Noszenie jeźdźca na grzebiecie to dodatkowe utrudnienie dla naszego zwierzaka, dlatego tak istotna jest prawidłowa technika jazdy; niestabilny dosiad powoduje przeciążenia, które mogą prowadzić do urazów. Kulawizny spotyka się zarówno u koni sportowych jak i u tych użytkowanych czysto rekreacyjnie i amatorsko; niestety wielu niedoświadczonych jeźdźców często bagatelizuje sygnały, które wysyła im wierzchowiec. Ból czy dyskomfort nie zawsze jest widoczny w postaci ciężkiej kulawizny, bardzo często objawy są na tyle subtelne, że wielu jeźdźców nie łączy tego z urazem czy przeciążeniem.
Do najbardziej typowych sygnałów, świadczących o problemie zdrowotnym należą:
Takie zachowanie bardzo często mają podłoże zdrowotne, związane z przeciążeniem lub nawet urazem tkanek; szczególnie uszkodzenia mięśni międzykostnych w kończynach dają szereg niespecyficznych objawów jak chociażby nieregularność pojawiająca się tylko na kołach. Diagnostyka wszelkich problemów ortopedycznych powinna być prowadzona przez weterynarzy specjalizujących się w tej dziedzinie - doświadczenie ma tutaj kluczowe znaczenie w leczeniu! Badanie usg i rtg to absolutne minimum, warto także przeprowadzić próby zginania. Obecnie w Polsce jest możliwość wykonania rezonansu mangentycznego w kilku klinikach, to specjalistyczne i bardzo dokładne badanie, dzięki któremu idealnie lokalizujemy miejsce urazu. Warto pamiętać, że konie często kuleją na jedną kończynę, podczas gdy źródło problemu tkwi np. w miednicy bądź w kręgosłupie szyjnym.
Nie warto zwlekać z wizytą dobrego specjalisty, ponieważ niezdiagnozowane kontuzje mogą prowadzić do całkowitego wykluczenia konia z jakiejkolwiek pracy; jeśli Wasz zwierzak zmienił swoje zachowanie, pojawiły się problemy niewynikające ze sposoby jazdy, warto poprosić weterynarza o obejrzenie zwierzaka i wykonanie niezbędnych baań.
Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.
2022-05-10
Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.
2022-01-28
Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.
2021-11-22
Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.
2021-07-18