12,845 pytań - 17,777 odpowiedzi - 934 komentarzy

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Data publikacji: 2020-10-03

 

Jedną z bardziej popularnych ras, specjalnie ukierunkowanych na sport dzieci, jest niemiecki kuc wierzchowy: Deutsche Reit Pony (DRP). Kuce te zostały wyhodowane jako miniaturki nowoczesnego konia sportowego, nie mają nic wspólnego z typowymi, prymitywnymi rasami kucy. 

Rasa ta została zapoczątkowana w XX wieku w odpowiedzi na rosnącą potrzebę posiadania kuca lekkiego, energicznego i o szlachetnej budowie, który sprawdzi się w konkursach przeznaczonych dla dzieci. Krzyżując lokalne kuce z niewielkimi szlachetnymi ogierami oraz z ogierami czystej krwi arabskiej w toku selekcji otrzymano eleganckiego, harmonijnie zbudowanego kuca:

  • wzrost do 148cm w kłębie
  • wszystkie maści są dozwolone, rzadko występuje siwa
  • bardzo proporcjonalna budowa ciała
  • dobrze zbudowana szyja i grzbiet
  • szlachetna głowa
  • szczupłe kończyny

Kuce DRP wyglądają jak mniejsza wersja koni hanowerskich czy oldenburskich, przez co są pożądane w sporcie dzieci; są skoczne, świetnie sprawdzają się w konkursach skoków przez przeszkody. Zazwyczaj cechują się dobrym, obszernym ruchem - dobry materiał na konia ujeżdżeniowego wysokiej klasy. Kuce te są hodowane z myślą o sporcie wierzchowym, dlatego sprawdzą się w każdej tego typu aktywności. Nie są dobrym wyborem na konie rekreacyjne czy dla początkujących, z uwagi na swój temperament i pobudliwość - chociaż oczywiście zdarzają się osobniki opanowane i przyjemne w prowadzeniu. 

Większe kuce mogą być z powodzeniem użytkowane przez dorosłych, oczywiście tych niższych i lżejszych - często drobne kobiety mają problem z wyborem konia, ponieważ większość wierzchowców jest po prostu za duża. W naszym kraju kuce DRP z powodzeniem startują w zawodach, są cenione przez hodowców i zawodników, wiele z nich szkoli kilku młodocianych jeźdźców wprowadzając w arkana sportowej rywalizacji.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0