12,880 pytań - 32,192 odpowiedzi - 969 komentarzy

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Data publikacji: 2020-09-04

 

Jazda konna jest jednym z trudniejszych sportów, ponieważ końcowy sukces zależy od prawidłowej komunikacji pomiędzy koniem i jeźdźcem; takim celem niekoniecznie muszą być zawody czy pokazy. To także drobne elementy jak zatrzymanie, zakłusowanie, zmiana chodu, zmiana kierunku itp Jakość wykonania oraz sam fakt, iż koń zrozumie nasze polecenia zależy od jakości wyszkolenia całej pary.

Jeździectwo to sport, w którym jeździec i koń uczą się przez cały czas - szkolenia, konsultacje i ciągły rozwój jest wręcz niezbędny do uzyskania dobrego poziomu, niezależnie czy to będzie chociażby uzyskanie złotej odznaki jeździeckiej. Chęć uczestnictwa w rywalizacji sportowej zachęca do stałej nauki i podnoszenia swoich kwalifikacji, ale także osoby rekreacyjnie uprawiające tą aktywność fizyczną powinny dbać o poprawną jazdę na poziomie podstaw - dzięki czemu sama jazda staje się przyjemna, zarówno dla konia jak i dla jeźdźca.

Pamiętajcie, że w jeździectwie nie ma drogi na skróty: uzyskanie dobrego dosiadu i precyzji pomocy wymaga czasu. Nic nie zastąpi godzin spędzonych w siodle, z dobrym szkoleniowcem z ziemi, który będzie posiadał dużą wiedzą i umiał ją przekazać - to najważniejsze! Bycie dobrym zawodnikiem nie oznacza bycie dobrym instruktorem czy trenerem, nie kazdy potrafi skutecznie i cierpliwie wyjaśniać nawet najprostsze elementy, które dla osoby doświadczonej nie wymagają tłumaczenia.

Nie bez znaczenia jest także poziom wyszkolenia koni, na których uczymy się jeździć - niestety konie rekreacyjne w większości ośrodków w Polsce są przepracowane, mają wiele usztywnień i przeciążeń, co sprawia, że poprawna nauka jazdy konnej jest praktycznie niemożliwa. Taka jazda uczy wielu szkodliwych nawyków, których ciężko się pozbyć, dlatego warto od samego początku wybrać dobrą szkółkę z końmi, które nie sa przemęczone - na szczęście coraz więcej stajni wprowadza limity np. maksymalnie dwie, trzy godziny pracy dla każdego konia dziennie.

Uczestnictwo w klinikach i spotkaniach z czołowymi trenerami na zasadzie obserwatora potrafi przynieść wiele cennych informacji i wskazówek, o których często nie mamy nawet pojęcia - koszt takich spotkań nie jest zbyt wygórowany, a pozwala na obejrzenie pracy światowej sławy szkoleniowców, zarówno z innymi parami jak i w kontekście przekazywania wiedzy. 

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poradzić sobie z koniem, który trzepie głową ?

Trzepanie i potrząsanie głową, wyrywanie i szarpanie wodzy to częsty obrazek wśród rekreacyjnych wierzchowców, niestety dość nieprzyjemny dla jeźdźca. Co możemy zrobić w takim przypadku ?

2021-06-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wskazówki przed przeszkodami

Nauka skoków przez przeszkody to marzenie większości jeźdźców - warto mieć na uwadze fakt, iż konie w naturze chętniej omijają przeszkody niż je pokonują skokiem, dlatego należy im ułatwić to zadanie. Szczególnie konie młode potrzebują naszej pomocy w ocenie wybicia czy paraboli lotu nad przeszkodą.

2021-04-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Skręcanie oraz zmiana kierunku ruchu to niezbędne elementy każdej jazdy konnej - lekcja najczęściej odbywa się na placu do jazdy bądź w terenie, gdzie też należy zadbać o kierunek ruchu. Warto znać podstawowe zasady skręcania siedząc w siodle!

2021-03-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Dlaczego mój koń nie reaguje na łydki ?

Podczas lekcji jazdy konnej, uczniowie często słyszą "łydka, więcej łydki, użyj łydki, mocniejsza łydka" - co jeśli nasz zwierzak totalnie nie reaguje na nacisk ? Pomożemy się uporać z tym problemem!

2021-01-28

Czytaj » 0