12,841 pytań - 16,860 odpowiedzi - 933 komentarzy

Hodowla: Curly horses

Data publikacji: 2020-08-26

 

Konie Curly (zwane także Bashkir Curly Horse lub Northern American Curly Horse) to właściwie grupa koni, które łączy specyficzna mutacja genu odpowiedzialnego za kształt włosia. U koni Curly dochodzi do jego zmiany kształtu, przez co konie posiadają kędzierzawą sierść, układającą się w fale - warto zauważyć, iż ta zmiana dotyczy całej okrywy włosowej, zarówno sierści jak i grzywy, ogona oraz włosów czuciowych. To jedyna cecha wspólna w obrębie grupy Curly, dlatego możemy tutaj spotkać i kuce i konie pociągowe; zazwyczaj jednak są to konie przeciętnego wzrostu 140-160cm. Występują wszystkie możliwe maści, nawet te rozjaśnione jak jeleniowata czy cremello, chociaż najczęściej spotykana jest maść kasztanowata, mamy do czynienia tutaj ze wszystkimi możliwymi odmianami. Różnorodność koni Curly jest ogromna, warto zauważyć iż występują pojedyncze przypadki mutacji tych genów u koni czystej krwi arabskiej, perszeronów czy kuców szetlandzkich. 

Specyficznie skręcona sierść jest efektem mutacji dominującego genu, który z łatwością przenosi się z pokolenia na pokolenie; jego ekspresja zachodzi w różny sposób. Istnieją konie, które posiadaja tylko delikatnie falowaną sierść na ciele i mocniej skręconą np. w uszach, u niektórych koni sierść układa się w fale i wicherki na całym ciele, a jeszcze inne mają silnie skręconą sierść, co przypomina futro baranów. Wiele koni w okresie letnim ma sierść o włosiu mniej skręconym niż zimą, kiedy to konie Curly posiadają typowo kędzierzawą sierść która wypadając, może tworzyć łyse placki. Warto delikatnie szczotkować i rozczesywać taką falistą sierść oraz grzywę i ogon, aby zadbać o estetykę i prawidłową pielęgnację.

Pierwsze przypadki koni Curly były już znane w starożytności i średniowieczu, ale dopiero w wieku XX zaczęto zajmować się na poważnie tą grupą koni: szczególnie w Ameryce Północnej konie Curly zyskały sporą popularność, były juz wcześniej znane wśród rdzennej, indiańskiej ludności. Aktualnie istnieją cztery związki, które zajmują się rejestracją i popularyzacją tej grupy koni, organizując pokazy i szerząc wiedzę nt. tych zwierzaków. 

Konie Curly spotkamy we wszystkich dyscyplinach jeździeckich, ich cenną zaletą jest wyższa odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne - doskonale radzą sobie w systemie wolnowybiegowym.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0