13,090 pytań - 31,652 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Data publikacji: 2020-07-09

 

Stan kopyt to w ogromnej większości wynik odpowiedniego żywienia (podobnie jak stan paznokci u ludzi), dlatego niezbędna jest prawidłowa i zbilansowana dieta. Oczywiście sposób użytkowania konia, ilość swobodnego ruchu a także jakość werkowania lub/i kucia ma także duże znaczenie, warto zapewnić naszemu koniowi opiekę specjalisty w tym zakresie. 

Dieta wpływa na ogólną kondycję i dobrostan zwierzaka, więc także i na kopyta; warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • siano w nielimitowanej ilości, dobre jakościowo to absolutny priorytet; bez tego ciężko zadbać o dobre kopyta, ponieważ organizm nie otrzymuje właściwej ilości włókna, które jest podstawą wyżywienia
  • dostęp do trawy w sezonie pastwiskowych, aczkolwiek należy uważać, ponieważ soczysta trawa zawiera dużo cukru, który działa niekorzystnie na puszkę kopytową
  • ograniczenie podawania cukru w formie kostek: jedna czy dwie kostki nie zrobią różnicy, ale kilkukrotne karmienie konia codziennie chociażby przez kursantów w szkółce jeździeckiej już może mieć negatywny wpływ na kopyta i uzębienie
  • dostarczenie zwierzakowi witamin; wiele koni otrzymuje ogolne mieszanki witaminowe, dodawane do owsa, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli zauważacie pogorszenie stanu kopyt, warto zbadać poziom pierwiastków w krwi, ewentualnie wysłać ścinki pozostałe z werkowania kopyt do analizy. Dzięki temu zostaną dokładnie określone niedobory i zastosujemy preparat, który uzupełni poziom danej witaminy.
  • uwaga na owies! Zawiera dużą zawartość skrobii, która nie zawsze jest dobrze tolerowana przez konie (dodatkowo dostarcza dużej dawki szybko uwalnianej energii, która może spowodować nadpobudliwość) - konie niepracujące lub lekkopracujące powinny otrzymywać minimalną ilość tego zboża, wystarczy pasza objętościowa.
  • dodatek biotyny wpływa korzystnie na stan sierści, włosia ale i puszki kopytowej - wymagane jest długotrwałe stosowanie, żeby kopyta mogły się odbudować (zmiany są zawsze zauważalne po kilku miesiącach)

Pamiętajcie o zapewnieniu koniowi maksymalnej ilości swobodnego ruchu (najlepiej w zróżnicowanym terenie - polecamy zagadnienie paddock paradise), który pobudza krążenie dzięki czemu kopyta są dobrze odżywione. Kluczowe znaczenie ma także zachowanie czystości i higieny w boksie - codzienne wybieranie zanieczyszczeń zapobiega rozwojowi procesów gnilnych.

 

 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0