12,845 pytań - 17,777 odpowiedzi - 934 komentarzy

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Data publikacji: 2020-08-14

 

Selen to jeden z mikroskładników, które są ważne w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu; ten pierwiastek odgrywa ważną rolę w procesie antyoksydacji, czyli usuwaniu wolnych rodników. Cząsteczki te powstają wskutek skomplikowanych procesów biochemicznych zachodzących na poziomie komórkowym; mają negatywne działanie, ponieważ mogą indukować niekorzystne zmiany (niszczenie kodu DNA oraz struktur komórkowych, obumieranie komórek). Jednym z silniejszych antyoksydantów, czyli związków które eliminują wolne rodniki, jest witamina E - wraz z selenem tworzy mocny kompleks sprawnie oczyszczający organizm. 

Zalecana dzienna dawka w pożywieniu dla konia ważącego 500kg to ok. 1,5mg, chociaż niektóre badania mówią o zwiększeniu tej ilości do 2,5mg; wyższe dawki mogą działać toksycznie.

Warto zauważyć, iż pomimo bardzo niewielkiego zapoprzebowania, niedobory selenu mogą być niekorzystnie odczuwalne przez nasze zwierzaki: 

  • osłabiona odporność, większa podatność na infekcje (przewlekle grzybice czy gruda mogą być powiązane z niedoborem selenu)
  • osłabienie mięśni, czasem powiązane ze śmiertelną chorobą zwaną chorobą białych mięśni 
  • u źrebiąt to zahamowany rozwój, dystrofia mięśniowa, osłabienie odruchu ssania
  • osłabienie wydolności u koni sportowych, szybsze zmęczenie
  • problemy z płodnością u koni hodowlanych

Wiele koni w naszym kraju boryka się z problemem niedoboru selenu, wynika to zazwyczaj z niedoborów w paszach objętościowych i treściwych; wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konieczności suplementacji tego pierwiastka, na szczęście świadomość właścicieli koni wzrasta w tym zakresie. Warto przeprowadzać badania krwi , są także dostępne badania składu siana; wśród metod wyrównywania niedoborów możemy wyróżnić iniekcję oraz suplementację dopaszczową. To pierwsze rozwiązanie to po prostu bezpośrednie podanie selenu domięśniowo przez lekarza weterynarii - stosowane w przypadku stwierdzenia dużych niedoborów. Suplementacja powinna być prowadzona przez dłuższy czas, niektóre konie wymagają dostarczania selenu dożywotnio: do wyboru mamy gotowe preparaty, lizawki z dodatkiem selenu oraz drożdże paszowe, które są bogatym źródłem tego pierwiastka. Obowiązkowo należy podawać selen w połączeniu z witaminą E, obydwa komponenty uzupełniają się i działają przeciwko wolnym rodnikom.

Szczególnie nalezy zadbać o klacze źrebne i karmiące, ponieważ niedobory selenu mocno rzutują na zdrowie źrebaka, u którego szybko dochodzi do osłabienia mięśni, co może mieć wpływ na całe dalsze życie i użytkowanie.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0