Jazda konna jest jednym z trudniejszych sportów, ponieważ końcowy sukces zależy od prawidłowej komunikacji pomiędzy koniem i jeźdźcem; takim celem niekoniecznie muszą być zawody czy pokazy. To także drobne elementy jak zatrzymanie, zakłusowanie, zmiana chodu, zmiana kierunku itp Jakość wykonania oraz sam fakt, iż koń zrozumie nasze polecenia zależy od jakości wyszkolenia całej pary.
Jeździectwo to sport, w którym jeździec i koń uczą się przez cały czas - szkolenia, konsultacje i ciągły rozwój jest wręcz niezbędny do uzyskania dobrego poziomu, niezależnie czy to będzie chociażby uzyskanie złotej odznaki jeździeckiej. Chęć uczestnictwa w rywalizacji sportowej zachęca do stałej nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, ale także osoby rekreacyjnie uprawiające tą aktywność fizyczną powinny dbać o poprawną jazdę na poziomie podstaw - dzięki czemu sama jazda staje się przyjemna, zarówno dla konia jak i dla jeźdźca.
Pamiętajcie, że w jeździectwie nie ma drogi na skróty: uzyskanie dobrego dosiadu i precyzji pomocy wymaga czasu. Nic nie zastąpi godzin spędzonych w siodle, z dobrym szkoleniowcem z ziemi, który będzie posiadał dużą wiedzą i umiał ją przekazać - to najważniejsze! Bycie dobrym zawodnikiem nie oznacza bycie dobrym instruktorem czy trenerem, nie kazdy potrafi skutecznie i cierpliwie wyjaśniać nawet najprostsze elementy, które dla osoby doświadczonej nie wymagają tłumaczenia.
Nie bez znaczenia jest także poziom wyszkolenia koni, na których uczymy się jeździć - niestety konie rekreacyjne w większości ośrodków w Polsce są przepracowane, mają wiele usztywnień i przeciążeń, co sprawia, że poprawna nauka jazdy konnej jest praktycznie niemożliwa. Taka jazda uczy wielu szkodliwych nawyków, których ciężko się pozbyć, dlatego warto od samego początku wybrać dobrą szkółkę z końmi, które nie sa przemęczone - na szczęście coraz więcej stajni wprowadza limity np. maksymalnie dwie, trzy godziny pracy dla każdego konia dziennie.
Uczestnictwo w klinikach i spotkaniach z czołowymi trenerami na zasadzie obserwatora potrafi przynieść wiele cennych informacji i wskazówek, o których często nie mamy nawet pojęcia - koszt takich spotkań nie jest zbyt wygórowany, a pozwala na obejrzenie pracy światowej sławy szkoleniowców, zarówno z innymi parami jak i w kontekście przekazywania wiedzy.
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10