12,845 pytań - 17,776 odpowiedzi - 934 komentarzy

Sprzęt: Wędzidło metalowe czy syntetyczne ?

Data publikacji: 2020-09-21

 

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach produktowych, wybór wędzideł jest ogromny: znajdziemy przeróżne rozwiązania, które mają za zadanie jak najlepsze dopasowanie do danego zwierzaka.

Konie mają różne preferencje, dlatego warto wypróbować kilka różnych wędzideł w zależności od predyspozycji naszego wierzchowca: innego wędzidła będzie potrzebował koń mocno idący do przodu ale o wrażliwym pysku, a inne wędzidło wybierzemy dla konia z tendencjami do ponoszenia czy nadmiernie uciekającego od stabilnego oparcia. Oczywiście nic nie zastąpi stabilnego i spokojnego kontaktu w połączeniu z prawidłowym dosiadem - żadne wędzidło nie spowoduje magicznego rozwiązania wszystkich problemów, których źródłem najczęściej jest człowiek.

Podstawowy podział wędzidel określa rodzaj materiału, z którego zostały wyprodukowane:

  • metal
  • tworzywo sztuczne
  • skóra

Przy czym wędzidła skórzane nie są zbyt popularne w naszym kraju, wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, są także podatne na uszkodzenia. Większość właścicieli wybiera wędzidło metalowe lub z plastiku bądź innego tworzywa - obecnie na rynku znajdziemy nawet pelhamy czy kimberwicki wykonane z miękkich tworzyw, które mają za zadanie lepsze przyjęcie wędzidła. 

Wędzidła wykonane z tworzyw sztucznych są na ogół lepiej tolerowane przez konie niż zimny metal (szczególnie w okresie zimowym!), aczkolwiek istnieją konie, które po prostu zagryzą miękkie wędzidło i jakość komunikacji  z pyskiem zwierzaka gwałtownie się pogarsza. Stosunkowo niedawno pojawiły się wędzidła pokryte bardzo miękkim silikonem, które są bardzo przyjazne dla końskiego pyska; kilka firm produkuje miękkie i elastyczne wędzidła, które działają wyjątkowo delikatnie. Ich wadą jest mniejsza trwałość, w przypadku pogryzienia szybciej ulegają uszkodzeniom (a należy pamiętać, że wszelkie pęknięcia czy zarysowanie nie są komfortowe dla języka i podniebienia; w dodatku nie podlega to reklamacji, jest to traktowane jako normalne zużycie produktu). Warto skorzystać z takiego produktu, jeśli nasz koń niezbyt toleruje metal w pysku pomimo prawidłowego stylu jazdy; metalowe wędzidła generalnie sprawdzają się przy koniach problematycznych lub wymagających korekty przez osobę doświadczoną. To także dobre rozwiązanie dla koni nadpobudliwych, z tendencją do niebezpiecznych zachowań czy zbyt mocnego ciągnięcia do przeszkody.

Wybór wędzideł jest tak duży, że każdy jeździec znajdzie dla swojego konia najlepszy produkt!

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Uszkodzenia siodeł

Siodła i ogłowia, a także pozostałe części wyposażenia konia, mogą ulec różnym uszkodzeniom. Warto pamiętać o podstawowych zasadach przechowywania i konserwacji sprzętu, aby służył nam jak najdłużej.

2020-08-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak często należy zmieniać siodło ?

Siodło i jego dopasowanie do konia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki nad zwierzakiem - źle dostosowany sprzęt potrafi doprowadzić do przeciążeń, a nawet urazu! Bolesne otarcia kłębu, spięte mięśnie grzbietu i otarcia od popręgu to najczęstsze objawy niedopasowania siodła, które wymaga stałej kontroli.

2020-07-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Obroża dla koni

Nie tylko psy noszą obroże, także konie mogą być zaopatrzone w ten element - to bezpieczniejsze rozwiązanie od kantara, który często ulega zniszczeniu, jeśli wypuszczamy konie w stadzie na pastwiska.

2020-06-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0