12,852 pytań - 21,117 odpowiedzi - 942 komentarzy

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Data publikacji: 2020-06-18

 

Noszenie jeźdźca na grzebiecie to dodatkowe utrudnienie dla naszego zwierzaka, dlatego tak istotna jest prawidłowa technika jazdy; niestabilny dosiad powoduje przeciążenia, które mogą prowadzić do urazów. Kulawizny spotyka się zarówno u koni sportowych jak i u tych użytkowanych czysto rekreacyjnie i amatorsko; niestety wielu niedoświadczonych jeźdźców często bagatelizuje sygnały, które wysyła im wierzchowiec. Ból czy dyskomfort nie zawsze jest widoczny w postaci ciężkiej kulawizny, bardzo często objawy są na tyle subtelne, że wielu jeźdźców nie łączy tego z urazem czy przeciążeniem. 

Do najbardziej typowych sygnałów, świadczących o problemie zdrowotnym należą:

  • rytmiczne 'potakiwanie' głową w kłusie
  • niechęć do ruchu w danym kierunku
  • niechęć do ustawienia/zgięcia w danym kierunku
  • nagłe bryknięcia, wspinanie się, odkopywanie na działanie łydką
  • sztywność kłody, patrząc z boku widzimy jak koń porusza się mechanicznie
  • wyszarpywanie wodzy, niechęć do przyjęcia kontaktu
  • podrzucanie głową
  • ogólna sztywnośc chodów, niedokraczanie
  • niechęć do podawania jednej z nóg do czyszczenia
  • wpadanie bądź wypadanie zadem do wewnątrz lub wewnątrz

Takie zachowanie bardzo często mają podłoże zdrowotne, związane z przeciążeniem lub nawet urazem tkanek; szczególnie uszkodzenia mięśni międzykostnych w kończynach dają szereg niespecyficznych objawów jak chociażby nieregularność pojawiająca się tylko na kołach. Diagnostyka wszelkich problemów ortopedycznych powinna być prowadzona przez weterynarzy specjalizujących się w tej dziedzinie - doświadczenie ma tutaj kluczowe znaczenie w leczeniu! Badanie usg i rtg to absolutne minimum, warto także przeprowadzić próby zginania. Obecnie w Polsce jest możliwość wykonania rezonansu mangentycznego w kilku klinikach, to specjalistyczne i bardzo dokładne badanie, dzięki któremu idealnie lokalizujemy miejsce urazu. Warto pamiętać, że konie często kuleją na jedną kończynę, podczas gdy źródło problemu tkwi np. w miednicy bądź w kręgosłupie szyjnym. 

Nie warto zwlekać z wizytą dobrego specjalisty, ponieważ niezdiagnozowane kontuzje mogą prowadzić do całkowitego wykluczenia konia z jakiejkolwiek pracy; jeśli Wasz zwierzak zmienił swoje zachowanie, pojawiły się problemy niewynikające ze sposoby jazdy, warto poprosić weterynarza o obejrzenie zwierzaka i wykonanie niezbędnych baań.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Kontuzje wśród koni to często spotykana przypadłość, niezależnie od stopnia zaawansowania treningu; kulawizny pojawiają się nawet u koni nieużytkowanych pod siodłem czy w zaprzęgu, bo na pastwisku podczas zabawy z towarzyszami nietrudno o uraz.

2021-02-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0