12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rola snu w życiu koni

Data publikacji: 2020-06-09

 

Warto rozprawić się z mitem, że konie śpią tylko na stojąco - często można usłyszeć opinie, iż koń leżący cierpi na kolkę bądź inne poważne dolegliwości. A to nieprawda, konie kładą się ale tylko wtedy, kiedy czują się w pełni bezpiecznie. Takie zachowanie wywodzi się z naturalnych instynktów, ponieważ konie jako zwierzęta roślinożerne stanowią łatwy łup dla drapieżników - dlatego w naturze rzadko spotykamy te zwierzaki w pozycji leżącej, są wówczas narażone na atak. 

Współczesne utrzymanie koni opiera się w dużej mierze na umieszczeniu koni w boksach, dlatego konie jak najbardziej kładą się - zarówno w ciągu dnia po posiłkach jak i w nocy. Nietrudno spotkać konie leżące i śpiące na pastwiskach, zazwyczaj dzieje się to w większej grupie czy stadzie. Sen koni można podzielić na trzy fazy: faza lekka, kiedy konie drzemią z opuszczona szyją, często podpierając się tylną nogą; faza głęboka, także możliwa podczas stania oraz końcowa faza REM, kiedy pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych, zwierzęta często poruszają energicznie kończynami. Podczas snu REM dochodzi do całkowitej relaksacji mięśni, zwierzak jest totalnie odprężony - to najcenniejsza faza snu, przynosząca wiele korzyści. Ten moment snu jest możliwy tylko w pozycji leżącej, dlatego tak istotny jest wymiar boksu oraz poczucie bezpieczeństwa odczuwane przez konia.

Boksy powinny być maksymalnie duże, minimalne wymiary to 3,5m na 4,5m - ale warto poszukać stajni, która oferuje boksy chociażby 4,5m na 4,5m. Odpowiednia ilość ściółki oraz zachowanie czystości to absolutne podstawy, na którym nie można oszczędzać - wiele koni nie kładzie się w boksach, ponieważ jest w nich po prostu zbyt brudno (w naturze konie nigdy nie kładą się w swoich odchodach). Stajnie powinny posiadać godziny tzw.ciszy nocnej, kiedy żaden człowiek nie przebywa na terenie obiektu (oczywiście wyjątkiem są stajenni, ochroniacze czy właściciele stajni) - spokój w otoczeniu jest bardzo istotny dla koni, które w porze nocnej powinny wypoczywać. Wiele ośrodków jest budowanych poza miastem, co dodatkowo podnosi komfort psychiczny zwierzaków, pozwalając na tak istotne wyciszenie. Brak odpowiedniej ilości snu głębokiego w szybkim czasie prowadzi do frustracji, apatii, zmęczenia które może doprowadzić nawet do kontuzji - analogicznie do ludzi.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0