12,856 pytań - 22,082 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Data publikacji: 2020-10-03

 

Jedną z bardziej popularnych ras, specjalnie ukierunkowanych na sport dzieci, jest niemiecki kuc wierzchowy: Deutsche Reit Pony (DRP). Kuce te zostały wyhodowane jako miniaturki nowoczesnego konia sportowego, nie mają nic wspólnego z typowymi, prymitywnymi rasami kucy. 

Rasa ta została zapoczątkowana w XX wieku w odpowiedzi na rosnącą potrzebę posiadania kuca lekkiego, energicznego i o szlachetnej budowie, który sprawdzi się w konkursach przeznaczonych dla dzieci. Krzyżując lokalne kuce z niewielkimi szlachetnymi ogierami oraz z ogierami czystej krwi arabskiej w toku selekcji otrzymano eleganckiego, harmonijnie zbudowanego kuca:

  • wzrost do 148cm w kłębie
  • wszystkie maści są dozwolone, rzadko występuje siwa
  • bardzo proporcjonalna budowa ciała
  • dobrze zbudowana szyja i grzbiet
  • szlachetna głowa
  • szczupłe kończyny

Kuce DRP wyglądają jak mniejsza wersja koni hanowerskich czy oldenburskich, przez co są pożądane w sporcie dzieci; są skoczne, świetnie sprawdzają się w konkursach skoków przez przeszkody. Zazwyczaj cechują się dobrym, obszernym ruchem - dobry materiał na konia ujeżdżeniowego wysokiej klasy. Kuce te są hodowane z myślą o sporcie wierzchowym, dlatego sprawdzą się w każdej tego typu aktywności. Nie są dobrym wyborem na konie rekreacyjne czy dla początkujących, z uwagi na swój temperament i pobudliwość - chociaż oczywiście zdarzają się osobniki opanowane i przyjemne w prowadzeniu. 

Większe kuce mogą być z powodzeniem użytkowane przez dorosłych, oczywiście tych niższych i lżejszych - często drobne kobiety mają problem z wyborem konia, ponieważ większość wierzchowców jest po prostu za duża. W naszym kraju kuce DRP z powodzeniem startują w zawodach, są cenione przez hodowców i zawodników, wiele z nich szkoli kilku młodocianych jeźdźców wprowadzając w arkana sportowej rywalizacji.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0