Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wodzy, wykonanych z rozmaitych materiałów. W szkółkach rekreacyjnych najpopularniejsze są wodze parciane ze stoperami - ich niewątpliwym plusem jest wysoka dostępność w sklepach jeździeckich oraz niska cena. Stopery ułatwiają równe trzymanie wodzy, a taśma parciana jest lekka oraz łatwa w czyszczeniu; niestety te wodze nie są zbyt trwałe. Mogą ulec zerwaniu, szczególnie kiedy są już zużyte bądź naderwane (należy je wtedy bezwzględnie wymienić!).
Równie często spotykane są wodze gumowe - ze stoperami bądź bez nich. Duża zaleta tego produktu to łatwość w czyszczeniu: wystarczy umyć pod bieżącą wodą, można użyć zwykłego mydła a następnie pozostawić do wyschnięcia. Nie wymagają konserwacji, wystarczy przechowywać je z dala od źródła ciepła np. grzejnik (guma może sparcieć). Wadą wodzy gumowych jest elastyczność, profesjonalni jeźdźcy często skarżą się, iż sygnały przekazywane do pyska konia nie są precyzyjne; dodatkowo są dość twarde i sztywne, mogą wycierać sierść konia w miejscu przylegania.
Wśród jeźdźców jeżdzących regularnie oraz wśród zawodników najpopularniejsze są wodze skórzane - zapewniają świetny chwyt, dobrze leżą w dłoni i umożliwiają stabilny kontakt. Przy odpowiedniej i systematycznej konserwacji, są bardzo trwałe - wystarczają na wiele lat użytkowania. Nie zrywają się tak szybko jak wodze parciane, rzadziej ulegają uszkodzeniom. Ich wadą jest z pewnością wyższa cena, niektóre skórzane wodze mogą być śliskie np. podczas jazdy w deszczu.
Ciekawym rozwiazaniem są wodze wykonane z materiałów syntetycznych - spotkamy zarówno produktu będące w całości wyprodukowane z syntetyku bądź wodze skórzane powleczone warstwą syntetyku. Są lekkie i wytrzymałe, wielu jeźdźców ceni sobie je za wyjątkową przyczepność, także podczas deszczu. Dodatkowo nie wymagają specjalnej pielęgnacji, łatwo się czyszczą i nie namakają; są także przyjemne w dotyku dla skóry konia.
Wszystkie wodze znajdziemy w wersji ze stoperami lub bez; w ogromnej większości są to produkty ze stoperami, ponieważ ułatwiają utrzymanie równego kontaktu, a także zapobiegają prześlizgiwaniu się wodzy pomiędzy palcami.
Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.
2021-02-18
Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!
2020-12-18
Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.
2020-12-15
Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.
2020-12-03
Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.
2020-11-19
Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.
2020-09-21
Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.
2020-07-06