12,835 pytań - 16,350 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Konie rasy Morgan

Data publikacji: 2020-07-15

 

Morgany to konie pochodzące z Ameryki Północnej, gdzie są jedną z najstarszych i najpopularniejszych ras - jej początki są datowane na koniec XVIII wieku. Nazwa Morgan wzięła się od nazwiska właściciela ogiera, który jest uważany na prototyp konia Morgan. Jego potomostwo było silne i wytrzymałe, a do tego wszechstronne - dzięki czemu ta rasa szybko zyskała popularność na terenie Ameryki, w której istnieje wiele dyscyplin i odmian jazdy konnej. Na pcozątku XX wieku został opracowany program hodowalny rasy Morgan, w kształtowaniu rasy miały udział także konie rasy quarter, Saddlebred oraz Tennessee Walking Horse (co widać w charakterystycznie noszonej głowie i ogonie, w pozycji wyższej niż u innych ras bez dolewu tej krwi).

W Polsce te konie praktycznie nie występują, jedynie pojedyncze osobniki sprowadzane zza oceanu; ta ciągle słabo poznana rasa w naszym kraju zasługuje na większą popularność z uwagi na:

  • niski wzrost, maksymalnie 155cm w kłębie (mogą startować w kategorii kuców)
  • mnogość maści i odmian
  • szlachetna sylwetkę, proporcjonalną budowę - często te konie wyglądają jak mniejsza wersja konia ras zachodnich
  • elastyczny i obszerny ruch, ekspresja 
  • przyjazne usposobienie, chętnie współpracują z człowiekiem
  • wszechstronność użytkowania

Morgany w swojej ojczyźnie są wykorzystywane we wszelakich aktywnościach: startują w konkursach ujeżdżenia i skoków przez przeszkody, spotkamy je podczas rywalizacji w westernie oraz w zaprzęgach. To świetna rasa dla początkujących, nie sprawiają trudności w trakcie szkolenia - są przyjaźnie nastawione do człowieka. Cechują się na ogół dobrym zdrowiem, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych; dobrze wykorzystują pasze, więc należy uważać z nadmiernym przekarmianiem, które może doprowadzić do otyłości. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0