12,850 pytań - 18,467 odpowiedzi - 940 komentarzy

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Data publikacji: 2020-10-15

 

Jednym z najważniejszych elementów podczas oddawania skoków jest poprawny dojazd do przeszkody, poprawny oznacza

  • równy
  • prosty
  • płynny

 Jeśli będziemy dojeżdżać do przeszkody chaotycznie, pozwalając koniowi na samodzielną zmianę tempa (wiele wierzchowców przyspiesza, widząc przeszkodę) bądź pozostawimy konia bez kontroli (łydki, dosiad) to mamy praktycznie gwarancję nieudanego skoku. Niektóre konie mogą przeskoczyć bez zawahania, inne się zatrzymają, jeszcze inne uskoczą w bok, a są i przypadki zbyt bliskiego lub zbyt dalekiego odskoku, co może skutkować wjechaniem w przeszkodą czy zahaczeniem o drąg. 

Najazd możemy ćwiczyć już na drążkach leżących na ziemi czy nieco wyższych koziołkach - to świetne ćwiczenie na wyrobienie nawyku poprawnego najazdu, które może być wykonywane już w kłusie. 

Przyspieszanie czy ciągnięcie do przeszkody należy przepracować na koziołkach bądź niskich kopertach - warto wrócić do podstawowej pracy, opartej na respektowaniu sygnałów jeźdźca. Przejścia, zatrzymania czy zmiany tempa mają na celu poprawę koncentracji u zwierzaka, a także stopnia wygimnastykowania i wzmocnienia ciała wierzchowca. Warto ułożyć drążki na obwodzie koła, co pozwala na precyzyjne prowadzenie; układajmy drążki i koziołki zarówno na szeroki jak i na wąski rozstaw, dopasowując tempo do odległości. 

Jeśli Wasz koń przyspiesza w trakcie najazdu, kierujemy się na koło korygując tempo czy chód; nagradzajmy zwierzaka za pozytywne zachowanie, nie pozwalając jednocześnie na samodzielne podejmowanie decyzji co do prędkości! Warto także rozpocząć najazd galopem, by kilka metrów przed przeszkodą przejść do kłusa i oddać skok z kłusa; miejsce odskoku warto zaznaczyć wskazówką, czyli pojedynczym drągiem leżącym w odpowiednim miejscu przed przeszkodą. To cenne wsparcie dla zwierzaka, ale i niedoświadczonego jeźdźca - pozwala na wykonanie bezpiecznego odskoku, będąc dobrym punktem orientacyjnym. 

Celujemy zawsze na środek przeszkody, pilnując równego prowadzenia konia; dobrym rozwiązaniem są drągi oparte na wiszącym drągu, które tworzą niejakie ograniczenie dla niesubordynacji zwierzaka. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0