12,845 pytań - 17,777 odpowiedzi - 934 komentarzy

Porady: Sposoby na owady

Data publikacji: 2020-07-27

 

Ochrona przeciwowadowa to kluczowa sprawa w kontekście prawidłowej opieki nad końmi: wiele much i gzów potrafi wyjątkowo dotkliwie ugryźć naszego wierzchowca, znane są przypadki powstawania wręcz bolesnych ran i ropni. Wiele koni reaguje nadpobudliwie na zmasowane ataki owadów szczególnie na pastwisku, gdzie zwierzaki powinny w spokoju odpoczywać, jedząc trawę czy siano - często są zmuszone wręcz do ucieczki przed wyjątkowo natrętnymi gzami. Istnieje kilka sposobów na poprawę komfortu życia naszych wierzchowców:

  • maski na głowę: mają za zadanie ochronę wrażliwych oczu i uszu, które są wyjątkowo podatne na ataki much. Warto wybrać solidny model maski, który nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu i posiada mocne zapięcia na rzepy; niektóre maski są wykonane z twardszych materiałów, dlatego w przypadku wrażliwych koni lepiej wybrać cieńszą maskę.
  • frędzle: to zupełnie podstawowa forma ochrony, tania i dostępna w każdym sklepie jeździeckim. Jest swoistym przedłużeniem grzywki, więc ochrania oczy. Konie dobrze tolerują frędzle i szybko się przyzwyczajają do ich obecności.
  • derka przeciwowadowa: wykonana z cienkiej, przewiewnej tkaniny, której splot nie pozwala na ukąszenia owadów. Niektóre modele posiadają dodatkową ochronę w postaci kaptura na szyję oraz klapy na brzuch, dzięki czemu nasz zwierzak jest dobrze chroniony. Warto jednak pamiętać, iż derek nie zakładamy dla koni żyjących wolnowybiegowo - w nocy koń powinien spać bez okrycia, żeby zminimalizowac ryzyko odparzeń czy przegrzania. Dużą popularnością cieszą sie derki z nadrukiem pasków zebry, które w większym stopniu odstraszają muchy.
  • spreje: podstawowa forma ochrony koni przed owadami. Na rynku istnieje szereg preparatów, także opartych o naturalne olejki eteryczne; warto wypróbować kilka z nich, pamiętajmy o unikaniu bezpośredniego pryskania oczu i uszu konia (można nałożyć środek na gąbkę i wetrzeć w skórę np. przy ganaszach i na czole). 

Pamiętajmy także o czystości i higienie naszego zwierzaka: zadbany koń nie wydziela przykrego zapachu (który de facto jest zapachem odchodów, w których leży w boksie), więc nie przyciąga much w takim stopniu jak brudny i zaniedbany koń. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0