12,850 pytań - 18,507 odpowiedzi - 942 komentarzy

Rola snu w życiu koni

Data publikacji: 2020-06-09

 

Warto rozprawić się z mitem, że konie śpią tylko na stojąco - często można usłyszeć opinie, iż koń leżący cierpi na kolkę bądź inne poważne dolegliwości. A to nieprawda, konie kładą się ale tylko wtedy, kiedy czują się w pełni bezpiecznie. Takie zachowanie wywodzi się z naturalnych instynktów, ponieważ konie jako zwierzęta roślinożerne stanowią łatwy łup dla drapieżników - dlatego w naturze rzadko spotykamy te zwierzaki w pozycji leżącej, są wówczas narażone na atak. 

Współczesne utrzymanie koni opiera się w dużej mierze na umieszczeniu koni w boksach, dlatego konie jak najbardziej kładą się - zarówno w ciągu dnia po posiłkach jak i w nocy. Nietrudno spotkać konie leżące i śpiące na pastwiskach, zazwyczaj dzieje się to w większej grupie czy stadzie. Sen koni można podzielić na trzy fazy: faza lekka, kiedy konie drzemią z opuszczona szyją, często podpierając się tylną nogą; faza głęboka, także możliwa podczas stania oraz końcowa faza REM, kiedy pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych, zwierzęta często poruszają energicznie kończynami. Podczas snu REM dochodzi do całkowitej relaksacji mięśni, zwierzak jest totalnie odprężony - to najcenniejsza faza snu, przynosząca wiele korzyści. Ten moment snu jest możliwy tylko w pozycji leżącej, dlatego tak istotny jest wymiar boksu oraz poczucie bezpieczeństwa odczuwane przez konia.

Boksy powinny być maksymalnie duże, minimalne wymiary to 3,5m na 4,5m - ale warto poszukać stajni, która oferuje boksy chociażby 4,5m na 4,5m. Odpowiednia ilość ściółki oraz zachowanie czystości to absolutne podstawy, na którym nie można oszczędzać - wiele koni nie kładzie się w boksach, ponieważ jest w nich po prostu zbyt brudno (w naturze konie nigdy nie kładą się w swoich odchodach). Stajnie powinny posiadać godziny tzw.ciszy nocnej, kiedy żaden człowiek nie przebywa na terenie obiektu (oczywiście wyjątkiem są stajenni, ochroniacze czy właściciele stajni) - spokój w otoczeniu jest bardzo istotny dla koni, które w porze nocnej powinny wypoczywać. Wiele ośrodków jest budowanych poza miastem, co dodatkowo podnosi komfort psychiczny zwierzaków, pozwalając na tak istotne wyciszenie. Brak odpowiedniej ilości snu głębokiego w szybkim czasie prowadzi do frustracji, apatii, zmęczenia które może doprowadzić nawet do kontuzji - analogicznie do ludzi.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Czy mój koń marznie ?

W naszym kraju nastała zima, ostatnie dni przyniosły opady śniegu oraz znaczy spadek temperatury. Warto uważnie obserwować swojego zwierzaka, czy odczuwa komfort termiczny - mówiąc wprost: czy mój koń może zmarznąć ?

2021-01-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać noc sylwestrową ?

Koniec roku to czas hucznego świętowania, co często wiąże się z odpalaniem petard. Głośne wybuchy i wystrzały, kolorowe barwy są z pewnością bardzo widowiskowe, ale nasze zwierzęta szczególnie źle znoszą tę noc. Jak poradzić sobie z Sylwestrem przy koniach ?

2020-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rozsiodłanie - czy robisz to dobrze ?

Po skończonej jeździe należy ściągnąć z konia cały ekwipunek jeździecki, czyli rozsiodłać go. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak wiedzy oraz doświadczenia, aby chociażby przy ściąganiu ogłowia nie dopuścić do ucieczki zwierzaka.

2020-11-26

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda konna zimą

Okres jesienno-zimowy to trudny czas dla właścicieli koni i osób chcących spędzić czas w siodle - krótkie dni, pochmurna aura oraz częste opady atmosferyczne skutecznie zniechęcają do wyjścia z domu. Warto znać kilka przydatnych wskazówek, aby przetrwać ten niekorzystny czas.

2020-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia ?

Upadek z konia to nieodłączna część jazdy konnej - prędzej czy później każdy jeździec rozstaje się z siodłem. Wielu początkujących adeptów obawia się pierwszego upadku, nic dziwnego - jazda konna to jeden z bardziej ryzykownych sportów. Podpowiadamy co robić po upadku z konia!

2020-10-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Popraw najazd do przeszkody!

Poprawny dojazd do przeszkody to praktycznie połowa sukcesu w trakcie skoków - wiele problemów związanych z zatrzymywaniem się przed oddaniem skoku czy wręcz z ucieczką w bok wiąże się właśnie z niewłaściwym najazdem. Konie reagują instynktownie, jeśli ocenią skok jako ryzykowny, wówczas mogą odmówić wykonania zadania.

2020-10-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jazda bez strzemion

Wielu instruktorów i trenerów zaleca jazdę bez strzemion jako cudowną metodę na szybką poprawę naszego dosiadu i całego stylu jazdy - to narzędzie niewątpliwie ma sporo plusów, ale warto dokładnie zapoznać się z tym tematem.

2020-09-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przyzwyczaić konia do polewania z węża ?

Ostatnie dni lata skłaniają do kąpieli konia, warto umyć zwierzaka przed nadchodzącą jesienią i zimą; to także miła ochłoda po treningu w upalną pogodę. Jak przekonać konia, że woda lejąca się z węża nie jest niczym strasznym ?

2020-08-29

Czytaj » 0

Porady

Porady: Wszystko o Polskim Związku Jeździeckim

W naszym kraju ważną rolę w funkcjonowaniu jeździectwa we wszystkich dyscyplinach odgrywa Polski Związek Jeździecki, w skrócie PZJ. To naczelny organ regulujący uprawianie tego sportu na wszystkich szczeblach, odpowiedzialny za przepisy i organizację zawodów oraz pokazów.

2020-08-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Sposoby na owady

Sezon letni w pełni, a wraz z nim pojawiły się całe stada nieproszonych latających intruzów: meszki,muchy i gzy, a także komary potrafią skutecznie uprzykrzyć nasze życie. Konie szczególnie borykają się z atakami owadów, co powoduje duży niepokój, a często bolesne ukąszenia i alergie.

2020-07-27

Czytaj » 0