12,850 pytań - 18,464 odpowiedzi - 940 komentarzy

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Data publikacji: 2020-09-07

 

Wybór odpowiedniego konia do rekreacji nie jest łatwy, paradoksalnie to nawet trudniejsza decyzja niż wybór konia do sportu, gdzie stawiamy na konkretne cechy: zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zazwyczaj zawodnicy (lub ich sponsorzy) dysponują znacznie większym budżetem i decydują się na sprowadzenie koni z Zachodu, głównie z Niemiec gdzie hodowla koni sportowych stoi na bardzo wysokim poziomie.

Konie rekreacyjne stanowią zdecydowaną przewagę w naszym kraju, większość osób posiada konie i użytkuje je w sposób amatorski - nawet jeśli będą to okazjonalne zawody w dowolnej dyscyplinie. Niskie poziomy konkursów są przeznaczone właściwie dla wszystkich - poziom L czy P w ujeżdżeniu to podstawy prawidłowej jazdy, a pokonanie nieskomplikowanego parkuru z przeszkód o wysokości ok.80cm nie powinno nastręczać trudności dla większości jeźdźców i koni. Oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj jakość przejazdów, ale mając do dyspozycji konia o dobrze ugruntowanych podstawach oraz kompetentnego instruktora, każdy amator ukończy takie zawody.

Warto pamiętać o głównej zasadzie przy wyborze konia do rekreacji: ma być bezpieczny. Konie z niebezpiecznymi narowami (wspinanie, brykanie, ponoszenie w terenie), niemiłe w obsłudze, nienauczone szacunku do człowiek lub wręcz posiadające traumatyczne przeżycia związane z ludźmi nie powinny być przeznaczane dla amatorów; jeśli chcecie np.adoptować konia z fundacji, to pamiętajcie, że może to być zwierzak z problemami behawioralnymi, a niekoniecznie miły wierzchowiec do jazdy w terenie.

Wybierajmy też konie zdrowe: przed kupnem obowiązkowo należy przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, nawet jeśli kupujemy zwierzaka za kilka tysięcy złotych. Leczenie chorych koni potrafi kilkukrotnie przekroczyć koszt zakupu,a zdarza się, że konie nie wracają do pełnej sprawności i właściciel jest zmuszony utrzymywać konia, który nie może pracować w żaden sposób. Warto przeprowadzić ogólne badanie konia przez lekarza weterynarii, który oceni jego stan zdrowia oraz kondycję, wskaże ewentualne nieprawidłowości oraz wykona badania rtg kończyn (absolutne minimum!).

W rekreacji sprawdzą się konie stabilne emocjonalnie, o miłym usposobieniu i chętnie współpracujące z człowiekiem - w obrębie każdej rasy znajdziemy takie osobniki, nie ma rasy koni typowo przeznaczonej do rekreacji. Dlatego warto nie ograniczać sie do danej rasy, chyba że faktycznie naszym marzeniem jest koń huculski, koń arabski czy quarter horse - pamiętajcie, że są to jednak konie hodowane w konkretnym celu i mają określone cechu budowy ale i zachowania.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0