12,850 pytań - 18,465 odpowiedzi - 940 komentarzy

Hodowla: Konie rasy Morgan

Data publikacji: 2020-07-15

 

Morgany to konie pochodzące z Ameryki Północnej, gdzie są jedną z najstarszych i najpopularniejszych ras - jej początki są datowane na koniec XVIII wieku. Nazwa Morgan wzięła się od nazwiska właściciela ogiera, który jest uważany na prototyp konia Morgan. Jego potomostwo było silne i wytrzymałe, a do tego wszechstronne - dzięki czemu ta rasa szybko zyskała popularność na terenie Ameryki, w której istnieje wiele dyscyplin i odmian jazdy konnej. Na pcozątku XX wieku został opracowany program hodowalny rasy Morgan, w kształtowaniu rasy miały udział także konie rasy quarter, Saddlebred oraz Tennessee Walking Horse (co widać w charakterystycznie noszonej głowie i ogonie, w pozycji wyższej niż u innych ras bez dolewu tej krwi).

W Polsce te konie praktycznie nie występują, jedynie pojedyncze osobniki sprowadzane zza oceanu; ta ciągle słabo poznana rasa w naszym kraju zasługuje na większą popularność z uwagi na:

  • niski wzrost, maksymalnie 155cm w kłębie (mogą startować w kategorii kuców)
  • mnogość maści i odmian
  • szlachetna sylwetkę, proporcjonalną budowę - często te konie wyglądają jak mniejsza wersja konia ras zachodnich
  • elastyczny i obszerny ruch, ekspresja 
  • przyjazne usposobienie, chętnie współpracują z człowiekiem
  • wszechstronność użytkowania

Morgany w swojej ojczyźnie są wykorzystywane we wszelakich aktywnościach: startują w konkursach ujeżdżenia i skoków przez przeszkody, spotkamy je podczas rywalizacji w westernie oraz w zaprzęgach. To świetna rasa dla początkujących, nie sprawiają trudności w trakcie szkolenia - są przyjaźnie nastawione do człowieka. Cechują się na ogół dobrym zdrowiem, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych; dobrze wykorzystują pasze, więc należy uważać z nadmiernym przekarmianiem, które może doprowadzić do otyłości. 

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0