12,845 pytań - 17,778 odpowiedzi - 934 komentarzy

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Data publikacji: 2020-09-27

 

Konie, podobnie jak większość innych zwierząt, na okres jesienno-zimowy przygotowuje się poprzez wymianę okrywy włosowej - dzięki grubszej i gęstszej sierści, konie lepiej radzą sobie z wiatrem, chłodem i deszczem. Niezależnie od warunków atmosferycznych (oczywiście pomijamy tutaj ekstremalną pogodę), konie powinny spędzać maksymalną ilość czasu na zewnątrz - także podczas jesieni oraz zimy. Swobodny ruch jest niezwykle istotny dla budowania naturalnej odporności, komfortu psychicznego oraz utrzymywania całego organizmu w dobrej formie - zamykanie koni w boksach z powodu deszczu, ujemnej temperatury czy wiatru nie jest dobre dla ich samopoczucia.

Dzięki dłuższemu i gęstszemu włosiu, konie dobrze radzą sobie podczas chłodu czy mrozu - pomocne są także derki, niezbędne dla koni golonych! Cały proces wymiany włosia może trwać do kilku tygodni, zależnie od temperatury jaka panuje na zewnątrz; linienie jest uciążliwe przede wszystkim dla jeźdźca - podczas czyszczenia sierść unosi się dosłownie wszędzie. Warto poznać kilka przydatnych metod, które pomogą naszemu zwierzakowi szybciej wymienić okrywę włosową:

  • regularne i codzienne wyczesywanie martwej sierści, idealnie sprawdzają się specjalne furminatory, które sprawnie usuwają sierść
  • gumowe zgrzebło dobrze oczyści konia z zaklejek oraz zanieczyszczeń, a dodatkowo usunie martwy włos
  • w przypadku cieplejszej pogody, warto rozważyć kąpiel konia w ciepłej wodzie; woda i szampon oczyszczą skórę, spowodują także spłukanie dużej ilości sierści
  • włączenie do codziennej diety suplementów bogatych w olej (uwaga na wysoką zawartość kalorii, to dodatek podnoszący energię), może to być także łuska słonecznika, makuch lniany albo otręby ryżowe. Idealnym rozwiązaniem jest mesz, do którego warto dorzucić wszelkie cenne składniki.
  • przydają się także suplementy z witaminą A i E, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie skóry
  • zwiększona podaż dobrej paszy objętościowej jest niezbędna, w celu zapewnienia odpowiedniej ilości włókna
  • niektóre zwierzaki bywają osowiałe i "nieswoje" w czasie zmiany sierści - częściej w okresie przejściowym pomiędzy zimą a wiosną, ale zdarza się, że i jesienne przesilenie niesie ze sobą obniżenie nastroju. Warto pozwolić koniom na chwilę odpoczynku, zmniejszyć wymagania czy po prostu wybrać się na relaksacyjny spacer w teren.
comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0