12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Rekreacja: Spływanie przed przeszkodą

Data publikacji: 2020-06-15

 

Wiele koni odmawia skoku właśnie poprzez potoczne nazywane spływanie przed przeszkodą, czyli nagłą zmianę kierunku ruchu przed samym skokiem - to gwałtowny uskok w lewą bądź prawą stronę w celu uniknięcia skoku. Takie spływanie często objawia się także brakiem celowania w środek przeszkody, konie wtedy co prawda oddają skok, ale zbyt blisko prawego lub lewego stojaka, co może skutkować strąceniem drągu. 

Nie można zapominać o występowaniu szeregu krzywizn i asymetrii, zarówno u konia jak i człowieka - każdy z nas ma jedną stronę lepiej rozwiniętą, większość ludzi chętniej posługuje się prawą ręką itp Taka sama sytuacja występuje w przypadku koni, w jedną stronę zwierzaki chętniej skręcają i łatwiej przyjmują kontakt - to właśnie w tą stronę będą uciekać przed oddaniem skoku. Jeźdźcy powinni zwracać szczególną uwagę na stabilny dosiad przed dojazdem do przeszkody, często nawet niewielkie przeniesienie ciężaru na jedną ze stroną skutkuje odmową skoku i ucieczką w bok - szczególnie tyczy się to koni dobrze wyszkolonych, które są czułe na działanie dosiadu. Warto skonsultować się z trenerem, który oceni nasze ułożenie ciała - najlepiej patrząc z tyłu i z boku, aby wychwycić wszelkie skrzywienia dosiadu. 

Prosty najazd warto ćwiczyć już w trakcie przejazdu przez drążki leżące na ziemi czy koziołki - to pozornie łatwe ćwiczenie wymaga koncentracji i odpowiedniego prowadzenia naszego wierzchowca. Warto także ćwiczyć na pojedynczych niskich przeszkodach pokonywanych w kłusie - świetnym rozwiązaniem jest niska koperta, która ma idealnie widoczny środek. Przydaje się także wskazówka, czyli drąg leżący na ziemi wskazujący miejsce odskoku - często jeźdźcom łatwiej się skupić na drągu niż na przeszkodzie.

Jazda po liniach prostych np. po ćwiartkowej, środkowej czy przekątnej to także idealne ćwiczenie na gimnastykę konia, możecie je wykonywać nawet w stępie; co ciekawe, wiele koni to właśnie w tym najwolniejszym chodzie ma problem z wyprostowaniem swojego ciała. Poprawa elastyczności podczas pracy na kołach i serpentynach ma na celu wzmocnienie całego układu ruchu zwierzaka, przez co łatwiej będzie mu poruszac się w linii prostej.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze jeździć konno ?

Wielu jeźdźców rekreacyjnych marzy o prostych plecach, stabilnym dosiadzie i idealnie zganaszowanym, posłusznym zwierzaku. Taki obrazek często jest utożsamiany z dobrą jazdą konną, jak się nauczyć dobrze jeździć ?

2020-09-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak się przygotować do zawodów ?

Miesiące wakacyjne to okres organizacji wielu zawodów jeździeckich, rozmaitej rangi. Ciepła i sucha pogoda w znacznej mierze ułatwia przeprowadzenie takich konkursów, chociażby w formie zakończenia pobytu na obozie jeździeckim. Warto dowiedzieć się, jak przygotować siebie i konia do takiego sprawdzianu!

2020-07-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0