Selen to jeden z mikroskładników, które są ważne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu; ten pierwiastek odgrywa ważną rolę w procesie antyoksydacji, czyli usuwaniu wolnych rodników. Cząsteczki te powstają wskutek skomplikowanych procesów biochemicznych zachodzących na poziomie komórkowym; mają negatywne działanie, ponieważ mogą indukować niekorzystne zmiany (niszczenie kodu DNA oraz struktur komórkowych, obumieranie komórek). Jednym z silniejszych antyoksydantów, czyli związków które eliminują wolne rodniki, jest witamina E - wraz z selenem tworzy mocny kompleks sprawnie oczyszczający organizm.
Zalecana dzienna dawka w pożywieniu dla konia ważącego 500kg to ok. 1,5mg, chociaż niektóre badania mówią o zwiększeniu tej ilości do 2,5mg; wyższe dawki mogą działać toksycznie.
Warto zauważyć, iż pomimo bardzo niewielkiego zapoprzebowania, niedobory selenu mogą być niekorzystnie odczuwalne przez nasze zwierzaki:
Wiele koni w naszym kraju boryka się z problemem niedoboru selenu, wynika to zazwyczaj z niedoborów w paszach objętościowych i treściwych; wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności suplementacji tego pierwiastka, na szczęście świadomość właścicieli koni wzrasta w tym zakresie. Warto przeprowadzać badania krwi , są także dostępne badania składu siana; wśród metod wyrównywania niedoborów możemy wyróżnić iniekcję oraz suplementację dopaszczową. To pierwsze rozwiązanie to po prostu bezpośrednie podanie selenu domięśniowo przez lekarza weterynarii - stosowane w przypadku stwierdzenia dużych niedoborów. Suplementacja powinna być prowadzona przez dłuższy czas, niektóre konie wymagają dostarczania selenu dożywotnio: do wyboru mamy gotowe preparaty, lizawki z dodatkiem selenu oraz drożdże paszowe, które są bogatym źródłem tego pierwiastka. Obowiązkowo należy podawać selen w połączeniu z witaminą E, obydwa komponenty uzupełniają się i działają przeciwko wolnym rodnikom.
Szczególnie nalezy zadbać o klacze źrebne i karmiące, ponieważ niedobory selenu mocno rzutują na zdrowie źrebaka, u którego szybko dochodzi do osłabienia mięśni, co może mieć wpływ na całe dalsze życie i użytkowanie.
Woda jest niezbędna do życia dla wszystkich organizmów żywych - bez wody nie istnieje życie. Odpowiednia ilość wody jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania organizmów naszych wierzchowców, pamiętajmy o regularnym sprawdzaniu ile wody pobiera nasz koń w ciągu dnia!
2021-02-21
Trawienie oraz cały pasaż jedzenia przez układ pokarmowy to niezwykle istotna czynność, dostarczająca niezbędnej energii; konie z racji długiego odcinka jelit są narażone na rozmaite komplikacje trawienne, dlatego warto dbać o prawidłowy proces trawienny.
2021-02-15
Żywienie samym owsem nie zawsze zaspokaja potrzeby żywieniowe konia pracującego pod siodłem; poza tym wiele koni źle toleruje zbyt dużą ilość owsa w diecie, stają się przez to zbyt pobudzone. Owies nie jest wskazany przy wrzodach i problemach metabolicznych, dlatego warto znać kilka zasad wyboru odpowiedniej paszy dla koni.
2020-12-21
Pora karmienia w wielu stajniach to czas wzmożonego napięcia - konie często kopią, rżą, rzucają się na kraty boksu, a później na pożywienie. Łapczywe i nerwowe pobieranie paszy treściwej nie jest korzystne dla zwierzaka; warto się dowiedzieć, dlaczego konie rzucają się na pasze.
2020-12-12
W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.
2020-09-24
Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.
2020-07-09
Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.
2020-06-03
Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!
2020-05-03
Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.
2020-04-06