12,867 pytań - 24,190 odpowiedzi - 950 komentarzy

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Data publikacji: 2020-09-04

 

Jazda konna jest jednym z trudniejszych sportów, ponieważ końcowy sukces zależy od prawidłowej komunikacji pomiędzy koniem i jeźdźcem; takim celem niekoniecznie muszą być zawody czy pokazy. To także drobne elementy jak zatrzymanie, zakłusowanie, zmiana chodu, zmiana kierunku itp Jakość wykonania oraz sam fakt, iż koń zrozumie nasze polecenia zależy od jakości wyszkolenia całej pary.

Jeździectwo to sport, w którym jeździec i koń uczą się przez cały czas - szkolenia, konsultacje i ciągły rozwój jest wręcz niezbędny do uzyskania dobrego poziomu, niezależnie czy to będzie chociażby uzyskanie złotej odznaki jeździeckiej. Chęć uczestnictwa w rywalizacji sportowej zachęca do stałej nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, ale także osoby rekreacyjnie uprawiające tą aktywność fizyczną powinny dbać o poprawną jazdę na poziomie podstaw - dzięki czemu sama jazda staje się przyjemna, zarówno dla konia jak i dla jeźdźca.

Pamiętajcie, że w jeździectwie nie ma drogi na skróty: uzyskanie dobrego dosiadu i precyzji pomocy wymaga czasu. Nic nie zastąpi godzin spędzonych w siodle, z dobrym szkoleniowcem z ziemi, który będzie posiadał dużą wiedzą i umiał ją przekazać - to najważniejsze! Bycie dobrym zawodnikiem nie oznacza bycie dobrym instruktorem czy trenerem, nie kazdy potrafi skutecznie i cierpliwie wyjaśniać nawet najprostsze elementy, które dla osoby doświadczonej nie wymagają tłumaczenia.

Nie bez znaczenia jest także poziom wyszkolenia koni, na których uczymy się jeździć - niestety konie rekreacyjne w większości ośrodków w Polsce są przepracowane, mają wiele usztywnień i przeciążeń, co sprawia, że poprawna nauka jazdy konnej jest praktycznie niemożliwa. Taka jazda uczy wielu szkodliwych nawyków, których ciężko się pozbyć, dlatego warto od samego początku wybrać dobrą szkółkę z końmi, które nie sa przemęczone - na szczęście coraz więcej stajni wprowadza limity np. maksymalnie dwie, trzy godziny pracy dla każdego konia dziennie.

Uczestnictwo w klinikach i spotkaniach z czołowymi trenerami na zasadzie obserwatora potrafi przynieść wiele cennych informacji i wskazówek, o których często nie mamy nawet pojęcia - koszt takich spotkań nie jest zbyt wygórowany, a pozwala na obejrzenie pracy światowej sławy szkoleniowców, zarówno z innymi parami jak i w kontekście przekazywania wiedzy. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Czy muszę jeździć z instruktorem ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o samotnej jeździe konnej, bez stałej osoby instruktora. Jazda bez ograniczeń i poleceń wydaje się idealna, ale obecność dobrego instruktora warto docenić na każdej lekcji!

2020-11-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw koncentrację swojego konia!

Czy macie czasem wrażenie, że Wasz wierzchowiec nie jest skupiony na Was, tylko rozgląda się dookoła? Jeżdżąc na koniu, czujecie niepewność, ponieważ koń płoszy się najdrobniejszych rzeczy ? Czas na poprawę skupienia i koncentracji!

2020-10-29

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez półwoltę

Jazda konna powinna przynosić pozytywne korzyści zarówno dla konia jak i dla jeźdźca - nie ma nic nudniejszego niż bierne wożenie się na grzbiecie zwierzaka po obwodzie placu czy ujeżdżalni. Liczne zmiany kierunku, przejścia oraz zmiany tempa powinny być wpisane w każdą jazdę, niezależnie od poziomu zaawansowania.

2020-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0