13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Data publikacji: 2020-10-15

 

Jednym z najważniejszych elementów podczas oddawania skoków jest poprawny dojazd do przeszkody, poprawny oznacza

  • równy
  • prosty
  • płynny

 Jeśli będziemy dojeżdżać do przeszkody chaotycznie, pozwalając koniowi na samodzielną zmianę tempa (wiele wierzchowców przyspiesza, widząc przeszkodę) bądź pozostawimy konia bez kontroli (łydki, dosiad) to mamy praktycznie gwarancję nieudanego skoku. Niektóre konie mogą przeskoczyć bez zawahania, inne się zatrzymają, jeszcze inne uskoczą w bok, a są i przypadki zbyt bliskiego lub zbyt dalekiego odskoku, co może skutkować wjechaniem w przeszkodą czy zahaczeniem o drąg. 

Najazd możemy ćwiczyć już na drążkach leżących na ziemi czy nieco wyższych koziołkach - to świetne ćwiczenie na wyrobienie nawyku poprawnego najazdu, które może być wykonywane już w kłusie. 

Przyspieszanie czy ciągnięcie do przeszkody należy przepracować na koziołkach bądź niskich kopertach - warto wrócić do podstawowej pracy, opartej na respektowaniu sygnałów jeźdźca. Przejścia, zatrzymania czy zmiany tempa mają na celu poprawę koncentracji u zwierzaka, a także stopnia wygimnastykowania i wzmocnienia ciała wierzchowca. Warto ułożyć drążki na obwodzie koła, co pozwala na precyzyjne prowadzenie; układajmy drążki i koziołki zarówno na szeroki jak i na wąski rozstaw, dopasowując tempo do odległości. 

Jeśli Wasz koń przyspiesza w trakcie najazdu, kierujemy się na koło korygując tempo czy chód; nagradzajmy zwierzaka za pozytywne zachowanie, nie pozwalając jednocześnie na samodzielne podejmowanie decyzji co do prędkości! Warto także rozpocząć najazd galopem, by kilka metrów przed przeszkodą przejść do kłusa i oddać skok z kłusa; miejsce odskoku warto zaznaczyć wskazówką, czyli pojedynczym drągiem leżącym w odpowiednim miejscu przed przeszkodą. To cenne wsparcie dla zwierzaka, ale i niedoświadczonego jeźdźca - pozwala na wykonanie bezpiecznego odskoku, będąc dobrym punktem orientacyjnym. 

Celujemy zawsze na środek przeszkody, pilnując równego prowadzenia konia; dobrym rozwiązaniem są drągi oparte na wiszącym drągu, które tworzą niejakie ograniczenie dla niesubordynacji zwierzaka. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0