13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Data publikacji: 2020-06-18

 

Noszenie jeźdźca na grzebiecie to dodatkowe utrudnienie dla naszego zwierzaka, dlatego tak istotna jest prawidłowa technika jazdy; niestabilny dosiad powoduje przeciążenia, które mogą prowadzić do urazów. Kulawizny spotyka się zarówno u koni sportowych jak i u tych użytkowanych czysto rekreacyjnie i amatorsko; niestety wielu niedoświadczonych jeźdźców często bagatelizuje sygnały, które wysyła im wierzchowiec. Ból czy dyskomfort nie zawsze jest widoczny w postaci ciężkiej kulawizny, bardzo często objawy są na tyle subtelne, że wielu jeźdźców nie łączy tego z urazem czy przeciążeniem. 

Do najbardziej typowych sygnałów, świadczących o problemie zdrowotnym należą:

  • rytmiczne 'potakiwanie' głową w kłusie
  • niechęć do ruchu w danym kierunku
  • niechęć do ustawienia/zgięcia w danym kierunku
  • nagłe bryknięcia, wspinanie się, odkopywanie na działanie łydką
  • sztywność kłody, patrząc z boku widzimy jak koń porusza się mechanicznie
  • wyszarpywanie wodzy, niechęć do przyjęcia kontaktu
  • podrzucanie głową
  • ogólna sztywnośc chodów, niedokraczanie
  • niechęć do podawania jednej z nóg do czyszczenia
  • wpadanie bądź wypadanie zadem do wewnątrz lub wewnątrz

Takie zachowanie bardzo często mają podłoże zdrowotne, związane z przeciążeniem lub nawet urazem tkanek; szczególnie uszkodzenia mięśni międzykostnych w kończynach dają szereg niespecyficznych objawów jak chociażby nieregularność pojawiająca się tylko na kołach. Diagnostyka wszelkich problemów ortopedycznych powinna być prowadzona przez weterynarzy specjalizujących się w tej dziedzinie - doświadczenie ma tutaj kluczowe znaczenie w leczeniu! Badanie usg i rtg to absolutne minimum, warto także przeprowadzić próby zginania. Obecnie w Polsce jest możliwość wykonania rezonansu mangentycznego w kilku klinikach, to specjalistyczne i bardzo dokładne badanie, dzięki któremu idealnie lokalizujemy miejsce urazu. Warto pamiętać, że konie często kuleją na jedną kończynę, podczas gdy źródło problemu tkwi np. w miednicy bądź w kręgosłupie szyjnym. 

Nie warto zwlekać z wizytą dobrego specjalisty, ponieważ niezdiagnozowane kontuzje mogą prowadzić do całkowitego wykluczenia konia z jakiejkolwiek pracy; jeśli Wasz zwierzak zmienił swoje zachowanie, pojawiły się problemy niewynikające ze sposoby jazdy, warto poprosić weterynarza o obejrzenie zwierzaka i wykonanie niezbędnych baań.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0