12,838 pytań - 16,874 odpowiedzi - 933 komentarzy

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Data publikacji: 2020-07-24

 

Kleszcze są niebezpieczne dla wszystkich żywych organizmów, także dla naszych wierzchowców; długie dni spędzane na pastwiskach czy wśród zadrzewień sprzyjają atakom kleszczy. U koni zazwyczaj wbijają się w kończyny, pachwiny oraz przy klatce piersiowej, ale zdarzają się także kleszcze ukryte w grzywie czy za uszami - podczas codziennej wizyty warto profilaktycznie przeglądać zwierzaka. Niestety także u koni dochodzi do rozwoju groźnych chorób odkleszczowych, do których zaliczamy:

  • piroplazmoza (babeszjoza): głównym objawem jest niedokrwotość spowodowana niszczeniem krwinek czerwonych przez pasożyty; konie są słabe i apatyczne, występuje brunatne zabarwienie moczu i zaburzenia krążenia oraz gorączka
  • anaplazmoza: daje nieswoiste objawy, nie zawsze łączone z atakiem zakażonego kleszcza. Chore konie są apatyczne, szybko chudną i pogarsza się ich stan ogólny oraz samopoczucie, występuje gorączka oraz biegunka. 
  • borelioza: diagnostyka tej choroby nastręcza najwięcej trudności, ponieważ choroba może rozwijać się bezobjawowo bądź dawać nieswoiste objawy. U koni często są to objawy ze strony układu ruchu jak sztywność chodu, sztywność stawów, niewyjaśnione kulawizny czy obrzęki, bolesność pewnych obszarów ciała ipt Często właściciele wzywają kilku weterynarzy czy zoofizjoterapeutów, konsultują się z saddlefitterami, zmieniają żywienie czy suplementację, a objawy nadal pozostają; warto wówczas pamiętać o możliwości zakażenia boreliozą.

DIagnostyka chorób odkleszczowych jest prowadzona w oparciu o wywiad z właścicielem (jeśli Wasz koń miał wbitego kleszcza i pojawiają się wyżej wymienione objawy, istnieje ryzyko zakażenia) oraz o specjalistyczne testy diagnostyczne, wykonywane z krwi. W przypadku boreliozy, nie zawsze udaje się ją potwierdzić lub wykluczyć dlatego konieczne jest powtórzenie badania bądź wykonanie inną metodą. Warto zrobić rozeznanie w swojej okolicy, czy były przypadki wystąpienia chorób odkleszczowych i zadbać o ochronę swoich zwierząt, a także siebie - u ludzi leczenie jest długotrwałe i uciążliwe! Dla zwierząt te choroby stanowią duże ryzyko, szczególnie w przypadku osobników starszych lub z dodatkowymi dolegliwościami, które upośledziają poprawne działanie układu odpornościowego. Szybka reakcja, zdiagnozowany problem oraz wdrożone leczenie dają szansę na całkowite pozbycie się pasożyta.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0