Rasa ta, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Walii - jest to jeden z regionów wchodzących w skład Wielkiej Brytani, charakteryzujący się przede wszystkim górzystym terenem. Dlatego też kuce te charakteryzują się dużą wytrzymałością na niekorzystne warunki atmosferyczne, mimo stosunkowo lekkiej budowy.
Do cech charakterystycznych tej rasy należy niewątpliwie szlachetna i nieduża głowa, z dużymi oczami i chrapami - całość jest niewątpliwie urokliwa i nie sposób nie zwrócić uwagi na kuca walijskiego :)
Kłoda i szyja są proporcjonalne, umięśnione, kuce te z reguły odznaczają się także mocnymi nogami i kopytami, co czyni je idealnymi towarzyszami w długich wędrówkach terenowych.
Walijczyki są chętne do pracy, żywe i energiczne, ale bez przesadnej nadpobudliwości. Z powodzeniam startują w wielu dyscyplinach jeździeckich, od ujeżdżenia przez skoki aż po zaprzęgi. Ich łagodny charakter oraz zapał do współpracy z człowiekiem znajdują rzesze sympatyków.
Kuce walijskie są hodowane w czterech sekcjach, z uwagi na wzrost:
sekcja A - kuce do 120cm, świetne kuce dla dzieci
sekcja B - kuce do 134cm, najczęściej spotykany typ kuca walijskiego
sekcja C - kuce do 134cm, tutaj spotykamy kuce o nieco cięższej budowie, które mogą pracować w zaprzęgach
sekcja D - kuce do 152cm, wspaniałe i wszechstronnie uzdolnione wierzchowce nawet dla dorosłych
Jeśli chodzi o maści, to poza sekcją A w której są dopuszczalne wszystkie możliwe maści, wszędzie jest wykluczona maść srokata, a w sekcji D ponadto maść tarantowata.
Kuce walijskie charakteryzują się na ogół dobrym zdrowiem, świetnie też wykorzystują pasze i są ekonomiczne w utrzymaniu. Dobrze radzą się nawet przy padokowaniu całodobowym.
Czy lubicie kuce walijskie ? Jaka jest Wasza ulubiona maść tych kuców ?
fot. www.foter.com