12,830 pytań - 16,133 odpowiedzi - 931 komentarzy

Rola snu w życiu koni

Data publikacji: 2020-06-09

 

Warto rozprawić się z mitem, że konie śpią tylko na stojąco - często można usłyszeć opinie, iż koń leżący cierpi na kolkę bądź inne poważne dolegliwości. A to nieprawda, konie kładą się ale tylko wtedy, kiedy czują się w pełni bezpiecznie. Takie zachowanie wywodzi się z naturalnych instynktów, ponieważ konie jako zwierzęta roślinożerne stanowią łatwy łup dla drapieżników - dlatego w naturze rzadko spotykamy te zwierzaki w pozycji leżącej, są wówczas narażone na atak. 

Współczesne utrzymanie koni opiera się w dużej mierze na umieszczeniu koni w boksach, dlatego konie jak najbardziej kładą się - zarówno w ciągu dnia po posiłkach jak i w nocy. Nietrudno spotkać konie leżące i śpiące na pastwiskach, zazwyczaj dzieje się to w większej grupie czy stadzie. Sen koni można podzielić na trzy fazy: faza lekka, kiedy konie drzemią z opuszczona szyją, często podpierając się tylną nogą; faza głęboka, także możliwa podczas stania oraz końcowa faza REM, kiedy pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych, zwierzęta często poruszają energicznie kończynami. Podczas snu REM dochodzi do całkowitej relaksacji mięśni, zwierzak jest totalnie odprężony - to najcenniejsza faza snu, przynosząca wiele korzyści. Ten moment snu jest możliwy tylko w pozycji leżącej, dlatego tak istotny jest wymiar boksu oraz poczucie bezpieczeństwa odczuwane przez konia.

Boksy powinny być maksymalnie duże, minimalne wymiary to 3,5m na 4,5m - ale warto poszukać stajni, która oferuje boksy chociażby 4,5m na 4,5m. Odpowiednia ilość ściółki oraz zachowanie czystości to absolutne podstawy, na którym nie można oszczędzać - wiele koni nie kładzie się w boksach, ponieważ jest w nich po prostu zbyt brudno (w naturze konie nigdy nie kładą się w swoich odchodach). Stajnie powinny posiadać godziny tzw.ciszy nocnej, kiedy żaden człowiek nie przebywa na terenie obiektu (oczywiście wyjątkiem są stajenni, ochroniacze czy właściciele stajni) - spokój w otoczeniu jest bardzo istotny dla koni, które w porze nocnej powinny wypoczywać. Wiele ośrodków jest budowanych poza miastem, co dodatkowo podnosi komfort psychiczny zwierzaków, pozwalając na tak istotne wyciszenie. Brak odpowiedniej ilości snu głębokiego w szybkim czasie prowadzi do frustracji, apatii, zmęczenia które może doprowadzić nawet do kontuzji - analogicznie do ludzi.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0