12,855 pytań - 21,908 odpowiedzi - 942 komentarzy

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Data publikacji: 2020-09-30

 

W dzisiejszych czasach panuje tendencja do jak najszybszego rozpoczęcia pracy pod siodłem przez młode konie - prospekt hodowlany czyh sportowy wymusza niejako na właścicielach koni wczesne rozpoczęcie zajeżdżania. Standardem są pokazy i przeglądy hodowlane, w których udział biorą konie 3 czy 4 letnie; pamiętajmy jednak, że z punktu widzena anatomii to ciągle... dzieci. Konie rosną i rozwijają się nierzadko do 7 roku życia, wtedy też zmienia się struktura ich aparatu ruchu: kości wydłużają się, stopniowo zastępując tkankę chrzęstną. Warto pamiętać, iż młode konie są elastyczne i energiczne, ale tak naprawdę ich ciało jest bardzo wrażliwe i podatne na urazy - zbyt wczesne wdrożenie obciążeń w postaci ciężaru jeźdźca nierzadko skutkuje powstawaniem nieprawidłowych struktur w stawach, jakimi są tzw.chipy.

Chipy to nic innego jak fragmenty chrzęstne, które nie uległy skostnieniu i zostały oddzielone od powstającej kości. Przyczyny są różne, ale w dużej mierze to zasługa przeciążenia młodego organizmu końskiego i uszkodzenia delikatnych struktur; chipy zdarzają się jednak nawet u koni, które nie miały dotąd kontaktu z człowiekiem, wówczas mówimy o genetycznych predyspozycjach (dlatego warto badać nawet konie niezajeżdżone!).

Takie elementy obce zazwyczaj umiejscawiają się w stawach, powodując kulawizny, opuchniznę oraz ból z powodu przewleklego stawu zapalnego; większe fragmenty mogą nieodwracalnie uszkodzić staw, jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i usunięte. Operacje usuwania chipów sa wykonywane w dzisiejszych czasach niemal rutynowo - w stajniach handlowych wiele koni ma wykonywane zdjęcia rtg przed rozpoczęciem pracy pod siodłem. W razie potrzeby szybko przechodzą operację i w ciągu następnego roku, po rekonwalescencji, są przygotowywane do zajeżdżenia; młody organizm ma wysokie zdolności regeneracji, dzięki czemu przywracana jest właściwa praca stawu. 

Odwlekanie operacji bądź brak wiedzy o chipach w stawie naszego zwierzaka (np. z powodu braku badań przy kupnie) jest niestety wręcz gwarancją pojawienia się kulawizny w przyszłości, a finalnie nawet i wykluczeniem konia z użytkowania. Zdarzają się przypadki, że właściciele świadomie rezygnują z operacji z różnych powodów, ale taka decyzja niesie za sobą ogromne ryzyko - warto zasięgnąć opinii kilku lekarzy weterynarii, którzy specjalizują się w chirurgii i ortopedii.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0