12,868 pytań - 24,191 odpowiedzi - 950 komentarzy

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Data publikacji: 2020-06-21

 

Konie są uważane za zwierzęta, które śmierdzą - faktycznie stajnia ma swój specyficzny zapach, związany z odchodami. Warto jednak pamiętać, że im czyściej w stajni i w boksach, tym konie lepiej się czują - to przede wszystkim kwestia zdrowotna. Konie w naturze nigdy nie kładzą się w swoich odchodach, zamknięcie w boksie niestety wymusza na nich takie zachowanie; dlatego codzienne czyszczenie boksu to obowiązek, a nie przywilej!

Kwestia czystości i higieny to ważne zagadnienie, które ma bezpośredni wpływ na zdrowie zwierzaka - stałe przebywanie w zapylonych czy zanieczyszczonym środowisku wpływa bardzo niekorzystnie na organizm konia. Pojawiają się alergie, grzybice, problemy skórne czy te związane z kopytami (gnicie strzałki, pękanie).

Dlatego zachowanie czystości jest kluczowe dla zachowania dobrostanu:

  • codzienne czyszczenie boksu: usuwanie odchodów i zanieczyszczonej ściółki, dorzucenie świeżej. Zazwyczaj w stajniach co rano odbywa się sprzątanie boksów, kiedy konie są na padokach; właściciele koni często po południu lub wieczorem samodzielnie wybierają odchody, aby zapewnić koniowi przyjemny odpoczynek przez noc.
  • regularnie mycie żłobu i automatycznego poidła: niezjedzone resztki np.meszu czy innych mokrych posiłków często pleśnieją, co nie jest bezpieczne dla naszego wierzchowca; konie czasami wypróżniają się dokładnie do poidła, uniemożliwiając sobie pobieranie wody, zdarzają się także awarie systemu czy zatkanie rury. Warto codziennie sprawdzać przepływ wody, a także usunąć wszelkie nieczystości.
  • regularne pranie czapraków i derek: wszelkie tekstylne przedmioty powinny być regularne pranie, w sezonie letnim nawet co kilka jazd, jeśli zwierzak mocno się poci. Twardy i sztywny czaprak powoduje bolesne otarcia i odgniecenia, sprawiając duży dyskomfort koniowi; derki w sezonie jesiennozimowym należy czyścić z wierzchu z błota, regularnie sprawdzając stan spodniej strony.
  • osobne szczotki dla każdego konia: ludzie posiadają własne szczotki do mycia zębów czy do włosów, dlatego konie także powinny posiadać własny sprzęt do czyszczenia. Raz na czas warto je umyć szamponem dezynfekcyjnym pod bieżącą wodą i pozostawić do wyschnięcia np. na słońcu.
  • regularne czyszczenie całego sprzętu: ogłowia, popręg, ochraniacze itp te elementy także regularnie czyścimy z potu, szczególnie skórzane produkty wymagają dobrego czyszczenia i konserwacji. Plastikowe ochraniacze warto regularnie myć pod bieżącą wodą, podobnie kalosze.

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0