13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Apteczka w stajni

Data publikacji: 2017-01-07

Jeśli chodzi o wyposażenie apteczki stajennej, to podzielmy ją na dwie kategorie (powinny być zresztą dwie osobne apteczki):

Ludzie:

- nożyczki z tępym końcem

- różne środki opatrunkowe: przede wszystkim plastry (to chyba najczęściej używana rzecz przy koniach ;) ), bandaże elastyczne i dzianinowe, chusta trójkątna, sterylne gaziki

- środki do odkażania: woda utleniona, spirytus salicylowy (nie stosujemy na krwawiące rany!), czasem używa się też jodyny lub riwanolu

- specjalistyczne produkty: przynajmniej kilka par gumowych rękawiczek w różnych rozmiarach, ustnik do sztucznego oddychania, folia NRC (świetna sprawa  jeśli jesteśmy przemarznięci przy kilkunastostopniom mrozie), altacet (pomaga przy stłuczeniach)

- środki na owady i pęseta do wyciągania kleszczy (aczkolwiek czasem lepiej pokazać takiego kleszcza lekarzowi, szczególnie gdy pojawia się rumień - efekt zakażenia boreliozą)

Co najważniejsze - w apteczce stajenne nie przechowujemy leków oraz nigdy nie podajemy leków bez konsultacji z lekarzem! Czasami nawet zwykły paracetamol czy ibuprofen potrafi uczulić, a konsekwencje mogą być naprawdę przykre.

 

Konie:

- nożyczki z tępym końcem

- środki opatrunkowe analogicznie jak w przypadku ludzi, oczywiście przy koniach nie stosujemy plastrów

- środki odkażające: woda utleniona odbarwia sierść, więc raczej jej nie używamy przy koniach; riwanol, pyoktanina, nadmanganian potasu. W stajniach spotyka się także Aluspray, ale nie stosujemy go w przypadku ran ciętych czy szarpanych, ponieważ taka rana prawdopodobnie wymaga szycia przez lekarza, a środek ten powoduje jej szybkie zasklepienie i w konsekwencji brzydką bliznę.

Warto zaopatrzyć się także we wcierki i glinki zarówno chłodzące, jak i rozgrzewające. Świetnym sposobem na schłodzenie kończyń są kompresy żelowe, które trzyma się w lodówce. Dodatkowo w stajni zawsze powinna być maść na drobne ranki czy otarcia (maść cynkowa się dobrze sprawdza) oraz maść na grudę.

Przydaje się także elektroniczny termometr do sprawdzenia temperatury oraz środki rozkurczowe w przypadki podejrzenia kolki, natomiast nigdy nie podajemy leków bez konsultacji z weterynarzem - chociażby w celu ustalenia dawki do momentu przyjazdu pomocy.

Przydatna może być także latarka, szczególnie w mniejszych stajniach, gdzie może występować problem z dokładnym oświetleniem konia (np. w trakcie zastrzyku).

Jakie wyposażenie macie w swoich apteczkach w stajni ?

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0