12,851 pytań - 20,663 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Data publikacji: 2020-08-05

 

W każdej szkółce jeździeckiech istnieje możliwość nauki skoków przez przeszkody - ta dyscyplina jest szczególnie popularna wśród dzieci, gdyż dostarcza wielu emocji i pozwala na zdrową rywalizację. Wiele osób marzy, aby pokonywać najwyższe przeszkody jak czołowi zawodnicy na świecie; zawody skokowe są organizowane często i na różnym poziomie. Znajdziemy także konkursy dla najmłodszych, niskie przeszkody i mała ilość przeszkód pozwalają na stopniowe wprowadzenie młodego adepta w świat skoków. Konie zazwyczaj chętnie skaczą, dla większości z nich nie jest problemem pokonanie kilku przeszkód do wysokości ok.90-100cmcm; wyższe i trudniejsze przeszkody wymagają już dokładnego prowadzenia i odpowiedniego tempa najazdu.

Skoki są popularne także wśród kibiców niezwiązanych z jeździectwem, dlatego sponsorzy chętnie wspierają wszelakie imprezy związane ze skokami: zawody, pokazy czy próby dzielności. Ten biznes jest także widoczny w trendach hodowlanych, ponieważ zawodnicy poszukują koni z predyspozycjami skokowymi, po rodzicach sprawdzonych w tym sporcie; wybór dobrego konia to niezbędny etap w karierze, niezależnie od poziomu zaawansowania! 

W naszym kraju znajduje się także sporo grono miłośników ujeżdżenia - ta trudna i wymagająca dyscyplina nie jest tak popularna jak skoki, ponieważ nie jest zbyt widowiskowa. Zasady i elementy do wykonania nie są zrozumiałe do osoby niezwiązanej z jeździectwem, do tego system oceniania który nie jest tak przejrzysty jak w przypadku skoków - zrzutka, odmowa skoku czy przekroczenie normy czasu jest równoznaczne z punktami karnymi. Ujeżdżenie wymaga precyzji i spokoju, a także odpowiedniej wiedzy; na szczęście coraz częściej są organizowane zawody połączone z pokazami np. przejazdów do muzyki, gdzie komentator na bieżąco opisuje wszystkie ruchy. Są także dostępne przejazdy ocenanie na bieżąco przez sędziego, co jest świetnym połączeniem zarówno szkoleniowym jak i propagującym tę dyscyplinę. Niestety w Polsce praktycznie nie istnieją szkółki jeździeckie, gdzie istnieje możliwość nauki ujeżdżenia; pozostają prywatne lekcje u instruktorów i trenerów, którzy czasem użyczają swoich zwierzaków. Ujeżdżenie to podstawa każdej dyscypliny, więc niezależnie od wyboru swojej drogi rozwoju - każdy koń i jeździec powinny mieć ugruntowane podstawy ujeżdżeniowe!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0