12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Data publikacji: 2020-09-07

 

Wybór odpowiedniego konia do rekreacji nie jest łatwy, paradoksalnie to nawet trudniejsza decyzja niż wybór konia do sportu, gdzie stawiamy na konkretne cechy: zarówno fizyczne jak i psychiczne. Zazwyczaj zawodnicy (lub ich sponsorzy) dysponują znacznie większym budżetem i decydują się na sprowadzenie koni z Zachodu, głównie z Niemiec gdzie hodowla koni sportowych stoi na bardzo wysokim poziomie.

Konie rekreacyjne stanowią zdecydowaną przewagę w naszym kraju, większość osób posiada konie i użytkuje je w sposób amatorski - nawet jeśli będą to okazjonalne zawody w dowolnej dyscyplinie. Niskie poziomy konkursów są przeznaczone właściwie dla wszystkich - poziom L czy P w ujeżdżeniu to podstawy prawidłowej jazdy, a pokonanie nieskomplikowanego parkuru z przeszkód o wysokości ok.80cm nie powinno nastręczać trudności dla większości jeźdźców i koni. Oczywiście dużą rolę odgrywa tutaj jakość przejazdów, ale mając do dyspozycji konia o dobrze ugruntowanych podstawach oraz kompetentnego instruktora, każdy amator ukończy takie zawody.

Warto pamiętać o głównej zasadzie przy wyborze konia do rekreacji: ma być bezpieczny. Konie z niebezpiecznymi narowami (wspinanie, brykanie, ponoszenie w terenie), niemiłe w obsłudze, nienauczone szacunku do człowiek lub wręcz posiadające traumatyczne przeżycia związane z ludźmi nie powinny być przeznaczane dla amatorów; jeśli chcecie np.adoptować konia z fundacji, to pamiętajcie, że może to być zwierzak z problemami behawioralnymi, a niekoniecznie miły wierzchowiec do jazdy w terenie.

Wybierajmy też konie zdrowe: przed kupnem obowiązkowo należy przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, nawet jeśli kupujemy zwierzaka za kilka tysięcy złotych. Leczenie chorych koni potrafi kilkukrotnie przekroczyć koszt zakupu,a zdarza się, że konie nie wracają do pełnej sprawności i właściciel jest zmuszony utrzymywać konia, który nie może pracować w żaden sposób. Warto przeprowadzić ogólne badanie konia przez lekarza weterynarii, który oceni jego stan zdrowia oraz kondycję, wskaże ewentualne nieprawidłowości oraz wykona badania rtg kończyn (absolutne minimum!).

W rekreacji sprawdzą się konie stabilne emocjonalnie, o miłym usposobieniu i chętnie współpracujące z człowiekiem - w obrębie każdej rasy znajdziemy takie osobniki, nie ma rasy koni typowo przeznaczonej do rekreacji. Dlatego warto nie ograniczać sie do danej rasy, chyba że faktycznie naszym marzeniem jest koń huculski, koń arabski czy quarter horse - pamiętajcie, że są to jednak konie hodowane w konkretnym celu i mają określone cechu budowy ale i zachowania.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0