13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Data publikacji: 2020-07-24

 

Kleszcze są niebezpieczne dla wszystkich żywych organizmów, także dla naszych wierzchowców; długie dni spędzane na pastwiskach czy wśród zadrzewień sprzyjają atakom kleszczy. U koni zazwyczaj wbijają się w kończyny, pachwiny oraz przy klatce piersiowej, ale zdarzają się także kleszcze ukryte w grzywie czy za uszami - podczas codziennej wizyty warto profilaktycznie przeglądać zwierzaka. Niestety także u koni dochodzi do rozwoju groźnych chorób odkleszczowych, do których zaliczamy:

  • piroplazmoza (babeszjoza): głównym objawem jest niedokrwotość spowodowana niszczeniem krwinek czerwonych przez pasożyty; konie są słabe i apatyczne, występuje brunatne zabarwienie moczu i zaburzenia krążenia oraz gorączka
  • anaplazmoza: daje nieswoiste objawy, nie zawsze łączone z atakiem zakażonego kleszcza. Chore konie są apatyczne, szybko chudną i pogarsza się ich stan ogólny oraz samopoczucie, występuje gorączka oraz biegunka. 
  • borelioza: diagnostyka tej choroby nastręcza najwięcej trudności, ponieważ choroba może rozwijać się bezobjawowo bądź dawać nieswoiste objawy. U koni często są to objawy ze strony układu ruchu jak sztywność chodu, sztywność stawów, niewyjaśnione kulawizny czy obrzęki, bolesność pewnych obszarów ciała ipt Często właściciele wzywają kilku weterynarzy czy zoofizjoterapeutów, konsultują się z saddlefitterami, zmieniają żywienie czy suplementację, a objawy nadal pozostają; warto wówczas pamiętać o możliwości zakażenia boreliozą.

DIagnostyka chorób odkleszczowych jest prowadzona w oparciu o wywiad z właścicielem (jeśli Wasz koń miał wbitego kleszcza i pojawiają się wyżej wymienione objawy, istnieje ryzyko zakażenia) oraz o specjalistyczne testy diagnostyczne, wykonywane z krwi. W przypadku boreliozy, nie zawsze udaje się ją potwierdzić lub wykluczyć dlatego konieczne jest powtórzenie badania bądź wykonanie inną metodą. Warto zrobić rozeznanie w swojej okolicy, czy były przypadki wystąpienia chorób odkleszczowych i zadbać o ochronę swoich zwierząt, a także siebie - u ludzi leczenie jest długotrwałe i uciążliwe! Dla zwierząt te choroby stanowią duże ryzyko, szczególnie w przypadku osobników starszych lub z dodatkowymi dolegliwościami, które upośledziają poprawne działanie układu odpornościowego. Szybka reakcja, zdiagnozowany problem oraz wdrożone leczenie dają szansę na całkowite pozbycie się pasożyta.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0