12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Data publikacji: 2020-08-05

 

W każdej szkółce jeździeckiech istnieje możliwość nauki skoków przez przeszkody - ta dyscyplina jest szczególnie popularna wśród dzieci, gdyż dostarcza wielu emocji i pozwala na zdrową rywalizację. Wiele osób marzy, aby pokonywać najwyższe przeszkody jak czołowi zawodnicy na świecie; zawody skokowe są organizowane często i na różnym poziomie. Znajdziemy także konkursy dla najmłodszych, niskie przeszkody i mała ilość przeszkód pozwalają na stopniowe wprowadzenie młodego adepta w świat skoków. Konie zazwyczaj chętnie skaczą, dla większości z nich nie jest problemem pokonanie kilku przeszkód do wysokości ok.90-100cmcm; wyższe i trudniejsze przeszkody wymagają już dokładnego prowadzenia i odpowiedniego tempa najazdu.

Skoki są popularne także wśród kibiców niezwiązanych z jeździectwem, dlatego sponsorzy chętnie wspierają wszelakie imprezy związane ze skokami: zawody, pokazy czy próby dzielności. Ten biznes jest także widoczny w trendach hodowlanych, ponieważ zawodnicy poszukują koni z predyspozycjami skokowymi, po rodzicach sprawdzonych w tym sporcie; wybór dobrego konia to niezbędny etap w karierze, niezależnie od poziomu zaawansowania! 

W naszym kraju znajduje się także sporo grono miłośników ujeżdżenia - ta trudna i wymagająca dyscyplina nie jest tak popularna jak skoki, ponieważ nie jest zbyt widowiskowa. Zasady i elementy do wykonania nie są zrozumiałe do osoby niezwiązanej z jeździectwem, do tego system oceniania który nie jest tak przejrzysty jak w przypadku skoków - zrzutka, odmowa skoku czy przekroczenie normy czasu jest równoznaczne z punktami karnymi. Ujeżdżenie wymaga precyzji i spokoju, a także odpowiedniej wiedzy; na szczęście coraz częściej są organizowane zawody połączone z pokazami np. przejazdów do muzyki, gdzie komentator na bieżąco opisuje wszystkie ruchy. Są także dostępne przejazdy ocenanie na bieżąco przez sędziego, co jest świetnym połączeniem zarówno szkoleniowym jak i propagującym tę dyscyplinę. Niestety w Polsce praktycznie nie istnieją szkółki jeździeckie, gdzie istnieje możliwość nauki ujeżdżenia; pozostają prywatne lekcje u instruktorów i trenerów, którzy czasem użyczają swoich zwierzaków. Ujeżdżenie to podstawa każdej dyscypliny, więc niezależnie od wyboru swojej drogi rozwoju - każdy koń i jeździec powinny mieć ugruntowane podstawy ujeżdżeniowe!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0