12,852 pytań - 21,009 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Data publikacji: 2020-09-21

 

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach produktowych, wybór wędzideł jest ogromny: znajdziemy przeróżne rozwiązania, które mają za zadanie jak najlepsze dopasowanie do danego zwierzaka.

Konie mają różne preferencje, dlatego warto wypróbować kilka różnych wędzideł w zależności od predyspozycji naszego wierzchowca: innego wędzidła będzie potrzebował koń mocno idący do przodu ale o wrażliwym pysku, a inne wędzidło wybierzemy dla konia z tendencjami do ponoszenia czy nadmiernie uciekającego od stabilnego oparcia. Oczywiście nic nie zastąpi stabilnego i spokojnego kontaktu w połączeniu z prawidłowym dosiadem - żadne wędzidło nie spowoduje magicznego rozwiązania wszystkich problemów, których źródłem najczęściej jest człowiek.

Podstawowy podział wędzidel określa rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane:

  • metal
  • tworzywo sztuczne
  • skóra

Przy czym wędzidła skórzane nie są zbyt popularne w naszym kraju, wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, są także podatne na uszkodzenia. Większość właścicieli wybiera wędzidło metalowe lub z plastiku bądź innego tworzywa - obecnie na rynku znajdziemy nawet pelhamy czy kimberwicki wykonane z miękkich tworzyw, które mają za zadanie lepsze przyjęcie wędzidła. 

Wędzidła wykonane z tworzyw sztucznych są na ogół lepiej tolerowane przez konie niż zimny metal (szczególnie w okresie zimowym!), aczkolwiek istnieją konie, które po prostu zagryzą miękkie wędzidło i jakość komunikacji  z pyskiem zwierzaka gwałtownie się pogarsza. Stosunkowo niedawno pojawiły się wędzidła pokryte bardzo miękkim silikonem, które są bardzo przyjazne dla końskiego pyska; kilka firm produkuje miękkie i elastyczne wędzidła, które działają wyjątkowo delikatnie. Ich wadą jest mniejsza trwałość, w przypadku pogryzienia szybciej ulegają uszkodzeniom (a należy pamiętać, że wszelkie pęknięcia czy zarysowanie nie są komfortowe dla języka i podniebienia; w dodatku nie podlega to reklamacji, jest to traktowane jako normalne zużycie produktu). Warto skorzystać z takiego produktu, jeśli nasz koń niezbyt toleruje metal w pysku pomimo prawidłowego stylu jazdy; metalowe wędzidła generalnie sprawdzają się przy koniach problematycznych lub wymagających korekty przez osobę doświadczoną. To także dobre rozwiązanie dla koni nadpobudliwych, z tendencją do niebezpiecznych zachowań czy zbyt mocnego ciągnięcia do przeszkody.

Wybór wędzideł jest tak duży, że każdy jeździec znajdzie dla swojego konia najlepszy produkt!

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derka osuszająca

W okresie jesiennym należy szczególnie zadbać o odporność naszych zwierzaków, ponieważ to okres częstszych infekcji wirusowych. Do codziennych etapów pielęgnacji, warto dodać dokładnie osuszenie np. z potu czy deszczu.

2020-11-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jakie wodze wybrać ?

Wodze to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia konia - jakość wykonania tego produktu jest kluczowa dla komfortu ale i bezpieczeństwa jeźdźca. Warto zainwestować w porządne wodze, które będą zapewniały dobre trzymanie oraz przysłużą się na lata.

2020-10-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0