego źrebaka - analizując pokrój, predyspozycje do danej dyscypliny czy zgodność ze wzorcem rasy. To szerokie rozeznanie jest wynikiem ogromnej wiedzy i doświadczenia, dlatego tak istotna jest właściwa kadra zarządzająca w największych i najlepszych stadninach świata - nie wystarczy po prostu dopuścić ogiera do klaczy.

Posiadając klacz, pewnie nieraz zastanawialiście się jak wyglądałby jej potomek, być może nawet naszła Was ochota na zaźrebienie klaczy. Przed decyzją o ciąży, należy pamiętać o kilku aspektach:

  • wybór ogiera powinien być staranny i dostosowany do klaczy, a także oczekiwań. Wiele ogierów linii zachodnich jest uważana przez jeźdźców za trudne w obsłudze, bardzo charakterne i temperamentne. Cechy charakteru są kwestią indywidualną, ale jeśli zależy nam na spokojnym koniu do rekreacji - nie decydujmy się na "trudnego" ogiera.
  • warto zastanowić się nad sposobem zaźrebienia, obecnie większość tych zabiegów jest przeprowadzana sztucznie - za pomocą słomki z nasieniem świeżym lub mrożonym, wprowadzanym bezpośrednio do macicy klaczy. Naturalne krycie może być niebezpieczne dla klaczy, istnieje ryzyko pokopania czy pogryzienia; sztuczną inseminację może przeprowadzić jedynie doświadczony lekarz weterynarii. Konieczne jest monitorowanie cyklu oraz przeprowadzanie regularnych badań USG, aby wykryć moment owulacji u klaczy.
  • przemyślmy także przyszłość naszego źrebaka, czy chcemy go zostawić na własny użytek? Jeśli w planach mamy sprzedaż, warto określić przeznaczenie naszego potomka - koń sportowy, koń rekreacyjny, do towarzystwa, do hodowli ? Na tej podstawie także trzeba umieć wybrać właściwego ogiera.
  • źrebak powinien wychowywać się w stadzie innych koni, najlepiej rówieśników; po odsadzeniu właściciele źrebaków często decydują się na umieszczenie ich na odchów do 2-3 roku życia w stajniach z biegalniami dla młodzików. Taki koń wręcz musi spędzić dwa, trzy lata biegając z innymi towarzyszami, budując relacje oraz wzmacniając cały układ ruchu. Warto pamiętać o tej kwestii w kontekście kosztów odchowania źrebaka do dorosłego zwierzaka.
comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0