12,838 pytań - 16,872 odpowiedzi - 933 komentarzy

Rola snu w życiu koni

Data publikacji: 2020-06-09

 

Warto rozprawić się z mitem, że konie śpią tylko na stojąco - często można usłyszeć opinie, iż koń leżący cierpi na kolkę bądź inne poważne dolegliwości. A to nieprawda, konie kładą się ale tylko wtedy, kiedy czują się w pełni bezpiecznie. Takie zachowanie wywodzi się z naturalnych instynktów, ponieważ konie jako zwierzęta roślinożerne stanowią łatwy łup dla drapieżników - dlatego w naturze rzadko spotykamy te zwierzaki w pozycji leżącej, są wówczas narażone na atak. 

Współczesne utrzymanie koni opiera się w dużej mierze na umieszczeniu koni w boksach, dlatego konie jak najbardziej kładą się - zarówno w ciągu dnia po posiłkach jak i w nocy. Nietrudno spotkać konie leżące i śpiące na pastwiskach, zazwyczaj dzieje się to w większej grupie czy stadzie. Sen koni można podzielić na trzy fazy: faza lekka, kiedy konie drzemią z opuszczona szyją, często podpierając się tylną nogą; faza głęboka, także możliwa podczas stania oraz końcowa faza REM, kiedy pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych, zwierzęta często poruszają energicznie kończynami. Podczas snu REM dochodzi do całkowitej relaksacji mięśni, zwierzak jest totalnie odprężony - to najcenniejsza faza snu, przynosząca wiele korzyści. Ten moment snu jest możliwy tylko w pozycji leżącej, dlatego tak istotny jest wymiar boksu oraz poczucie bezpieczeństwa odczuwane przez konia.

Boksy powinny być maksymalnie duże, minimalne wymiary to 3,5m na 4,5m - ale warto poszukać stajni, która oferuje boksy chociażby 4,5m na 4,5m. Odpowiednia ilość ściółki oraz zachowanie czystości to absolutne podstawy, na którym nie można oszczędzać - wiele koni nie kładzie się w boksach, ponieważ jest w nich po prostu zbyt brudno (w naturze konie nigdy nie kładą się w swoich odchodach). Stajnie powinny posiadać godziny tzw.ciszy nocnej, kiedy żaden człowiek nie przebywa na terenie obiektu (oczywiście wyjątkiem są stajenni, ochroniacze czy właściciele stajni) - spokój w otoczeniu jest bardzo istotny dla koni, które w porze nocnej powinny wypoczywać. Wiele ośrodków jest budowanych poza miastem, co dodatkowo podnosi komfort psychiczny zwierzaków, pozwalając na tak istotne wyciszenie. Brak odpowiedniej ilości snu głębokiego w szybkim czasie prowadzi do frustracji, apatii, zmęczenia które może doprowadzić nawet do kontuzji - analogicznie do ludzi.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Nagłe spłoszenie, nieoczekiwane sytuacje czy elementy, które przerażają naszego wierzchowca powodują nadmierne pobudzenie naszego zwierzaka, który staje się nieobliczalny. Jak sobie poradzić z przestraszonym i pobudzonym koniem ?

2020-07-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto dzierżawić konia ?

Dzierżawa to forma długoterminowego wynajmu zwierzaka w zamian za pokrycie części bądź całości kosztów utrzymania (w zależności od indywidualnych ustaleń). Mając możliwość regularnej jazdy na jednym zwierzaku, możemy sprawdzić się w roli właściciela konia i poznać wszelkie aspekty codziennej opieki.

2020-07-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0