12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Hodowla: Curly horses

Data publikacji: 2020-08-26

 

Konie Curly (zwane także Bashkir Curly Horse lub Northern American Curly Horse) to właściwie grupa koni, które łączy specyficzna mutacja genu odpowiedzialnego za kształt włosia. U koni Curly dochodzi do jego zmiany kształtu, przez co konie posiadają kędzierzawą sierść, układającą się w fale - warto zauważyć, iż ta zmiana dotyczy całej okrywy włosowej, zarówno sierści jak i grzywy, ogona oraz włosów czuciowych. To jedyna cecha wspólna w obrębie grupy Curly, dlatego możemy tutaj spotkać i kuce i konie pociągowe; zazwyczaj jednak są to konie przeciętnego wzrostu 140-160cm. Występują wszystkie możliwe maści, nawet te rozjaśnione jak jeleniowata czy cremello, chociaż najczęściej spotykana jest maść kasztanowata, mamy do czynienia tutaj ze wszystkimi możliwymi odmianami. Różnorodność koni Curly jest ogromna, warto zauważyć iż występują pojedyncze przypadki mutacji tych genów u koni czystej krwi arabskiej, perszeronów czy kuców szetlandzkich. 

Specyficznie skręcona sierść jest efektem mutacji dominującego genu, który z łatwością przenosi się z pokolenia na pokolenie; jego ekspresja zachodzi w różny sposób. Istnieją konie, które posiadaja tylko delikatnie falowaną sierść na ciele i mocniej skręconą np. w uszach, u niektórych koni sierść układa się w fale i wicherki na całym ciele, a jeszcze inne mają silnie skręconą sierść, co przypomina futro baranów. Wiele koni w okresie letnim ma sierść o włosiu mniej skręconym niż zimą, kiedy to konie Curly posiadają typowo kędzierzawą sierść która wypadając, może tworzyć łyse placki. Warto delikatnie szczotkować i rozczesywać taką falistą sierść oraz grzywę i ogon, aby zadbać o estetykę i prawidłową pielęgnację.

Pierwsze przypadki koni Curly były już znane w starożytności i średniowieczu, ale dopiero w wieku XX zaczęto zajmować się na poważnie tą grupą koni: szczególnie w Ameryce Północnej konie Curly zyskały sporą popularność, były juz wcześniej znane wśród rdzennej, indiańskiej ludności. Aktualnie istnieją cztery związki, które zajmują się rejestracją i popularyzacją tej grupy koni, organizując pokazy i szerząc wiedzę nt. tych zwierzaków. 

Konie Curly spotkamy we wszystkich dyscyplinach jeździeckich, ich cenną zaletą jest wyższa odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne - doskonale radzą sobie w systemie wolnowybiegowym.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: KWPN

Konie rasy KWPN (holenderski koń gorącokrwisty) są nowoczesnymi wierzchowcami, w pożądanym sportowym typie. Są szeroko użytkowane zarówno w swojej ojczyźnie, jak i poza jej granicami - są cenionymi sportowcami, sprawdzającymi się w wielu dyscyplinach.

2021-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0