12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Data publikacji: 2020-07-09

 

Stan kopyt to w ogromnej większości wynik odpowiedniego żywienia (podobnie jak stan paznokci u ludzi), dlatego niezbędna jest prawidłowa i zbilansowana dieta. Oczywiście sposób użytkowania konia, ilość swobodnego ruchu a także jakość werkowania lub/i kucia ma także duże znaczenie, warto zapewnić naszemu koniowi opiekę specjalisty w tym zakresie. 

Dieta wpływa na ogólną kondycję i dobrostan zwierzaka, więc także i na kopyta; warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • siano w nielimitowanej ilości, dobre jakościowo to absolutny priorytet; bez tego ciężko zadbać o dobre kopyta, ponieważ organizm nie otrzymuje właściwej ilości włókna, które jest podstawą wyżywienia
  • dostęp do trawy w sezonie pastwiskowych, aczkolwiek należy uważać, ponieważ soczysta trawa zawiera dużo cukru, który działa niekorzystnie na puszkę kopytową
  • ograniczenie podawania cukru w formie kostek: jedna czy dwie kostki nie zrobią różnicy, ale kilkukrotne karmienie konia codziennie chociażby przez kursantów w szkółce jeździeckiej już może mieć negatywny wpływ na kopyta i uzębienie
  • dostarczenie zwierzakowi witamin; wiele koni otrzymuje ogolne mieszanki witaminowe, dodawane do owsa, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli zauważacie pogorszenie stanu kopyt, warto zbadać poziom pierwiastków w krwi, ewentualnie wysłać ścinki pozostałe z werkowania kopyt do analizy. Dzięki temu zostaną dokładnie określone niedobory i zastosujemy preparat, który uzupełni poziom danej witaminy.
  • uwaga na owies! Zawiera dużą zawartość skrobii, która nie zawsze jest dobrze tolerowana przez konie (dodatkowo dostarcza dużej dawki szybko uwalnianej energii, która może spowodować nadpobudliwość) - konie niepracujące lub lekkopracujące powinny otrzymywać minimalną ilość tego zboża, wystarczy pasza objętościowa.
  • dodatek biotyny wpływa korzystnie na stan sierści, włosia ale i puszki kopytowej - wymagane jest długotrwałe stosowanie, żeby kopyta mogły się odbudować (zmiany są zawsze zauważalne po kilku miesiącach)

Pamiętajcie o zapewnieniu koniowi maksymalnej ilości swobodnego ruchu (najlepiej w zróżnicowanym terenie - polecamy zagadnienie paddock paradise), który pobudza krążenie dzięki czemu kopyta są dobrze odżywione. Kluczowe znaczenie ma także zachowanie czystości i higieny w boksie - codzienne wybieranie zanieczyszczeń zapobiega rozwojowi procesów gnilnych.

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0