12,845 pytań - 17,778 odpowiedzi - 934 komentarzy

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Data publikacji: 2020-09-07

 

Wybór odpowiedniego konia do rekreacji nie jest łatwy, paradoksalnie to nawet trudniejsza decyzja niż wybór konia do sportu, gdzie stawiamy na konkretne cechy: zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zazwyczaj zawodnicy (lub ich sponsorzy) dysponują znacznie większym budżetem i decydują się na sprowadzenie koni z Zachodu, głównie z Niemiec gdzie hodowla koni sportowych stoi na bardzo wysokim poziomie.

Konie rekreacyjne stanowią zdecydowaną przewagę w naszym kraju, większość osób posiada konie i użytkuje je w sposób amatorski - nawet jeśli będą to okazjonalne zawody w dowolnej dyscyplinie. Niskie poziomy konkursów są przeznaczone właściwie dla wszystkich - poziom L czy P w ujeżdżeniu to podstawy prawidłowej jazdy, a pokonanie nieskomplikowanego parkuru z przeszkód o wysokości ok.80cm nie powinno nastręczać trudności dla większości jeźdźców i koni. Oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj jakość przejazdów, ale mając do dyspozycji konia o dobrze ugruntowanych podstawach oraz kompetentnego instruktora, każdy amator ukończy takie zawody.

Warto pamiętać o głównej zasadzie przy wyborze konia do rekreacji: ma być bezpieczny. Konie z niebezpiecznymi narowami (wspinanie, brykanie, ponoszenie w terenie), niemiłe w obsłudze, nienauczone szacunku do człowiek lub wręcz posiadające traumatyczne przeżycia związane z ludźmi nie powinny być przeznaczane dla amatorów; jeśli chcecie np.adoptować konia z fundacji, to pamiętajcie, że może to być zwierzak z problemami behawioralnymi, a niekoniecznie miły wierzchowiec do jazdy w terenie.

Wybierajmy też konie zdrowe: przed kupnem obowiązkowo należy przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, nawet jeśli kupujemy zwierzaka za kilka tysięcy złotych. Leczenie chorych koni potrafi kilkukrotnie przekroczyć koszt zakupu,a zdarza się, że konie nie wracają do pełnej sprawności i właściciel jest zmuszony utrzymywać konia, który nie może pracować w żaden sposób. Warto przeprowadzić ogólne badanie konia przez lekarza weterynarii, który oceni jego stan zdrowia oraz kondycję, wskaże ewentualne nieprawidłowości oraz wykona badania rtg kończyn (absolutne minimum!).

W rekreacji sprawdzą się konie stabilne emocjonalnie, o miłym usposobieniu i chętnie współpracujące z człowiekiem - w obrębie każdej rasy znajdziemy takie osobniki, nie ma rasy koni typowo przeznaczonej do rekreacji. Dlatego warto nie ograniczać sie do danej rasy, chyba że faktycznie naszym marzeniem jest koń huculski, koń arabski czy quarter horse - pamiętajcie, że są to jednak konie hodowane w konkretnym celu i mają określone cechu budowy ale i zachowania.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0