13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Sposoby na owady

Data publikacji: 2020-07-27

 

Ochrona przeciwowadowa to kluczowa sprawa w kontekście prawidłowej opieki nad końmi: wiele much i gzów potrafi wyjątkowo dotkliwie ugryźć naszego wierzchowca, znane są przypadki powstawania wręcz bolesnych ran i ropni. Wiele koni reaguje nadpobudliwie na zmasowane ataki owadów szczególnie na pastwisku, gdzie zwierzaki powinny w spokoju odpoczywać, jedząc trawę czy siano - często są zmuszone wręcz do ucieczki przed wyjątkowo natrętnymi gzami. Istnieje kilka sposobów na poprawę komfortu życia naszych wierzchowców:

  • maski na głowę: mają za zadanie ochronę wrażliwych oczu i uszu, które są wyjątkowo podatne na ataki much. Warto wybrać solidny model maski, który nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu i posiada mocne zapięcia na rzepy; niektóre maski są wykonane z twardszych materiałów, dlatego w przypadku wrażliwych koni lepiej wybrać cieńszą maskę.
  • frędzle: to zupełnie podstawowa forma ochrony, tania i dostępna w każdym sklepie jeździeckim. Jest swoistym przedłużeniem grzywki, więc ochrania oczy. Konie dobrze tolerują frędzle i szybko się przyzwyczajają do ich obecności.
  • derka przeciwowadowa: wykonana z cienkiej, przewiewnej tkaniny, której splot nie pozwala na ukąszenia owadów. Niektóre modele posiadają dodatkową ochronę w postaci kaptura na szyję oraz klapy na brzuch, dzięki czemu nasz zwierzak jest dobrze chroniony. Warto jednak pamiętać, iż derek nie zakładamy dla koni żyjących wolnowybiegowo - w nocy koń powinien spać bez okrycia, żeby zminimalizowac ryzyko odparzeń czy przegrzania. Dużą popularnością cieszą sie derki z nadrukiem pasków zebry, które w większym stopniu odstraszają muchy.
  • spreje: podstawowa forma ochrony koni przed owadami. Na rynku istnieje szereg preparatów, także opartych o naturalne olejki eteryczne; warto wypróbować kilka z nich, pamiętajmy o unikaniu bezpośredniego pryskania oczu i uszu konia (można nałożyć środek na gąbkę i wetrzeć w skórę np. przy ganaszach i na czole). 

Pamiętajmy także o czystości i higienie naszego zwierzaka: zadbany koń nie wydziela przykrego zapachu (który de facto jest zapachem odchodów, w których leży w boksie), więc nie przyciąga much w takim stopniu jak brudny i zaniedbany koń. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0