12,845 pytań - 17,778 odpowiedzi - 934 komentarzy

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Data publikacji: 2020-09-30

 

W dzisiejszych czasach panuje tendencja do jak najszybszego rozpoczęcia pracy pod siodłem przez młode konie - prospekt hodowlany czyh sportowy wymusza niejako na właścicielach koni wczesne rozpoczęcie zajeżdżania. Standardem są pokazy i przeglądy hodowlane, w których udział biorą konie 3 czy 4 letnie; pamiętajmy jednak, że z punktu widzena anatomii to ciągle... dzieci. Konie rosną i rozwijają się nierzadko do 7 roku życia, wtedy też zmienia się struktura ich aparatu ruchu: kości wydłużają się, stopniowo zastępując tkankę chrzęstną. Warto pamiętać, iż młode konie są elastyczne i energiczne, ale tak naprawdę ich ciało jest bardzo wrażliwe i podatne na urazy - zbyt wczesne wdrożenie obciążeń w postaci ciężaru jeźdźca nierzadko skutkuje powstawaniem nieprawidłowych struktur w stawach, jakimi są tzw.chipy.

Chipy to nic innego jak fragmenty chrzęstne, które nie uległy skostnieniu i zostały oddzielone od powstającej kości. Przyczyny są różne, ale w dużej mierze to zasługa przeciążenia młodego organizmu końskiego i uszkodzenia delikatnych struktur; chipy zdarzają się jednak nawet u koni, które nie miały dotąd kontaktu z człowiekiem, wówczas mówimy o genetycznych predyspozycjach (dlatego warto badać nawet konie niezajeżdżone!).

Takie elementy obce zazwyczaj umiejscawiają się w stawach, powodując kulawizny, opuchniznę oraz ból z powodu przewleklego stawu zapalnego; większe fragmenty mogą nieodwracalnie uszkodzić staw, jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i usunięte. Operacje usuwania chipów sa wykonywane w dzisiejszych czasach niemal rutynowo - w stajniach handlowych wiele koni ma wykonywane zdjęcia rtg przed rozpoczęciem pracy pod siodłem. W razie potrzeby szybko przechodzą operację i w ciągu następnego roku, po rekonwalescencji, są przygotowywane do zajeżdżenia; młody organizm ma wysokie zdolności regeneracji, dzięki czemu przywracana jest właściwa praca stawu. 

Odwlekanie operacji bądź brak wiedzy o chipach w stawie naszego zwierzaka (np. z powodu braku badań przy kupnie) jest niestety wręcz gwarancją pojawienia się kulawizny w przyszłości, a finalnie nawet i wykluczeniem konia z użytkowania. Zdarzają się przypadki, że właściciele świadomie rezygnują z operacji z różnych powodów, ale taka decyzja niesie za sobą ogromne ryzyko - warto zasięgnąć opinii kilku lekarzy weterynarii, którzy specjalizują się w chirurgii i ortopedii.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0