Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wodzy, wykonanych z rozmaitych materiałów. W szkółkach rekreacyjnych najpopularniejsze są wodze parciane ze stoperami - ich niewątpliwym plusem jest wysoka dostępność w sklepach jeździeckich oraz niska cena. Stopery ułatwiają równe trzymanie wodzy, a taśma parciana jest lekka oraz łatwa w czyszczeniu; niestety te wodze nie są zbyt trwałe. Mogą ulec zerwaniu, szczególnie kiedy są już zużyte bądź naderwane (należy je wtedy bezwzględnie wymienić!).
Równie często spotykane są wodze gumowe - ze stoperami bądź bez nich. Duża zaleta tego produktu to łatwość w czyszczeniu: wystarczy umyć pod bieżącą wodą, można użyć zwykłego mydła a następnie pozostawić do wyschnięcia. Nie wymagają konserwacji, wystarczy przechowywać je z dala od źródła ciepła np. grzejnik (guma może sparcieć). Wadą wodzy gumowych jest elastyczność, profesjonalni jeźdźcy często skarżą się, iż sygnały przekazywane do pyska konia nie są precyzyjne; dodatkowo są dość twarde i sztywne, mogą wycierać sierść konia w miejscu przylegania.
Wśród jeźdźców jeżdzących regularnie oraz wśród zawodników najpopularniejsze są wodze skórzane - zapewniają świetny chwyt, dobrze leżą w dłoni i umożliwiają stabilny kontakt. Przy odpowiedniej i systematycznej konserwacji, są bardzo trwałe - wystarczają na wiele lat użytkowania. Nie zrywają się tak szybko jak wodze parciane, rzadziej ulegają uszkodzeniom. Ich wadą jest z pewnością wyższa cena, niektóre skórzane wodze mogą być śliskie np. podczas jazdy w deszczu.
Ciekawym rozwiazaniem są wodze wykonane z materiałów syntetycznych - spotkamy zarówno produktu będące w całości wyprodukowane z syntetyku bądź wodze skórzane powleczone warstwą syntetyku. Są lekkie i wytrzymałe, wielu jeźdźców ceni sobie je za wyjątkową przyczepność, także podczas deszczu. Dodatkowo nie wymagają specjalnej pielęgnacji, łatwo się czyszczą i nie namakają; są także przyjemne w dotyku dla skóry konia.
Wszystkie wodze znajdziemy w wersji ze stoperami lub bez; w ogromnej większości są to produkty ze stoperami, ponieważ ułatwiają utrzymanie równego kontaktu, a także zapobiegają prześlizgiwaniu się wodzy pomiędzy palcami.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14