12,851 pytań - 20,662 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Data publikacji: 2020-06-30

 

Wielu jeźdźców marzy o wyjeździe na zawodach, w dyscyplinie skoków przez przeszkody w sezonie letnim znajdziemy rozgrywki praktycznie w każdy weekend w swoim województwie - zazwyczaj to zawody regionalne, czasem tez ogólnopolskie. W wakacje często odbywają sie towarzyskie i amatorskie zawody przeznaczone dla mniej doświadczonych zawodników, nie wymagają rejestracji w związku jeździeckim a także jesteśmy oceniani przez sędziów. To dobry sposób na sprawdzian swoich umiejętności, konkursy są łatwe i każdy może w nich wziąć udział - warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • niezależnie od dyscypliny, ważny jest start zgodny z umiejętnościami. Poziom konkursu powinien być dla nas osiągalny, warto rozpoczac rywalizację od najniższych klas. Jeśli pewnie czujecie się podczas małych skoków, to konkurs z przeszkodami o wysokości 50cm będzie dla Was odpowiedni - nie warto próbować swoich sił np. na 80cm, jeśli czujecie strach podczas takich skoków. W konkursach ujeżdżeniowych rozpoczynamy rywalizację w klasach L bądź tych na brązową odznakę.
  • sędzia zawsze ocenia całość Waszej jazdy: stabilny dosiad, równy kontakt i harmonijna jazda to podstawa. Siłowe ganaszowanie konia czy pędzenie w przód nie ma sensu i nie będzie dobrze ocenione, należy dbać o prostą postawę, prawidłowe pomoce i równą jazdę. 
  • spokój i opanowanie pomagają w przezwyciężeniu stresu, do przeszkód dojeżdżamy spokojnie, a elementy na czworoboku wykonujemy starannie i zgodnie z programem. Taka jazda będzie lepiej oceniona niż próba wykonania dynamicznego przejazdu, zakończona szarpaniem czy nawet niesubordynacją konia (wierzganie, kopanie, poniesienie itp)
  • schludny i czysty wygląd całej pary to absolutny priorytet, niezależnie od rangi zawodów. Podczas przejazdów amatorskich warto ubrać biały podkoszulek i ciemne bryczesy, koszula i marynarka nie są wymagane. Koń powinien być idealnie wyczyszczony, zaklejki i plamy źle rzutują na obraz całej jazdy; grzywę warto zapleść w koreczki lub chociaż porządnie rozczesać i popryskać nabłyszczaczem. Kopyta myjemy, ogon czeszemy, sprzęt czyścimy chociażby mokrymi chusteczkami dla niemowląt. 

Zawody i przejazdy w podstawowych klasach służą nabraniu doświadczenia i uzyskaniu niezależnej opinii, dlatego warto po prostu wykonać zadanie jak najlepiej potrafimy!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0