12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Data publikacji: 2020-10-26

 

Hodowla koni jest celowym i świadomym łączeniem genów dwóch zwierzaków w celu uzyskania lepszego potomstwa, o określonych cechach - oczywiście nie zawsze jest to możliwe! Hodowcy pracują przez długie lata nad całymi liniami rodowodowymi, starannie dobierając rodziców dla przyszłego źrebaka - analizując pokrój, predyspozycje do danej dyscypliny czy zgodność ze wzorcem rasy. To szerokie rozeznanie jest wynikiem ogromnej wiedzy i doświadczenia, dlatego tak istotna jest właściwa kadra zarządzająca w największych i najlepszych stadninach świata - nie wystarczy po prostu dopuścić ogiera do klaczy.

Posiadając klacz, pewnie nieraz zastanawialiście się jak wyglądałby jej potomek, być może nawet naszła Was ochota na zaźrebienie klaczy. Przed decyzją o ciąży, należy pamiętać o kilku aspektach:

  • wybór ogiera powinien być staranny i dostosowany do klaczy, a także oczekiwań. Wiele ogierów linii zachodnich jest uważana przez jeźdźców za trudne w obsłudze, bardzo charakterne i temperamentne. Cechy charakteru są kwestią indywidualną, ale jeśli zależy nam na spokojnym koniu do rekreacji - nie decydujmy się na "trudnego" ogiera.
  • warto zastanowić się nad sposobem zaźrebienia, obecnie większość tych zabiegów jest przeprowadzana sztucznie - za pomocą słomki z nasieniem świeżym lub mrożonym, wprowadzanym bezpośrednio do macicy klaczy. Naturalne krycie może być niebezpieczne dla klaczy, istnieje ryzyko pokopania czy pogryzienia; sztuczną inseminację może przeprowadzić jedynie doświadczony lekarz weterynarii. Konieczne jest monitorowanie cyklu oraz przeprowadzanie regularnych badań USG, aby wykryć moment owulacji u klaczy.
  • przemyślmy także przyszłość naszego źrebaka, czy chcemy go zostawić na własny użytek? Jeśli w planach mamy sprzedaż, warto określić przeznaczenie naszego potomka - koń sportowy, koń rekreacyjny, do towarzystwa, do hodowli ? Na tej podstawie także trzeba umieć wybrać właściwego ogiera.
  • źrebak powinien wychowywać się w stadzie innych koni, najlepiej rówieśników; po odsadzeniu właściciele źrebaków często decydują się na umieszczenie ich na odchów do 2-3 roku życia w stajniach z biegalniami dla młodzików. Taki koń wręcz musi spędzić dwa, trzy lata biegając z innymi towarzyszami, budując relacje oraz wzmacniając cały układ ruchu. Warto pamiętać o tej kwestii w kontekście kosztów odchowania źrebaka do dorosłego zwierzaka.
comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0