12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Data publikacji: 2020-09-27

 

Konie, podobnie jak większość innych zwierząt, na okres jesienno-zimowy przygotowuje się poprzez wymianę okrywy włosowej - dzięki grubszej i gęstszej sierści, konie lepiej radzą sobie z wiatrem, chłodem i deszczem. Niezależnie od warunków atmosferycznych (oczywiście pomijamy tutaj ekstremalną pogodę), konie powinny spędzać maksymalną ilość czasu na zewnątrz - także podczas jesieni oraz zimy. Swobodny ruch jest niezwykle istotny dla budowania naturalnej odporności, komfortu psychicznego oraz utrzymywania całego organizmu w dobrej formie - zamykanie koni w boksach z powodu deszczu, ujemnej temperatury czy wiatru nie jest dobre dla ich samopoczucia.

Dzięki dłuższemu i gęstszemu włosiu, konie dobrze radzą sobie podczas chłodu czy mrozu - pomocne są także derki, niezbędne dla koni golonych! Cały proces wymiany włosia może trwać do kilku tygodni, zależnie od temperatury jaka panuje na zewnątrz; linienie jest uciążliwe przede wszystkim dla jeźdźca - podczas czyszczenia sierść unosi się dosłownie wszędzie. Warto poznać kilka przydatnych metod, które pomogą naszemu zwierzakowi szybciej wymienić okrywę włosową:

  • regularne i codzienne wyczesywanie martwej sierści, idealnie sprawdzają się specjalne furminatory, które sprawnie usuwają sierść
  • gumowe zgrzebło dobrze oczyści konia z zaklejek oraz zanieczyszczeń, a dodatkowo usunie martwy włos
  • w przypadku cieplejszej pogody, warto rozważyć kąpiel konia w ciepłej wodzie; woda i szampon oczyszczą skórę, spowodują także spłukanie dużej ilości sierści
  • włączenie do codziennej diety suplementów bogatych w olej (uwaga na wysoką zawartość kalorii, to dodatek podnoszący energię), może to być także łuska słonecznika, makuch lniany albo otręby ryżowe. Idealnym rozwiązaniem jest mesz, do którego warto dorzucić wszelkie cenne składniki.
  • przydają się także suplementy z witaminą A i E, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie skóry
  • zwiększona podaż dobrej paszy objętościowej jest niezbędna, w celu zapewnienia odpowiedniej ilości włókna
  • niektóre zwierzaki bywają osowiałe i "nieswoje" w czasie zmiany sierści - częściej w okresie przejściowym pomiędzy zimą a wiosną, ale zdarza się, że i jesienne przesilenie niesie ze sobą obniżenie nastroju. Warto pozwolić koniom na chwilę odpoczynku, zmniejszyć wymagania czy po prostu wybrać się na relaksacyjny spacer w teren.
comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0