12,845 pytań - 18,088 odpowiedzi - 938 komentarzy

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Data publikacji: 2020-10-23

 

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wodzy, wykonanych z rozmaitych materiałów. W szkółkach rekreacyjnych najpopularniejsze są wodze parciane ze stoperami - ich niewątpliwym plusem jest wysoka dostępność w sklepach jeździeckich oraz niska cena. Stopery ułatwiają równe trzymanie wodzy, a taśma parciana jest lekka oraz łatwa w czyszczeniu; niestety te wodze nie są zbyt trwałe. Mogą ulec zerwaniu, szczególnie kiedy są już zużyte bądź naderwane (należy je wtedy bezwzględnie wymienić!).

Równie często spotykane są wodze gumowe - ze stoperami bądź bez nich. Duża zaleta tego produktu to łatwość w czyszczeniu: wystarczy umyć pod bieżącą wodą, można użyć zwykłego mydła a następnie pozostawić do wyschnięcia. Nie wymagają konserwacji, wystarczy przechowywać je z dala od źródła ciepła np. grzejnik (guma może sparcieć). Wadą wodzy gumowych jest elastyczność, profesjonalni jeźdźcy często skarżą się, iż sygnały przekazywane do pyska konia nie są precyzyjne; dodatkowo są dość twarde i sztywne, mogą wycierać sierść konia w miejscu przylegania.

Wśród jeźdźców jeżdzących regularnie oraz wśród zawodników najpopularniejsze są wodze skórzane - zapewniają świetny chwyt, dobrze leżą w dłoni i umożliwiają stabilny kontakt. Przy odpowiedniej i systematycznej konserwacji, są bardzo trwałe - wystarczają na wiele lat użytkowania. Nie zrywają się tak szybko jak wodze parciane, rzadziej ulegają uszkodzeniom. Ich wadą jest z pewnością wyższa cena, niektóre skórzane wodze mogą być śliskie np. podczas jazdy w deszczu.

Ciekawym rozwiazaniem są wodze wykonane z materiałów syntetycznych - spotkamy zarówno produktu będące w całości wyprodukowane z syntetyku bądź wodze skórzane powleczone warstwą syntetyku. Są lekkie i wytrzymałe, wielu jeźdźców ceni sobie je za wyjątkową przyczepność, także podczas deszczu. Dodatkowo nie wymagają specjalnej pielęgnacji, łatwo się czyszczą i nie namakają; są także przyjemne w dotyku dla skóry konia. 

Wszystkie wodze znajdziemy w wersji ze stoperami lub bez; w ogromnej większości są to produkty ze stoperami, ponieważ ułatwiają utrzymanie równego kontaktu, a także zapobiegają prześlizgiwaniu się wodzy pomiędzy palcami. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Dopasowanie wędzidła do konia to jedna z bardziej istotnych kwestii w zakresie prawidłowej komunikacji z wierzchowcem. W szkółkach jeździeckich często spotkamy zwykłe pojedynczo łamane, metalowe wędzidła; czasem są to także wędzidła oliwkowe - obydwa te rodzaje wędzideł nie są idealne i wiele koni ich nie akceptuje.

2020-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0