12,838 pytań - 16,874 odpowiedzi - 933 komentarzy

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Data publikacji: 2020-06-21

 

Konie są uważane za zwierzęta, które śmierdzą - faktycznie stajnia ma swój specyficzny zapach, związany z odchodami. Warto jednak pamiętać, że im czyściej w stajni i w boksach, tym konie lepiej się czują - to przede wszystkim kwestia zdrowotna. Konie w naturze nigdy nie kładzą się w swoich odchodach, zamknięcie w boksie niestety wymusza na nich takie zachowanie; dlatego codzienne czyszczenie boksu to obowiązek, a nie przywilej!

Kwestia czystości i higieny to ważne zagadnienie, które ma bezpośredni wpływ na zdrowie zwierzaka - stałe przebywanie w zapylonych czy zanieczyszczonym środowisku wpływa bardzo niekorzystnie na organizm konia. Pojawiają się alergie, grzybice, problemy skórne czy te związane z kopytami (gnicie strzałki, pękanie).

Dlatego zachowanie czystości jest kluczowe dla zachowania dobrostanu:

  • codzienne czyszczenie boksu: usuwanie odchodów i zanieczyszczonej ściółki, dorzucenie świeżej. Zazwyczaj w stajniach co rano odbywa się sprzątanie boksów, kiedy konie są na padokach; właściciele koni często po południu lub wieczorem samodzielnie wybierają odchody, aby zapewnić koniowi przyjemny odpoczynek przez noc.
  • regularnie mycie żłobu i automatycznego poidła: niezjedzone resztki np.meszu czy innych mokrych posiłków często pleśnieją, co nie jest bezpieczne dla naszego wierzchowca; konie czasami wypróżniają się dokładnie do poidła, uniemożliwiając sobie pobieranie wody, zdarzają się także awarie systemu czy zatkanie rury. Warto codziennie sprawdzać przepływ wody, a także usunąć wszelkie nieczystości.
  • regularne pranie czapraków i derek: wszelkie tekstylne przedmioty powinny być regularne pranie, w sezonie letnim nawet co kilka jazd, jeśli zwierzak mocno się poci. Twardy i sztywny czaprak powoduje bolesne otarcia i odgniecenia, sprawiając duży dyskomfort koniowi; derki w sezonie jesiennozimowym należy czyścić z wierzchu z błota, regularnie sprawdzając stan spodniej strony.
  • osobne szczotki dla każdego konia: ludzie posiadają własne szczotki do mycia zębów czy do włosów, dlatego konie także powinny posiadać własny sprzęt do czyszczenia. Raz na czas warto je umyć szamponem dezynfekcyjnym pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia np. na słońcu.
  • regularne czyszczenie całego sprzętu: ogłowia, popręg, ochraniacze itp te elementy także regularnie czyścimy z potu, szczególnie skórzane produkty wymagają dobrego czyszczenia i konserwacji. Plastikowe ochraniacze warto regularnie myć pod bieżącą wodą, podobnie kalosze.

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0