13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Data publikacji: 2020-08-14

 

Selen to jeden z mikroskładników, które są ważne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu; ten pierwiastek odgrywa ważną rolę w procesie antyoksydacji, czyli usuwaniu wolnych rodników. Cząsteczki te powstają wskutek skomplikowanych procesów biochemicznych zachodzących na poziomie komórkowym; mają negatywne działanie, ponieważ mogą indukować niekorzystne zmiany (niszczenie kodu DNA oraz struktur komórkowych, obumieranie komórek). Jednym z silniejszych antyoksydantów, czyli związków które eliminują wolne rodniki, jest witamina E - wraz z selenem tworzy mocny kompleks sprawnie oczyszczający organizm. 

Zalecana dzienna dawka w pożywieniu dla konia ważącego 500kg to ok. 1,5mg, chociaż niektóre badania mówią o zwiększeniu tej ilości do 2,5mg; wyższe dawki mogą działać toksycznie.

Warto zauważyć, iż pomimo bardzo niewielkiego zapoprzebowania, niedobory selenu mogą być niekorzystnie odczuwalne przez nasze zwierzaki: 

  • osłabiona odporność, większa podatność na infekcje (przewlekle grzybice czy gruda mogą być powiązane z niedoborem selenu)
  • osłabienie mięśni, czasem powiązane ze śmiertelną chorobą zwaną chorobą białych mięśni 
  • u źrebiąt to zahamowany rozwój, dystrofia mięśniowa, osłabienie odruchu ssania
  • osłabienie wydolności u koni sportowych, szybsze zmęczenie
  • problemy z płodnością u koni hodowlanych

Wiele koni w naszym kraju boryka się z problemem niedoboru selenu, wynika to zazwyczaj z niedoborów w paszach objętościowych i treściwych; wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności suplementacji tego pierwiastka, na szczęście świadomość właścicieli koni wzrasta w tym zakresie. Warto przeprowadzać badania krwi , są także dostępne badania składu siana; wśród metod wyrównywania niedoborów możemy wyróżnić iniekcję oraz suplementację dopaszczową. To pierwsze rozwiązanie to po prostu bezpośrednie podanie selenu domięśniowo przez lekarza weterynarii - stosowane w przypadku stwierdzenia dużych niedoborów. Suplementacja powinna być prowadzona przez dłuższy czas, niektóre konie wymagają dostarczania selenu dożywotnio: do wyboru mamy gotowe preparaty, lizawki z dodatkiem selenu oraz drożdże paszowe, które są bogatym źródłem tego pierwiastka. Obowiązkowo należy podawać selen w połączeniu z witaminą E, obydwa komponenty uzupełniają się i działają przeciwko wolnym rodnikom.

Szczególnie nalezy zadbać o klacze źrebne i karmiące, ponieważ niedobory selenu mocno rzutują na zdrowie źrebaka, u którego szybko dochodzi do osłabienia mięśni, co może mieć wpływ na całe dalsze życie i użytkowanie.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0