12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Data publikacji: 2020-09-30

 

W dzisiejszych czasach panuje tendencja do jak najszybszego rozpoczęcia pracy pod siodłem przez młode konie - prospekt hodowlany czyh sportowy wymusza niejako na właścicielach koni wczesne rozpoczęcie zajeżdżania. Standardem są pokazy i przeglądy hodowlane, w których udział biorą konie 3 czy 4 letnie; pamiętajmy jednak, że z punktu widzena anatomii to ciągle... dzieci. Konie rosną i rozwijają się nierzadko do 7 roku życia, wtedy też zmienia się struktura ich aparatu ruchu: kości wydłużają się, stopniowo zastępując tkankę chrzęstną. Warto pamiętać, iż młode konie są elastyczne i energiczne, ale tak naprawdę ich ciało jest bardzo wrażliwe i podatne na urazy - zbyt wczesne wdrożenie obciążeń w postaci ciężaru jeźdźca nierzadko skutkuje powstawaniem nieprawidłowych struktur w stawach, jakimi są tzw.chipy.

Chipy to nic innego jak fragmenty chrzęstne, które nie uległy skostnieniu i zostały oddzielone od powstającej kości. Przyczyny są różne, ale w dużej mierze to zasługa przeciążenia młodego organizmu końskiego i uszkodzenia delikatnych struktur; chipy zdarzają się jednak nawet u koni, które nie miały dotąd kontaktu z człowiekiem, wówczas mówimy o genetycznych predyspozycjach (dlatego warto badać nawet konie niezajeżdżone!).

Takie elementy obce zazwyczaj umiejscawiają się w stawach, powodując kulawizny, opuchniznę oraz ból z powodu przewleklego stawu zapalnego; większe fragmenty mogą nieodwracalnie uszkodzić staw, jeśli nie zostaną w porę zdiagnozowane i usunięte. Operacje usuwania chipów sa wykonywane w dzisiejszych czasach niemal rutynowo - w stajniach handlowych wiele koni ma wykonywane zdjęcia rtg przed rozpoczęciem pracy pod siodłem. W razie potrzeby szybko przechodzą operację i w ciągu następnego roku, po rekonwalescencji, są przygotowywane do zajeżdżenia; młody organizm ma wysokie zdolności regeneracji, dzięki czemu przywracana jest właściwa praca stawu. 

Odwlekanie operacji bądź brak wiedzy o chipach w stawie naszego zwierzaka (np. z powodu braku badań przy kupnie) jest niestety wręcz gwarancją pojawienia się kulawizny w przyszłości, a finalnie nawet i wykluczeniem konia z użytkowania. Zdarzają się przypadki, że właściciele świadomie rezygnują z operacji z różnych powodów, ale taka decyzja niesie za sobą ogromne ryzyko - warto zasięgnąć opinii kilku lekarzy weterynarii, którzy specjalizują się w chirurgii i ortopedii.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0