12,857 pytań - 24,132 odpowiedzi - 945 komentarzy

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Data publikacji: 2020-08-05

 

W każdej szkółce jeździeckiech istnieje możliwość nauki skoków przez przeszkody - ta dyscyplina jest szczególnie popularna wśród dzieci, gdyż dostarcza wielu emocji i pozwala na zdrową rywalizację. Wiele osób marzy, aby pokonywać najwyższe przeszkody jak czołowi zawodnicy na świecie; zawody skokowe są organizowane często i na różnym poziomie. Znajdziemy także konkursy dla najmłodszych, niskie przeszkody i mała ilość przeszkód pozwalają na stopniowe wprowadzenie młodego adepta w świat skoków. Konie zazwyczaj chętnie skaczą, dla większości z nich nie jest problemem pokonanie kilku przeszkód do wysokości ok.90-100cmcm; wyższe i trudniejsze przeszkody wymagają już dokładnego prowadzenia i odpowiedniego tempa najazdu.

Skoki są popularne także wśród kibiców niezwiązanych z jeździectwem, dlatego sponsorzy chętnie wspierają wszelakie imprezy związane ze skokami: zawody, pokazy czy próby dzielności. Ten biznes jest także widoczny w trendach hodowlanych, ponieważ zawodnicy poszukują koni z predyspozycjami skokowymi, po rodzicach sprawdzonych w tym sporcie; wybór dobrego konia to niezbędny etap w karierze, niezależnie od poziomu zaawansowania! 

W naszym kraju znajduje się także sporo grono miłośników ujeżdżenia - ta trudna i wymagająca dyscyplina nie jest tak popularna jak skoki, ponieważ nie jest zbyt widowiskowa. Zasady i elementy do wykonania nie są zrozumiałe do osoby niezwiązanej z jeździectwem, do tego system oceniania który nie jest tak przejrzysty jak w przypadku skoków - zrzutka, odmowa skoku czy przekroczenie normy czasu jest równoznaczne z punktami karnymi. Ujeżdżenie wymaga precyzji i spokoju, a także odpowiedniej wiedzy; na szczęście coraz częściej są organizowane zawody połączone z pokazami np. przejazdów do muzyki, gdzie komentator na bieżąco opisuje wszystkie ruchy. Są także dostępne przejazdy ocenanie na bieżąco przez sędziego, co jest świetnym połączeniem zarówno szkoleniowym jak i propagującym tę dyscyplinę. Niestety w Polsce praktycznie nie istnieją szkółki jeździeckie, gdzie istnieje możliwość nauki ujeżdżenia; pozostają prywatne lekcje u instruktorów i trenerów, którzy czasem użyczają swoich zwierzaków. Ujeżdżenie to podstawa każdej dyscypliny, więc niezależnie od wyboru swojej drogi rozwoju - każdy koń i jeździec powinny mieć ugruntowane podstawy ujeżdżeniowe!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0