12,888 pytań - 46,134 odpowiedzi - 976 komentarzy

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Data publikacji: 2020-06-30

 

Wielu jeźdźców marzy o wyjeździe na zawodach, w dyscyplinie skoków przez przeszkody w sezonie letnim znajdziemy rozgrywki praktycznie w każdy weekend w swoim województwie - zazwyczaj to zawody regionalne, czasem tez ogólnopolskie. W wakacje często odbywają sie towarzyskie i amatorskie zawody przeznaczone dla mniej doświadczonych zawodników, nie wymagają rejestracji w związku jeździeckim a także jesteśmy oceniani przez sędziów. To dobry sposób na sprawdzian swoich umiejętności, konkursy są łatwe i każdy może w nich wziąć udział - warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • niezależnie od dyscypliny, ważny jest start zgodny z umiejętnościami. Poziom konkursu powinien być dla nas osiągalny, warto rozpoczac rywalizację od najniższych klas. Jeśli pewnie czujecie się podczas małych skoków, to konkurs z przeszkodami o wysokości 50cm będzie dla Was odpowiedni - nie warto próbować swoich sił np. na 80cm, jeśli czujecie strach podczas takich skoków. W konkursach ujeżdżeniowych rozpoczynamy rywalizację w klasach L bądź tych na brązową odznakę.
  • sędzia zawsze ocenia całość Waszej jazdy: stabilny dosiad, równy kontakt i harmonijna jazda to podstawa. Siłowe ganaszowanie konia czy pędzenie w przód nie ma sensu i nie będzie dobrze ocenione, należy dbać o prostą postawę, prawidłowe pomoce i równą jazdę. 
  • spokój i opanowanie pomagają w przezwyciężeniu stresu, do przeszkód dojeżdżamy spokojnie, a elementy na czworoboku wykonujemy starannie i zgodnie z programem. Taka jazda będzie lepiej oceniona niż próba wykonania dynamicznego przejazdu, zakończona szarpaniem czy nawet niesubordynacją konia (wierzganie, kopanie, poniesienie itp)
  • schludny i czysty wygląd całej pary to absolutny priorytet, niezależnie od rangi zawodów. Podczas przejazdów amatorskich warto ubrać biały podkoszulek i ciemne bryczesy, koszula i marynarka nie są wymagane. Koń powinien być idealnie wyczyszczony, zaklejki i plamy źle rzutują na obraz całej jazdy; grzywę warto zapleść w koreczki lub chociaż porządnie rozczesać i popryskać nabłyszczaczem. Kopyta myjemy, ogon czeszemy, sprzęt czyścimy chociażby mokrymi chusteczkami dla niemowląt. 

Zawody i przejazdy w podstawowych klasach służą nabraniu doświadczenia i uzyskaniu niezależnej opinii, dlatego warto po prostu wykonać zadanie jak najlepiej potrafimy!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0