12,856 pytań - 22,083 odpowiedzi - 942 komentarzy

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Data publikacji: 2020-07-24

 

Kleszcze są niebezpieczne dla wszystkich żywych organizmów, także dla naszych wierzchowców; długie dni spędzane na pastwiskach czy wśród zadrzewień sprzyjają atakom kleszczy. U koni zazwyczaj wbijają się w kończyny, pachwiny oraz przy klatce piersiowej, ale zdarzają się także kleszcze ukryte w grzywie czy za uszami - podczas codziennej wizyty warto profilaktycznie przeglądać zwierzaka. Niestety także u koni dochodzi do rozwoju groźnych chorób odkleszczowych, do których zaliczamy:

  • piroplazmoza (babeszjoza): głównym objawem jest niedokrwotość spowodowana niszczeniem krwinek czerwonych przez pasożyty; konie są słabe i apatyczne, występuje brunatne zabarwienie moczu i zaburzenia krążenia oraz gorączka
  • anaplazmoza: daje nieswoiste objawy, nie zawsze łączone z atakiem zakażonego kleszcza. Chore konie są apatyczne, szybko chudną i pogarsza się ich stan ogólny oraz samopoczucie, występuje gorączka oraz biegunka. 
  • borelioza: diagnostyka tej choroby nastręcza najwięcej trudności, ponieważ choroba może rozwijać się bezobjawowo bądź dawać nieswoiste objawy. U koni często są to objawy ze strony układu ruchu jak sztywność chodu, sztywność stawów, niewyjaśnione kulawizny czy obrzęki, bolesność pewnych obszarów ciała ipt Często właściciele wzywają kilku weterynarzy czy zoofizjoterapeutów, konsultują się z saddlefitterami, zmieniają żywienie czy suplementację, a objawy nadal pozostają; warto wówczas pamiętać o możliwości zakażenia boreliozą.

DIagnostyka chorób odkleszczowych jest prowadzona w oparciu o wywiad z właścicielem (jeśli Wasz koń miał wbitego kleszcza i pojawiają się wyżej wymienione objawy, istnieje ryzyko zakażenia) oraz o specjalistyczne testy diagnostyczne, wykonywane z krwi. W przypadku boreliozy, nie zawsze udaje się ją potwierdzić lub wykluczyć dlatego konieczne jest powtórzenie badania bądź wykonanie inną metodą. Warto zrobić rozeznanie w swojej okolicy, czy były przypadki wystąpienia chorób odkleszczowych i zadbać o ochronę swoich zwierząt, a także siebie - u ludzi leczenie jest długotrwałe i uciążliwe! Dla zwierząt te choroby stanowią duże ryzyko, szczególnie w przypadku osobników starszych lub z dodatkowymi dolegliwościami, które upośledziają poprawne działanie układu odpornościowego. Szybka reakcja, zdiagnozowany problem oraz wdrożone leczenie dają szansę na całkowite pozbycie się pasożyta.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0