12,841 pytań - 16,861 odpowiedzi - 933 komentarzy

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Data publikacji: 2020-09-04

 

Jazda konna jest jednym z trudniejszych sportów, ponieważ końcowy sukces zależy od prawidłowej komunikacji pomiędzy koniem i jeźdźcem; takim celem niekoniecznie muszą być zawody czy pokazy. To także drobne elementy jak zatrzymanie, zakłusowanie, zmiana chodu, zmiana kierunku itp Jakość wykonania oraz sam fakt, iż koń zrozumie nasze polecenia zależy od jakości wyszkolenia całej pary.

Jeździectwo to sport, w którym jeździec i koń uczą się przez cały czas - szkolenia, konsultacje i ciągły rozwój jest wręcz niezbędny do uzyskania dobrego poziomu, niezależnie czy to będzie chociażby uzyskanie złotej odznaki jeździeckiej. Chęć uczestnictwa w rywalizacji sportowej zachęca do stałej nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, ale także osoby rekreacyjnie uprawiające tą aktywność fizyczną powinny dbać o poprawną jazdę na poziomie podstaw - dzięki czemu sama jazda staje się przyjemna, zarówno dla konia jak i dla jeźdźca.

Pamiętajcie, że w jeździectwie nie ma drogi na skróty: uzyskanie dobrego dosiadu i precyzji pomocy wymaga czasu. Nic nie zastąpi godzin spędzonych w siodle, z dobrym szkoleniowcem z ziemi, który będzie posiadał dużą wiedzą i umiał ją przekazać - to najważniejsze! Bycie dobrym zawodnikiem nie oznacza bycie dobrym instruktorem czy trenerem, nie kazdy potrafi skutecznie i cierpliwie wyjaśniać nawet najprostsze elementy, które dla osoby doświadczonej nie wymagają tłumaczenia.

Nie bez znaczenia jest także poziom wyszkolenia koni, na których uczymy się jeździć - niestety konie rekreacyjne w większości ośrodków w Polsce są przepracowane, mają wiele usztywnień i przeciążeń, co sprawia, że poprawna nauka jazdy konnej jest praktycznie niemożliwa. Taka jazda uczy wielu szkodliwych nawyków, których ciężko się pozbyć, dlatego warto od samego początku wybrać dobrą szkółkę z końmi, które nie sa przemęczone - na szczęście coraz więcej stajni wprowadza limity np. maksymalnie dwie, trzy godziny pracy dla każdego konia dziennie.

Uczestnictwo w klinikach i spotkaniach z czołowymi trenerami na zasadzie obserwatora potrafi przynieść wiele cennych informacji i wskazówek, o których często nie mamy nawet pojęcia - koszt takich spotkań nie jest zbyt wygórowany, a pozwala na obejrzenie pracy światowej sławy szkoleniowców, zarówno z innymi parami jak i w kontekście przekazywania wiedzy. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Najazd na przeszkodę to jeden z najważniejszych elementów podczas jazdy skokowej; od niego często zależy powodzenie całego skoku. Optymalny najazd zdecydowanie poprawia jakość przejazdu przez przeszkodę, dlatego warto dbać o proste i równe celowanie w środek przeszkody; częstym błędem jest nagła zmiana kierunku ruchu w trakcie zbliżania się do przeszkody.

2020-06-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0