12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Data publikacji: 2020-06-18

 

Noszenie jeźdźca na grzebiecie to dodatkowe utrudnienie dla naszego zwierzaka, dlatego tak istotna jest prawidłowa technika jazdy; niestabilny dosiad powoduje przeciążenia, które mogą prowadzić do urazów. Kulawizny spotyka się zarówno u koni sportowych jak i u tych użytkowanych czysto rekreacyjnie i amatorsko; niestety wielu niedoświadczonych jeźdźców często bagatelizuje sygnały, które wysyła im wierzchowiec. Ból czy dyskomfort nie zawsze jest widoczny w postaci ciężkiej kulawizny, bardzo często objawy są na tyle subtelne, że wielu jeźdźców nie łączy tego z urazem czy przeciążeniem. 

Do najbardziej typowych sygnałów, świadczących o problemie zdrowotnym należą:

  • rytmiczne 'potakiwanie' głową w kłusie
  • niechęć do ruchu w danym kierunku
  • niechęć do ustawienia/zgięcia w danym kierunku
  • nagłe bryknięcia, wspinanie się, odkopywanie na działanie łydką
  • sztywność kłody, patrząc z boku widzimy jak koń porusza się mechanicznie
  • wyszarpywanie wodzy, niechęć do przyjęcia kontaktu
  • podrzucanie głową
  • ogólna sztywnośc chodów, niedokraczanie
  • niechęć do podawania jednej z nóg do czyszczenia
  • wpadanie bądź wypadanie zadem do wewnątrz lub wewnątrz

Takie zachowanie bardzo często mają podłoże zdrowotne, związane z przeciążeniem lub nawet urazem tkanek; szczególnie uszkodzenia mięśni międzykostnych w kończynach dają szereg niespecyficznych objawów jak chociażby nieregularność pojawiająca się tylko na kołach. Diagnostyka wszelkich problemów ortopedycznych powinna być prowadzona przez weterynarzy specjalizujących się w tej dziedzinie - doświadczenie ma tutaj kluczowe znaczenie w leczeniu! Badanie usg i rtg to absolutne minimum, warto także przeprowadzić próby zginania. Obecnie w Polsce jest możliwość wykonania rezonansu mangentycznego w kilku klinikach, to specjalistyczne i bardzo dokładne badanie, dzięki któremu idealnie lokalizujemy miejsce urazu. Warto pamiętać, że konie często kuleją na jedną kończynę, podczas gdy źródło problemu tkwi np. w miednicy bądź w kręgosłupie szyjnym. 

Nie warto zwlekać z wizytą dobrego specjalisty, ponieważ niezdiagnozowane kontuzje mogą prowadzić do całkowitego wykluczenia konia z jakiejkolwiek pracy; jeśli Wasz zwierzak zmienił swoje zachowanie, pojawiły się problemy niewynikające ze sposoby jazdy, warto poprosić weterynarza o obejrzenie zwierzaka i wykonanie niezbędnych baań.

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Scyntygrafia

Jedną z bardziej nowoczesnych, ale zarazem najdokładniejszych metod diagnostycznych jest scyntygrafia - to kompleksowe badanie ciała pozwala na precyzyjną diagnostykę problemu w krótkim czasie. Badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne, jego jedyną wadą jest wysoka cena i mała dostępność w Polsce (w przypadku scyntygrafii koni).

2019-10-26

Czytaj » 0